Skocz do zawartości

Westerplatte cz.2


kolekcj

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 788
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Ten wątek to kopalnia wiedzy o WST.A ja mam takie pytanie.Czy cała załoga(219 osób)była na stanowiskach bojowych?Czy może cześć była rezerwą?Przepraszam za ignorancję w temacie,ale ciągle jest mowa o placówkach i wartowniach i tych samych osobach-a ja jestem ciekawy,co robiła reszta załogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie odpowiedziec na pytanie Daniela.

Smialo chyba mozna powiedziec ze dokladna ilosc obroncow, sklad osobowy i przydzialy bojowe zalogi sa do dzis nie do konca wiadome i mozliwe ze elementy tej zagadki na zawsze pozostana tajemnica.

Proby imiennego odtworzenie obsady 1/9/39 mozna znalezc na niektorych stronach internetowych jak i w ksiazce Jaroslawa Tuliszki (Westerplatte 1926-1939. Wyd: Adam Marszalek, 2002). W ponizszym zestawieniu na pewno sa bledy, ale nie sa na tyle wielkie by w istotny sposob wypaczyly ogolny obraz.
Wartownia Nr1: 14 zolnierzy
W2: 13 zolnierzy
W3: 9 zolnierzy
W4: 13 zolnierzy
W5: 9 zolnierzy
W6: 7 zolnierzy
Placowka Fort": 6 zolnierzy
Pl Wal": 3 zolnierzy
Pl Prom": 20 zolnierzy
Pl Lazienki": 12 zolnierzy
Pl Przystan": 12 zolnierzy
Pl Elektrownia: 5 zolnierzy
Pl Deika: 7 zolnierzy
Stacja kolejowa: 1 zolnierz
Mozdzierze: Dowodca, zastepca, 4 mozdzierze po 4 ludzi obslugi (razem 18)
Armata 3": 7 obslugi
Armaty ppanc 37mm: Dowodca, 2 dziala po 4 ludzi obslugi (razem 9)
Zaloga koszar: 45 ludzi (zakladajac ze cala zaloga liczyla 210 ludzi)

W koszarach znajdowalo sie:
Dowodztwo: Dowodca, zastepca dowodcy, adiutant dowodcy, szef kompanii, oficer materialowy, kancelista, zbrojmistrz, rusznikarz, lekarz, sanitariusz.
Lacznosc: Dowodca radiostacji, 2 radiotelegrafistow, 4 telefonistow
Sluzby: ok 8 zmobilizowanych i niezmobilizowanych pracownikow cywilnych obslugujacych kuchnie, generator pradu i stacje pomp jak rowniez wykonywujacych inne zadania techniczne (np odbudowa lacznosci kablowej). Pomagali w opiekowaniu sie rannymi i przy roznoszeniu pozywienia.
Obsada budynku: ok 20 strzelcow tworzylo odwod dowodcy w koszarach a zarazem byli czescia obrony koszar (lacznie z Wartownia nr 6 w piwnicy koszar). Rownoczesnie byli do dyspozycji jako goncy, nosiciele jedzenia, pomocnicy w robotach technicznych itd.

Oczywiscie w trakcie dzialan nastepowaly zmiany i przesuniecia. Np obsluga armaty po jej rozbiciu, przeszla do koszar, otrzymala rkm i stala sie czescia obrony koszar.

Sadze ze materialy zebrane przez Wachmistrza w nowej ksiazce na pewno wyjasnia niektore zagadnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie