Skocz do zawartości

Westerplatte cz.2


kolekcj

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 788
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam, Bodziu000000 zamieścił dużo bardzo ciekawych zdjęć z okresu obrony i po zajęciu przez Niemców Westerplatte, kilka z nich jest już znanych, ale niektóre nie były publikowne - np. arcyciekawe jest zdjęcie zamieszczone przez Bodzia 21.07.07r. o godz. 11.14 przedstawiające niemiecką Kompanię Szturmową stojącą na nabrzeżu przy basenie amunicyjnym (ciekawe kim jest cywil przed frontem kompanii?), w tle widać dobrze zachowany Magazyn A, po prawej widać wysoki wał ziemny (wybudowany by złagodzić skutki ewentualnej eksplozji materiałów wybuchowych składowanych w magazynie), a w głębi po lewej widać budynek Zarządu Kejów, gdzie zgodnie z relacją por.Grodeckiego znajdował się posterunek gdańskiego Schupo - 01.IX. rano, około 6-ciu schupowców" którzy wyszli z ww. budynku i szli w głąb WST wzdłuż widocznych torów zginęło od ognia z naszych dwóch placówek (Łazienki" i Elektrownia"). Polegli Niemcy leżeli tam do dnia kapitulacji. Ciekawe jest też zdjęcie marynarzy z pancernika oglądających zdobyty na WST polski ckm wz. 30 (zdjęcie z godz. 11.43). Zdjęcia z godz. 11.08 i 11.13 przedstawiają skutki trafienia pancernika S-X" przez naszą baterię cyplową z Helu. Na zdjęciu z godz. 10.36 widać zniszczoną Wartownię Nr 2 a po jej lewej stronie cały, nie zniszczony(!) pomalowany w biało-czerwone pasy maszt na flagę. Zdjęcia z 10.34 i 10.31 wykonane zostały najprawdopodobniej w dniu 02.IX. i przedstawiają nalot na WST, zdjęcia zrobione z głębi kanału portowego (gdzie cofnięto pancernik), widać 2 charakterystyczne budynki portowe nad kanałem istniejące do dzisiaj. Ciekawe jest też zdjęcie z godz. 10.21 przedstawiające okolice bramy wjazdowej na WST - w głębi lasu widać ruiny jakiś budynków - wg mnie mogę to być resztki stacji kolejowej i budowli elektrogeneratora. Na zdjęciu z 10.20 widać przeładowywanie łusek z pancernika na jakąś barkę (obok barki cumuje holownik).
Pozdrawiam Szperacz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, moim zdaniem to co widać na zdjęciu Bodzia000000 z dnia 23-07-2007 z godz. 13.40 to zdobyta przez Niemców jedyna nasza armata na WST (wz 02/26 75mm) przygotowana wraz do załadunku na pancernik (na fotce jest skutecznie zasłonięta przez kilku żołnierzy). Przy okazji policzyłem ilość żołnierzy na zdjęciu, wyszło ich coś około 100, przyjmując że fotografia objęła większość żołnierzy, którzy pozostali przy życiu i zdrowiu po walkach na Westerplatte i mogli stanąć na nabrzeżu. Przed rozpoczęciem walk Stosstruppkompanie 3 Marine Artillerie Abteilung" ze Świnoujścia liczyła 225 ludzi, szacunkowe dane o stratach samej kompanii na WST mówią o 16 zabitych, 65 rannych oraz 29 kontuzjowanych, czyli łącznie straty wyniosły około 110 ludzi (niektóre źródła niemieckie mówią o łącznych stratach Kompani jako 127 ludzi). Suma ilości ludzi ze zdjęcia wraz z łączną liczbą strat daje od około 210 do 227 żołnierzy, co pokrywa się ze stanem wyjściowym tego elitarnego oddziału.
Pozdrawiam Szperacz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szperaczu ogolnie sie zgadzam poza jednym. Tez chcialem ja tam widziec :) ale niestety ta dwokolka to nie armata wz 02 - po prosto kola za male, za waski ich rozstaw i nie widac lufy albo ogona a powinno byc. Sadze ze to jednak dwokolka do przewozenia ckm uzywajac dwoch ludzi jako sila pociagowa (nawet jakby majaczy sie lufa kmu - takie byly w uzytku w niemieckich silach zbrojnych i ukurat mam fotke tego z Gdanska tyle ze uzywana przez SSHWD. Jak pamiec dopisze to podrzuce w nastepnym tygodniu. Takie dwokolki wydaja sie jaknajbardziej odpowiednim sprzetem dla oddzialu desantowego raczej niz ciezkie dwukonne wozy na dwa kmy uzywane w piechocie WH.

Powstaje wiec pytanie dlaczego tylko jedna widac gdy kmow bylo 3 na stanie. Sadze ze po prostu sa poza prawa granica pola w obiektywie - bo zreszta brakuje w nim tez 2 nkmow druzyny/plutonu plot. Cyfra 100 ludzi ktora Szperacz wyliczyl raczej by sie zgadzala, jezeli sie zalozy ze 27 kontuzjowanych wrocilo do szeregu i ze pojazdy stoja na lewym skrzydle kompanii ergo sadze ze widac dtwo, dwa plutony, pluton pionierow i poczatek druzyny/ plutonu km.

A tak swoja droga biorac pod uwage ze na samym terenie W-platte walczyla tylko czesc kompanii (ok 150 ludzi) te straty sa tym bardziej olbrzymie. Z tego co pamietam, z plutonu pionierow ktory wyjsciowo powinien byl liczyc ok 60 ludzi zostalo do drugiego szturmu 18tu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi Gebhardta - faktycznie jak na naszą polówkę to koła są trochę za małe (chyba że stoi przechylona jakoś bokiem, a zdjęcie jest mało wyraźne), trochę mi także to przypomina nasz jaszcz artyleryjski do armaty polowej, ale takowego na WST nie było. Co do uzbrojenia Niemców z Kompanii Szturmowej w najciężką broń maszynową to sprawa się miała tak, że łącznie posiadali oni 9 ręcznych (najprawdopodobniej były to MG-34 i czeskie ZB wz. 30) i 3 ciężkie karabiny maszynowe (MG 08 Maxim) oraz 2 działka C/30 kal. 20 mm (jest znane zdjęcie z walk na WST gdzie 6-ciu żołnierzy ciągnie/pcha działko C/30 wzdłuż czerwonego muru składnicy). Może faktycznie ta dwókółka służyła do transportu starych ckm-ów MG 08 (wygląda jak uzbrojenie jeszcze z I wojny).
Pozdrawiam Szperacz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoja droga to zastanawia mnie skad wzielo sie pojecie ze MSK miala i MG34 i Czeskie ZB. Jezeli dlatego ze Szamlewski taki zdobyl/znalazl to stalo sie to podczas drugiego szturmu od strony plazy, czyli w pasie dzialania oddzialow SS a nie MSK, a w tym okresie to bron dla SS dosc typowa. No i mieszanie broni, z (o ile pamiec nie myli) rozna amunicja i roznymi dzialoczynami w jednej kompanii to raczej absurd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zwroćcie uwagę na dwie fotki Schleswiga zamieszczone przez bodzia. Mianowicie te z 21.07 godz 10:54 i 11:36, statek ma lufy podniesione, więc gdzie strzela? Bynajmniej chyba nie na wprost do WST, tylko na dalszą odległość. Co o tym myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie