Jump to content

Co się stało z Szarym wilkiem


polsmol

Recommended Posts

u whatfora na stronie pisze:
Gdy po południu 6 IX 1944 oddziały kpt. Krybara" opuszczały Powiśle, Szary Wilk" pozostał na ul. Konopczyńskiego. Po opanowaniu Powiśla, Niemcy prawdopodobnie zabrali pojazd do zakładów naprawczych. Po wojnie nie widziano go już.
Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem Chwat" zostal zasypany w podwórzu poczty na Świętokrzyskiej (mogę się mylić). Kubuś przetrwal powstanie na terenie elektrowni powiśle. Po wojnie zostal zrekonstruowany przez swego twórcę. Natomiast Szary wilk" z muzeum wojska polskiego :), zmieniono tabliczke z tym idiotycznym napisem, potem zniknęły zewnętrzne boczne schowki (chyba mozna to tak okreslic). Nastepnie wymalowano go na piaskowy kolor (ochyda). Zdąrzyly chyba zniknąć też opony z przednich kół. Oslony km nie miał odkąd pamiętam, miał też blachę nad przedzialem bojowym. Znikną z 5-7 lat temu podobno do renowacji. A ten który stoi na trawniku przed muzeum skąd sie wziął??? Może ty Polsmol wiesz?
Link to comment
Share on other sites

Obecnie stojący w MWP 251 jest egzemplarzem wydobytym z Pilicy. Faktycznie gdzieś się zapodział egzemplarz który przez długie lata stał na dziedzińcu MWP (pytanie gdzie?).
Ale i on nie był Szarym Wilkiem, był to egzemplarz użytkowany po wojnie przez warszawskie MPO, zanim trafił do muzeum.
BTW Szary Wilk był transporterem wariantu 251/3 (tak jak Rosi) i z nietypowych/charakterystycznych rzeczy, to po posiadał całkowicie stalowe gąsienice oraz dospawany przez powstańców pancerny dach. Śladów takiej konstrukcji na egzemplarzu ex-MPO nie było (gąsienice zawsze mogły być wymienione).
Link to comment
Share on other sites

Ale pozostaje pytanie , gdzie sie podział jeden Sdkfz z MWP ? Były kiedys głosy ze MWP sie pozbylo jednego 251 (nie chodzi mi o tego co popłynał do Hamburga - bo MWP potrzebowała pieniędzy na remont instalacji elektrycznej w budynku), ale nikt nie rozwinal tematu ... :-(
Link to comment
Share on other sites

Najlepiej spytać wróżki Doroty. Moze za chwilę się okaże że sprzedano do Niemiec dwa, ten z buda i ten bez budy.
Brawa dla ministra kultury i sztuki , teraz gdy wejdzie nowa ustawa o ochronie zabytków i dóbr kultury, będzie takie pojazdy oddawał za darmo.
Link to comment
Share on other sites

A moze wiecie co to byl za samolot w MWP stal na dole i gdzie sie podzial Moze bylo na forum ale sie nie orietuje gdzie . Moje informacje sa nieaktualne poniewaz widzialem go 14 lat temu i ??? go niema.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information