Skocz do zawartości

Westerplatte cz.2


kolekcj

Rekomendowane odpowiedzi

Przenoszę tu wątek Myślę, że cieawy temat - ... 1939", który od dawna jest mocno przeładowany. Przeglądarka zaczyna mi już wysyłać komunikaty, że coś jest nie tak.

Poprzednie są posty pod adresem:
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=67736&id_forum=10#ost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 788
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam,
1/ do kolegi Kolekcjonera,
w nawiązaniu do mojego postu z 12.06.2006 dot. opisu zdjęcia muszę sam siebie sprostować - na przednim maszcie pancernika nie powiewa flaga Wielkiej Brytanii, ale jest to chyba jakaś odmiana bandera marynarki „kajzerowskiej” (dopiero na powiększonym zdjęciu widać, iż nie jest to flaga UK, choć z wyglądu przypomina flagę Anglii). Możliwa data zrobienia zdjęcia pancernika rozszerza się też o okres drugiej połowy lat dwudziestych XX w. (okręt ma już dwa kominy /pierwotnie były trzy/ które otrzymał po przebudowie ukończonej w 1926 r.). Nie ma też całkowitej pewności iż chodzi o „Schleswig Holstein”, może to być też bliźniaczy „Schlesien” (notabene zbudowany w gdańskiej stoczni F.Schichau w 1906 r. - rok wodowania, natomiast „SX” również zwodowany został w 1906 r. ale w Kilonii). Sprawę jednoznacznego określenia daty i nazwy pancernika rozwiązałoby dotarcie do wykazu okrętów które odwiedziły Gdańsk w okresie międzywojennym...
2/ zamieszczone zdjęcie kolegi Kolekcjonera z dnia 12.06.2006 (o godz. 22.18) przedstawia zachodnią końcówkę Westerplatte (wygląda jak zdjęcie zrobione z latarni morskiej z Nowego Portu lub z masztu okrętu (statku) stojącego w Nowym Porcie), zdjęcie to kolega już raz zamieścił na niniejszym forum („Myślę, że ciekawy temat... – 1939” cz. I, w dniu 16.08.2005),
3/ Do kolegi Pomka 1:
Strzelec Aleksander Ortian w 1939 r. walczył w obsadzie Wartowni nr 2 (jako zwykły strzelec, ale w trakcie walk obsługiwał również rkm), ze wspomnień kolegów z tej wartowni wynika, iż był to bardzo odważny żołnierz, m.in. odznaczył się tym, iż w trakcie trwania ciężkiego ostrzału wartowni, pomimo ognia niemieckiego, wyczołgał się na zewnątrz wartowni i odsypał okienko strzelnicze dla cekaemu (strzelającego na kierunku bramy wjazdowej) zasypane bliskimi eksplozjami pocisków (epizod sfilmowany również w filmie Różewicza „Westerplatte”). Tutaj podaję link do skróconego życiorysu strzelca Ortiana http://www.westerplatte.pl/biogramy/197.html , ponadto jest on kilkukrotnie wspominany w relacjach kilku innych obrońców zamieszczonych w książce Flisowskiego (w razie potrzeby mogę przesłać skany tych stron), co do jakiś zdjęć Ortiana to musiałbym jeszcze poszukać...
4/ Do kolegi Bolasa,
Zamieszczone zdjęcie (z 14.06.2006) zdaje się że jeszcze nie było zamieszczone na niniejszym forum, ale jest jednym z wielu ujęć przedstawiających „S-X” już po zakończeniu walk o Westerplatte, zacumowanego przy basenie amunicyjnym na WST (skąd pancernik ostrzeliwał m.in. Gdynię),
pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to co za informacja? Nowość czy owość"?

http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,3441404.html

- Warto przekroczyć próg mojej latarni z jeszcze jednego ważnego powodu - zachęca Jacek Michalak. - Tak naprawdę to z jej okienka padły pierwsze strzały na Westerplatte. Pierwszego września 1939 roku w latarni zainstalowano gniazdo cekaemu. Żołnierze dwie minuty szybciej niż marynarze z pancernika Schleswig-Holstein" ostrzelali polskie posterunki. Polacy nie pozostali dłużni - skierowali w stronę latarni lufę swojego jedynego działa. Pierwszy pocisk nie trafił. Drugi był celny. W wieży latarni powstała spora wyrwa. Wydaje się to niezwykłe, ale mam dokumenty wskazujące, że to właśnie tu, z tego miejsca, rozpoczęto II wojnę światową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowość czy owość"?

Nowośc". Już opisywana.
Właściciel latarni wymyslił sobie sposób na promocję swojego interesu. Opowiada o dokumentach, których nikt na oczy nie oglądał. Widać ma dar przekonywania, bo dziennikarzy udaje mu się nabrać.
Właśnie latarnia rozpoczęła sezon dla turystów - stąd artykuł.
Nie byłem, nie widziałem, ale patrząc na stronę internetowa, to chyba zobaczyć warto.
http://www.latarnia.gda.pl/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś gdy jechałem tramwajem pojawiło mi się w głowie pewne pytanko.

Czemu mjr. Sucharski widoczny jest na fotkach z kapitulacji w dwóch różnych mundurach ? Pierw widać jak wychodzi wraz z załogą prowadzony przez ogniomisrza Piotrowskiego ma na sobie mundur polowy, bez naszytych patek, baretek i odznaczeń na piersi (chodzi o tą słynną fotkę bez czapki i ze przekrzywionym pasem). Natomiast na fotkach z gen. Ebhardtem mjr.Sucharski ma na sobie już czyściutki mundur garnizonowy, z kompletem odznak, czystym pasem i rogatywką polową na głowie oraz trzyma szablę.

Nie jestem na bierząco po lekturze książek o WST ale pamiętam, że wspomina się jedynie o tym że ktoś Sucharskiemu czapkę przyniósł a samą szable też dostał czyjąś. Niemniej jednak, o ile to co widzę nie jest spowodowane marną jakością skanu, to mamy do czynienia chyba z małą przebieranką ? A nie kojarzę faktu, żeby gdzieś wspominano o przygotowaniu się i przebraniu mjr. Sucharskiego na okoliczność spotkania z gen. Ebhardtem.

Co na tą kwestię specjaliści od historii WST ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bolas->
było o tym w głównym wątku
http://www.odkrywca-online.pl/pokaz_watek.php?id=67736

Pisał też wachmistrz w artykule w Odkrywcy" w tekście Kapitulacja Westerplatte" w tamtym roku.
No i w książce też na pewno napisze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do kol.Szperacza:
...chyba jakaś odmiana bandera marynarki „kajzerowskiej”... " to jest właśnie bandera Hochseeflotte a ta druga (czarno-biało-czerwona z krzyżem) to flaga cesarstwa czyli zdjęcie zostało wykonane w okresie panowania Wilhelma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam:

Udało mi się dostać film Die Danziger Bucht Wieder Deutsch". Uważam że najciekawsze sekwencje filmu to atak od strony kanału portowego gdzie wyraznie widac przebiegajacych żołdaków z kompanii sztormowej wzdłuż muru (wydaje mie sie ze na przeciwko Promu), oraz pojedynek artyleryjski Schleswiga z Baterią na Helu (widać obramowanie baterii wokół Schleswiga. Rewelacja !!!!!

P.S. Od dłuższego czasu poszukuje Modów do gier komputerowych z Westerplatte. Miał wyjść Mod na Close Combat 5 z rewelacyjną mapką Westerplatte ale autor się rozmyślił. Słyszałem o próbach stworzenia gry na Call of Duty ale czy ktoś słyszał o jakiś konretach ??????????????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam.
Tego zdjecia chyba jeszcze nie było w tym wątku.
Wartownia nr 1. 7 września. Na zdjęciu kpt Dąbrowski (na pierwszym planie), por Grodecki (w berecie), ogniomistrz Piotrowski (płaszcz na ręku)i jacyś Niemcy.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Bartman, unikałbym używania słów żołdacy" w stosunku do żołnierzy Kompanii Szturmowej. Po wojnie zrobili wiele dobrego dla westerplatczyków, a w czasie walk na Westerplatte zrobili wiele by uratować st. sierż. Najsarka i strz. Ussa. Po kapitulacji Westerplatte z szacunkiem odnosili się do polskich żołnierzy. Wróg jest wrogiem, ale MSK to trochę inna jednostka niż np. SS-Heimwehr Danzig. Pewnie jakby SS-man GraSS był 5 lat starszy to być może wstąpiłby do SS-HD w 1939 r. i z zapałem strzelał do naszych na Westerplatte 1 września przy drugim natarciu (albo do polskich pocztowców, których tak nienawidzi), ale to już zupełnie inna historia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie