Skocz do zawartości

Chlebak a maska w puszce w piechocie


krzysiek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Biegając ostatnio w mundurze polskim, wrześniowym zaczęliśmy się zastanawiać jak prawidłowo (na którym boku) powinna być noszona maska pgaz w puszce.

Generalnie mieliśmy początkowo koncepcję noszenia maski na prawym boku, a chlebaka na lewym, ale taki układ bardzo utrudnia noszenie karabinu (obijanie karabinu o maskę).

Krótka analiza zdjęć wskazuje na to, że co najmniej równie (jeśli nie częściej) puszkę na maskę noszono na lewym boku, a chlebak na prawym, choć są też zdjęcia odwrotne, a nawet znaleźliśmy zdjęcie na którym żołnierze mają maski noszone na dwa sposoby (dwóch na lewym i dwóch na prawym boku).

Ktoś ma może dostęp do regulaminu, albo wie jak być powinno?

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt dokładnie widzę - pierwszy z lewej ma na pewno maskę z prawej strony, trzeci i piąty z lewej?

Widziałem już coś podobnego :) Strasznie się nosi puszkę z prawej strony, szczególnie gdy trzeba padać i wstawać.

A co mówi regulamin?

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany ale dlaczego tu juz nie pamietam ze RSC na lewym pold..u lub wogole posrodku z tylu (saperzy i inni z torbami narzedziowymi), WSR na prawym boku. Bolas w jakim regulaminie to jest? Gzi mi sie ze mam jakies instrukcje uzywania masek - wieczorem poszperam. Legenda glosi (ale czy to fakt to nie wiem) ze RSC noszono po lewej zeby puszka nie obijala sie o kb. WSR po prawej bo bebechy pozostawaly w torbie i na buzi byla sama maska polaczona z bebechami wezem. Rzekomo waz po prawej mniej przeszkadzal.......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam o RSC konkretnego regulaminu - mache tą mam opisaną dokłądnie w paru podrecznikach obrony pgaz. Natomiast o masce wz.32 jest instrukcja bardzo fajna. I z niej ładnie można wyczytać że machę z długą rurą nosi się po prawej, zaś machę z krótką po lewej.

WSR -to byk, nie wiem czemu tak się mowi na te maski. To jakies przejęzyczenie, zapewne spodowodwane tym co jest na klapie niektórych odmian WSP i pod tym WZ.32 - WSR nigdzie nie było.

Także legendy legendami a regulanin swoje ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Niestety nie pamiętam już dokładnie, ale rsc nosiło się w piechocie na tym samym boku co chlebak (nie pamiętam który) a w kawalerii naprzemiennie.
Mozajka z położeniem puszek na zdjęciach może wynikać ze stosowania dla rsc regulaminu od wz. 32.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora polsmol 16:48 02-10-2006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co nam sie udało ustalić z zdjęć to puszkę RSC w piechocie kiedy jest założony tornister nosi sie na tym samy boku co chlebak czyli na boku prawym. Żeby sie nie walało można podczepić za lewy hak ucho od paska guzikowego od puszki. ale tylko raz taka fotkę widziałem. W momencie kiedy zdejmujemy tornister powinno przełożyć puchę na lewy bok tak ja w kawalerii i wtedy można sobie go pod ciągnąć pod lewa łopatkę. Co do toreb noszonych po staremu" czyli jak maskę RSC to myślę ze wzięło z nawyku noszenia tak maski przez rezerwistów którzy szkolili sie jeszcze na maskach rsc.

tyle mojego może ktoś ma jakies wypisy z regulaminów to chętnie skorzystam.


Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Oto co znalazłem o noszeniu i używaniu maski RSC

Normalne noszenie masek:
W szyku pieszym nosi się normalnie maski w puszkach na prawym boku, trochę z tyłu. W szyku konnym - na lewym boku trochę z tyłu. Maska ma być tak umieszczona, aby nie przeszkadzała wahadłowemu ruchowi ręki w czasie marszu i noszeniu karabinka przez plecy.
Maskę wkłada się przez ramię na pas bez przesuwania jednak pod naramiennikiem. Maskę przeciwgazową w czasie marszu podwiesza sie na lewym haku bluzy.

Rozkaz: Pogotowie gazowe!
Przesuwa sie puszkę z maską na piersi, nie wyjmując ręki z pod długiej taśmy puszki, poczem taśmę tę skraca sie w ten sposób, aby pokrywa puszki była oddalonao dwie dłonie od brody. Następnie zapina sie taśme krótką puszki na najniższy, o ile możnosci, guzik i, wyjmując z puszki taśmę długą maski, przewiesza się ją przez szyję, poczem puszke szczelnie zamyka.
Rozkaz jest dobrze wykonany, jeżeli taśma długa maski nie jest naciągnięta (ma zwisać luźno).

Rozkaz: Gaz!
Na ten rozkaz maskę się nakłada. W tym celu wstrzymuje się oddech, zamyka oczy, maskę delikatnie wyjmuje z puszki, zakłada głęboko pod brodę, naciąga na twarz, a taśmy na głowę. Następnie podciąga się maskę pod brodę, przyciska silnie do twarzy, układa ramkę uszczelniającą na linji uszczelnienia i rozprostowuje oraz naciąga taśmy, zapinając zapinkową, poczem zaczyna sie oddychać, zamykając puszkę. Taśmy nie powinny zniekształcać uszu. Rozkaz: Gaz! wykonywa się w ciągu 10-15 sekund. Oddech trzeba umieć wstrzymać na czas 20-30 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkaz: Maskę zdejm!
Otwiera się puszkę, odpina taśmę zapinkową, kładzie dłonie na taśmach na głowie i od tyłu ku przodowi ściąga się powoli, opuszczając maskę z lewej strony puszki.

Są jeszcze opisy wykonywania rozkazów:
-Maskę przesusz!
-Bojowo maskę schroń!
-Magazynowo maskę schroń!
-Pogotowie gazowe skończone!
Jeżeli chcecie to magę te opisy też wstawić.

Pozdrawiam dr.W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie