bjar_1 Napisano 21 Wrzesień 2006 Autor Napisano 21 Wrzesień 2006 Mam kilka pytań... Czy oporządzenie i wyposażenie żołnierza rezerwowego pułku piechoty (pprez.) różniło się w znaczącym stopniu od wyposażenia żołnierza z ormalnego" pułku piechoty?Chciałbym rekonstruować postać żołnierza z II/165 pp rez. i pytam, aby odwzorowanie było jak najdokładniejsze.I teraz pytania :- czy w pp rez. używano masek RSC w puszkach?- czy używano bluz mundurowych i bryczesów wzorów wcześniejszych niż wz.36?- broń - jaką najczęściej spotykano? kbk wz.98 czy wz.98, a może kb wz.98?Proszę o pomoc i wskazówki dotyczące wyglądu żołnierzy pp rez.pozdrawiam
acer Napisano 21 Wrzesień 2006 Napisano 21 Wrzesień 2006 O ile mi wiadomo zwłąszcza rezerwowe pułki piechoty były wyposażone w saperki miast trzewików.
acer Napisano 21 Wrzesień 2006 Napisano 21 Wrzesień 2006 Za książką Wojsko Polskie 1939 1945. Barwa i Broń"Wydanie II poprawione i uzupełnioneWyd. Interpress, W-wa 1990.Tam właśnie przy opisie wyposażenia jest uwaga, że saperek oprócz wojsk technicznych używały niektóre pułki piechotyzwłaszcza rezerwowe".
bjar_1 Napisano 21 Wrzesień 2006 Autor Napisano 21 Wrzesień 2006 O zonk!Zdanie powinno brzmieć : - broń - jaką najczęściej spotykano? kbk wz.98 czy wz.29, a może kb wz.98?
bolas Napisano 21 Wrzesień 2006 Napisano 21 Wrzesień 2006 Bjar looknij w płachty mobilizacyjne albo w Plan Mobilizacyjny W" P.Zarzyckiego, jest spora szansa, że dowiesz się kto mobilizował II/165 pp i już z samych tych informacji dowiesz się np. jakie maski itp ... a jak nie to pozostaje analiza jednostki ktora mobilizowała II/165 pp. Sorty, sprzęt głownie zalezy właśnie od tego co zostało w azie" po wcześniejszych jednostkach.pzdrz saperkami to jednak spore uproszczenie, raczej chyba w moim odczuciu mijające się z prawdą. Tym bardziej, że podane źródło nie należy do najlepszych ...
Gebhardt Napisano 21 Wrzesień 2006 Napisano 21 Wrzesień 2006 Bjar - sprawa jest taka sama czy chodzi o jednosytki regularne czy rezerwowe. Regulamin dla wszystkich byl jednakowy. De facto podczas mobilizacji zolnierze dostawali co bylo w magazynach, dalo sie lokalnie zakupic czy tez zarekwirowac. Na pewno jednostki rezerwowe, poniewaz byly ekwipowane w drugiej kolejnosci byly bardziej narazone na stary ekwipunek i niedostatki. Ale to ne jest zelazna noprma. Niektore jednostki rez ktore mialy oparcie w bogatszych rejonach czy tez dostatnich magazynach, mogly byc lepiej wyposazone niz coniektore jednostki regularne. Pozniej sie regulowalo lub rozregulowalo bardziej - juz o tym, byla dyskusja gdzies indziej odnosnie do 'organixacji'. Nie mozna mowic o jakims 'typowym' wyposazeniu pp rez (ani tez reguylarnego) chyba ze sie posiada duza ilosc fotek jednostki w danym momencie, a tych jak wiemy jest na lekarstwo. Z drugiej strony jest pewna zaleta - o ile uzyjesz odpowiednich elementow to nikt ci nie moze zarzucic ze popelniles bledy!!!
bjar_1 Napisano 21 Wrzesień 2006 Autor Napisano 21 Wrzesień 2006 Dzięki za odpowiedzi.165 pp rez. wystawiany był w Rzeszowie, a wchodził w skład 36 DP rez. którą tworzono na bazie brygady KOP Podole".Tak czy inaczej poszukam w Planie Mobilizacyjnym W" i może dowiem się czegoś więcej.Jeszcze raz dzięki i jakby ktoś miał coś jeszcze w tym temacie to chętnie posłucham!pozdrawiam!
bolas Napisano 21 Wrzesień 2006 Napisano 21 Wrzesień 2006 Z tego co widzę w Planie" to 165 pp bez III baonu mobilizował w I rzucie 17 pp z Rzeszowa. Co ciekawe wynika z niego że ten 17pp dostawał z mob hełmy wz.15 - wiec praktycznie pewniakiem być moze to, ze takie hełmy z tych samych magazynów (o ile coś zostało) dostał mobilizowany później 165 pp.
Kobieras39 Napisano 21 Wrzesień 2006 Napisano 21 Wrzesień 2006 z dwoch ksiazek mozesz skorzzystac niestety jednej tytul tylko pamietam polska jesien" jest o zapasowej jednostce artyleri z rejonu krakowa a druga o zapasowym pp ale nie pamietam tytulu na okladce byl płonący budzik...moze ktos wie???raczej owijacze i bluzy wz 24 i 19 + lebele kb duzow kopie ich bylo;-] i adriany wz 15 pozatym machy raczej jak lecialo tzn co zostalo jednym slowem misz masz;p z reszta na ebaju swojego czasu bylo zdjecie wojakow naszych juz w niewoli i stal gosciu w bluzie 19 ce i rogatywce garnizonowej obok ludzi w dreliszkach;-] a pozatym daj mi noje gg swoje;-]
bjar_1 Napisano 22 Wrzesień 2006 Autor Napisano 22 Wrzesień 2006 Z penetracji miejsc po 165 pp rez. wychodzi że podstawową bronią strzelecką były kb/kbk Mauser, a co do hełmów - hełmy wz.31...
pnz59 Napisano 22 Wrzesień 2006 Napisano 22 Wrzesień 2006 Gebhard ma całkowicie rację,iż wyposażenie mogło się różnić. Ogólnie jednak nie było większych różnic w wyposażeniu żołnierzy w pprez. Najczęstszą różnicą była mniejsza ilość sprzętu np. działek ppanc. Czasem także ckm wz,30 były zastępowane dawniejszymi wzorami, ale to rzadko. Do wybuchu wojy wszystkie oddziały liniowe, poza jakimiś wyjątkami, zostały wyposażone zgodnie z etatami. Faktycznie wyposażenie np.w maski pgaz. było skromniejsze, bo ich po prostu w magazynach mob. zabrakło. Natomiast nie było żadnych lebelli!!! Te otrzymywały oddziały ON i służby oraz część saperów (głównie ksap.rez. i część kompanii mostów kolejowych etc.). Tak więc różnice były niewielkie lub żadne.A o mob.II/165 pp proponuje Południowe Zgrupowanie Armii PRUSY" autorstwa niżej podpisanego.P.Z.
bjar_1 Napisano 22 Wrzesień 2006 Autor Napisano 22 Wrzesień 2006 Czyli książkę Południowe Zgrupowanie Armii PRUSY" trzeba będzie zakupić. Dzięki za wszelkie informacje!
bolas Napisano 22 Wrzesień 2006 Napisano 22 Wrzesień 2006 Bjar z tymi wz.31 to bym ostrożnie podchodził do tego. Skoro 165 pp mobilizował się w oparciu o rzeswoski 17pp i jego bazę materiałową, przy czym wiadomo że 17 pp miał wz.15 a nie wz.31, to raczej nie wiem skąd miałyby się wziać w tych magazynach inne hełmy. Jak by były wz.31 to pewno dostał by je mobilizowany wcześniej 17pp. Ale to ino gdybanie ;)Skoro znalazł się tu już autor obu książek to może one wyjaśnie nieco ;) Oczywiście chętnie kupie południowe zgrupowanie" ... północne i plan w juz mam :)
acer Napisano 22 Wrzesień 2006 Napisano 22 Wrzesień 2006 Czyli nie wiadomo do końca.Ale jak do cholery było z obuwiem [z tymi saperkami]w piechocie ? i pułkach rezerwowych ?Skoro żołnierzom 4 PPL z Kielc oddelegowanych na Westerplate wydano saperki ?Chyba przecież w jednym pułku piechoty rezerwowym nie było tak że z braku laku" jednym trzewiki, innym saperki, jednym wz. 31 a innym wz. 15, nie wspominając o innym wyposażeniu.
krzysiek Napisano 22 Wrzesień 2006 Napisano 22 Wrzesień 2006 Bolas jeśli powołujesz się na plan W" publikowany w formie książkowej, to pamiętaj, że plan ten był aktualizowany i w rzeczywistości pułki wyszły lepiej wyposażone niż wynikałoby to z książki.PozdrawiamKrzysiek
bolas Napisano 23 Wrzesień 2006 Napisano 23 Wrzesień 2006 W piechocie piechotało się w trzewikach. WST to zupełnie inna bajka.
Gebhardt Napisano 25 Wrzesień 2006 Napisano 25 Wrzesień 2006 W kompaniach ckm w niektorych pulkach byly stosowane saperki i sa fotki z przelomu lat 20/30 ktore to potwierdzaja. Czy taki proceder zachowal sie do wojny to inna para kaloszy. Na pewno byly powazne problemy z wyposazeniem nawet jednostek pierwszego rzutu - szczegolnie jednostek wzglednie nowo utworzonych (wystarczy historia dyw rozpozawczego 10BK czy tez 1 P.S.Piesz). Najwieksze roznice widzi sie w owijaczach/spinaczach i naywyrazniej zolnierze tych samych plutonow jedni maja tak inni siak.
pnz59 Napisano 26 Wrzesień 2006 Napisano 26 Wrzesień 2006 Krzysiek ma całkowicie rację. Plan W był przygotowywany w okreslonym czasie. Stan wyposażenia w chwili wybuchu wojny uległ, co oczywiste zmianom. Wystarczy powiedzieć, że żaden z czynnych pułków piechoty nie wyszedł na front z ckm-ami innego wzoru niż wz.30. Zresztą także większość pprez. otrzymało tę broń. Podobnie było z bronią ręczną. Wyjątek stanowiły tylko pistolety, gdyż tu faktycznie liczba wzorów była olbrzymia, co wiązało się z faktem, iz oficerowie sami kupowali sobie broń krótką. Dlatego też Plan W jest stanem na 1.V.1938 r. Niestety odnośnie hełmów, butów, mundurów etc. nie mogę zabrać głosu. Z zachowanych relacji wynika tylko, za to biore odpowiedzialność, że wielu żołnierzy otrzymało nowe buty z magazynów mob. co powodowało przykre następstwa - powszechne otarcia stóp. Z mundurami zaś sprawa była bardziej jeszcze skomplikowana, gdyż część mundurów pochodziła z tzw.użytku bieżącego a nie z magazynów. Nie było zdaje się jednak specjalnych zasad. Plany planami a możliwości finansowe Państwa były takie a nie inne. Nam niestety nie chciano dawać kredytów, a sowieci np. z USA dostawali...
Gebhardt Napisano 26 Wrzesień 2006 Napisano 26 Wrzesień 2006 I skoro mowa o analizie fotek to trzeba pamietac ze nawet regulaminy polskie pozwalaly na duza dowolnosc w marszu (tu sie klania podrecznik dowodcy plutonu strzeleckiego np). Podczas forsownych marszow bylo nawet dozwolone maszerowanie boso jezeli zolnierz tak wolal, wiec nie powinny nas dziwic owijacze. Oficerowie i starsi podoficerowie piechoty ktorym niby etatowo przyslugiwaly trzewiki czesto wystepuja w dlugich butach - i to nie oficerskich czy saperkach tylko fasowanych dlugich butach dla szeregowych do jazdy konno/na wozie.
acer Napisano 26 Wrzesień 2006 Napisano 26 Wrzesień 2006 Fakt, najgorzej to zamaszerować i poodcierać nogi od butów.makabra.
bjar_1 Napisano 26 Wrzesień 2006 Autor Napisano 26 Wrzesień 2006 No i fajnie że występowała taka różnorodność - miło będzie pokombinować :]
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.