Skocz do zawartości

Żandarmeria Wojskowa


kozakk88

Rekomendowane odpowiedzi

Za dużo znaków się zachowały, żeby nie były noszone. Moim zdaniem problem jest z brakiem ilustracji. Jeśli wprowadzenie znaku trwało faktycznie kilka miesięcy, to zostaje tylko kilka miesięcy w których można by takie zdjęcie wykonać. Zwróc uwagę na ilość zachowanych znaków i numery jakie na nich widnieją. Czy wyprodukowano by tyle znaków do szuflady?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 264
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 weeks later...
w ostanim numerze Poligonu" jest artykuł o Żandarmerii KOP jest tam wzmianka o tym ze rewolwer lub pistolet był uzbrojeniem nieetatowym lecz dopuszczalnym... czy broń krótka w takim przypadku była noszona normalnie legalnie w kaburze na pasie czy w inny sposób?? i czy to dopuszczenie" obowiązywało tylko w żandaremii KOP czy w każdej??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kozakk88 - to nie rysunek, a kolorowana fotografia. Widzialem tez to zdjecie w wersji czarno-bialej.
A ze PSZ to wiadomo, ino zdziwil mnie zestaw battledress i do tego rogatywka. Osobna sprawa skad ta rogatywka? Przywieziona jakos z Polski? Produkcja brytyjska?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Może nie do końca w temacie ale chciałem się odnieść do wypowiedzi kol. krzyhal z 2006-09-06 22:12:00.
Otóż to coś co się nazywało WSW" nosiło na lewym ramieniu sznur służbowy nie żółty i nie zielony a srebrno-siwy.
/foto obok z roku 1980/. a część sznura ze splotem była fabrycznie" płaska a nie ze starości.

>>>> ...w mniejszych miejscowościach, w których były garnizony wojskowe, spotykało się czasami żołnierzy, w tym i żandarmów (WSW - to taka niby żandarmeria w tamtych czasach), w nie najnowszych sortach mundurowych, nawet tych na służbie..."

Zaczynając od końca: Nie wierzę że widziałeś patrol WSW w nie najnowszych sortach mundurowych, bo w odróżnieniu do niektórych jednostek BIB czy OTK otrzymywali oni całkowicie nowe sorty mundurowe.

Co do garnizonów w małych miejscowościach to mogłeś widzieś patrol garnizonowy wystawiany przez Komendanta Garnizonu. Składał się on zazwyczaj z żołnierza zawodowego - d-ca patrolu i żołnierzy sł. zasadniczej - patrolowi, byli to żołnierze jednej z jednostek danego garnizonu, nie WSW. I u tych żołnierzy mogłeś widzieć zielony sznur na lewym ramieniu, ale noszenie go nie miało nic wspólnego z pełnieniem służby patrolowej. Był to poprostu sznur DSS /Drużyna Służby Socjalistycznej/ dosyć popularne wyróżnienie w tamtych czasach

I to tyle co chciałem powiedzieć w celu zachowania prawdy historycznej;)

Pozdrawiam dr.W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Toś mnie Doktorze przyparł do muru.
Nie mam innego wyjścia, jak tylko odszczekać to com wcześniej wypisywał.
Tytułem wyjaśnienia, chcę tylko dodać, że moje uwagi dotyczyły lat 60-tych, miałem wtedy raptem kilka lat i z ubolewaniem mogę tylko stwierdzić, że pamięć ludzka jest niestety zawodna.
Oczywiście, moje spostrzeżenia dotyczą zielonych sznurów, bywały one w różnym stanie, poza tym, chyba były wykonane, z innego, bardziej miękkiego włókna niż te srebrno-siwe WSW.
A miastem, w którym był garnizon, do którego przyjeżdżałem na lato do dziadków, były Skierniewice.

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietek - rogatywki noszono w Anglii tzn w 1 Korpusie i dowodztwie PSZ do ubioru sluzbowego/garnizonowego. Byly produkowane w Anglii wg WT polskich - roznia sie daszkiem ktory byl ze wzgledow praktycznych od angielskich czapek garnizownowych (wezszy chyba i na pewno z strzejszym opadem). Nie jest wykluczone ze zachowala sie tez pewna ilosc czapek przedwojennych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Czy tylko żandarmeria KOP-u nosiła okrągłe czapki?
Posiadam kilkanaście zdjęć podoficera żandarmerii z gdyńskiego garnizonu z lat 33-38 i tylko na jednym z nich,które załączam, nosi rogatywkę.
Chyba,że gdyńska żandarmeria podlegała pod KOP?

Podpis z tyłu zdjęcia:
Kamienna Góra, na spacerze 1933r.(chyba)"

Czy mam załączać pozostałe zdjęcia?

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie