Jump to content

Żandarmeria Wojskowa

Recommended Posts

• Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 10 months later...
  • 4 weeks later...
Witam wszystkich. Z ciekawością przeczytałem wpisy w wątku Żandarmeria Wojskowa" a to z tego powodu ,że właśnie otrzymałem dokumenty archiwalne mówiące o tym iż mój Ojciec Tadeusz SZYDŁOWSKI odbywał służbę wojskową w latach 1925-27 w 42 p.p. w Białymstoku a od 1927 do 1930 służył w 3 Dyonie Żandarmerii w Grodnie. Dosłużył się stopnia sierżanta podchorążego. Oczywiście mój Ojciec już nie żyje. Nie mam żadnych zdjęć ani innych informacji o przebiegu Jego służby. Jedynie to co pamiętam z opowiadań iż we wrześniu 1939 był zmobilizowany właśnie w Grodnie i głównie toczyli potyczki z Rosjanami i zamieszkami przeciwko Wojsku Polskiemu.
Proszę o pomoc w ukierunkowaniu poszukiwań gdzie można znaleść listy żołnierzy z okresu służby i wojny , stany osobowe i inne ciekawe dokumenty 3 Dyonu Żandarmerii w Grodnie, może jakieś zdjęcia z Grodna lub chyba ze Szkoły Żandarmerii w Grudziądzu (chociaż o tym mój Ojciec nigdzie nie wspomina) Bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie w poszukiwaniach.
Pozdrawiam wszystkich Michał Szydłowski
ew. mail alfajet@interia.pl

• 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 6 months later...
  • 3 months later...
  • 1 year later...
  • 2 years later...
Serdecznie witam.
Mam w zbiorach zdjęcie, które dostałam od kuzyna z Rosji i nie wiem jakie to wojsko. Jest to zdjęcie z wycieczki do Wieliczki 12.06.1936 r.- Dni Krakowa.13 czerwca 1936 r.-święto żandarmerii w Krakowie.Podaję link do zdjęcia:

https://images89.fotosik.pl/100/8f1da30e6b9d8ee5med.jpg
Czy moglibyście mi coś podpowiedzieć?
Pozdrawiam Tatarzynska