Jump to content

Recommended Posts

Jw.
Jest to co prawda żandarmeria KOP-u, ale poza czapkami chyba się nie różniła od wojskowej.

Wyposażeni są w skórzaną torbę żandarmerii wz.31, która była noszona na lewym boku i zawierała - książeczkę służby żandarma, blok papierowy i przybory do pisania, woreczek z kajdankami, opatrunek osobisty i latarkę elekrtyczną.

pozdrawiam krzyhal

• Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W czasie gdy pisałem odpowiedź, Pan Adam już wkroczył do akcji.

Moje zdanie jest takie, że jest to ta grubsza, pleciona część sznura, niestety splot jest niewidoczny, ale może się mylę.

W czasach gdy byłem młody, było coś takiego co się nazywało WSW i oni też nosili sznury na lewym ramieniu, co prawda nie żółte a zielone, ale do czego zmierzam - otóż, w mniejszych miejscowościach, w których były garnizony wojskowe, spotykało się czasami żołnierzy, w tym i żandarmów (WSW - to taka niby żandarmeria w tamtych czasach), w nie najnowszych sortach mundurowych, nawet tych na służbie, i sam pamiętam patrole z trzech wojaków, z których np dwóch miało nowe sznury , a jeden nie i było to wyraźnie widać, bo ten starszy był dużo gładszy (chodzi mi właśnie o splot), jakby bardziej ugnieciony.
Może to jest to?

krzyhal
Kolekcj - dzieki za to, sylwetka mi sie uzupelnia chociaz to oczywiscie zdjecia pokojowe. Zdaje sie do dzis nie rozwiazany problem to czy i jezeli tak to w jakim zakresie wprowadzono znak sluzbowy (bo byl zatwierdzony bardzo krotko przed wojna). I na sznurku to chyba dekoracja a nie olowek???