Skocz do zawartości

Pagony wojskowe II RP.


Kiler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Dopiero dzisiaj udało mi się zalogować chociaż próbuję od wczoraj.
W/g Podręcznika podoficera" Warszawa 1930 numeracja na naramiennikach powinna być tłoczona z blachy z białego metalu. Możliwe że wykonywano je z mosiądzu a następnie np. chromowano lub niklowano. Obok wzory cyfr i naramienników
Pozdrawiam dr. W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiler - moja babcia też mówiła pagony, a dziadek się wtedy z niej nabijał i tłumaczył wnukom co i jak.
Wedle mądrych ksiąg - numery porządkowe formacji u oficerów były w zasadzie haftowane na naramiennikach kurtki i płaszcza nićmi srebrnego szychu, rzadziej tłoczone z białej blachy, podoficerowie mieli do 1936 r. numery wytłaczane z białego metalu, a szeregowcy dla oszczędności malowane farbą olejną barwy żółtej (słonecznikowej). Od 1936 tylko w mundurze służbowym, z tym że podoficerowie i szeregowcy - haftowane szarostalowym jedwabiem na specjalnie wykonanej nasuwce sukiennej, nakładanej na naramiennik tak by nie zakrywała oznak stopni.
Natomiast, najlepiej by było, gdybyś mógł zamieścić jakąś fotkę swojej mosiężnej cyferki, wtedy Forumowi Experci będą mogli ci bardziej pomóc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dr.Wstrząs niesamowicie fachowe podejscie do tematu. Dzieki serdeczne. Dziekuje tez krzyhalowi, choc na poczatku zniechecil mnie lekko i myslalem, ze juz w temacie sie nie udzieli. Zdjecie cyferki zamiesze jak najszybciej, co byscie pomogli mi ja zidentyfikowac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj Kiler, że dr. Wstrząs podal oznaczenia stopni w/g stanu z 1930 r. Po tym czasie nastepowala jeszcze ewolucja Ostatnia zmiana nastąpila w 1938 r. gdy m. in. stopnie sierżanta i st. sierż uzyskały taki wygląd jaki mają dziś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiler - sorry, wcale Cię nie chciałem zniechęcać - to tylko odrobina ironii - poza tym w ogóle nie zerknąłem na licznik - a poza tym przypomniało mi się dzieciństwo, dziadek i babcia itp.
krzysiek - oczywiście masz rację, ale po pierwsze nie chciałem za bardzo namieszać w głowie Kilerowi, a po drugie nie chciało mi się pisać od razu całej encyklopedii.

pozdro krzyhal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie