Skocz do zawartości

Westerplatte cz.2


kolekcj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, a według mojej wiedzy bodziu000000 prawidłowo zamiescił tutaj tą fotkę, bo przedstawia ona rzeczywiście teren Westerplatte, a konkretnie stary schron amunicyjny położony nad kanałem portowym, tyle że jest to strona fortu położona nie nad kanałem (która to po walkach była częśto fotografowana - to ten ciężko ostrzelany fort z flagą hitlerowską na szczycie), ale strona od starych koszar. Potwierdza to także fragment wału ziemnego widoczny z prawej strony który otaczał budowlę. Niedaleko stanowisko miał nasz pierwszy bofors - ten z którego nasi żołnierze strzelali do Schleswiga.
Pozdrawiam - szperacz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 788
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Zdecydowałam się wyrazić wątpliwość... że na zamieszczonym zdjęciu jest tzw stary schron amunicyjny". Znane jest wiele ujęć w/w schronu od strony kanału portowego. Zamieszczone przez bodziu000000 zdjęcie obiektu wskazuje na pewne różnice w detalach architektonicznych schronów (nie przesądza to jednak o jego pochodzeniu).
Znane wcześniej zdjęcia co do których jest pewność że pochodzą z Westerplatte jednoznacznie wskazują na zabezpieczenie schronu wałem ziemnym, jak podobne obiekty znajdujące się w okolicy (np Brzeźno). Wał ziemny musiał zabezpieczać schron, podobnie jak istniejąca przed I wś baterię artylerii nadbrzeżnej(późniejsza placówka Prom) przed ostrzałem od strony morza. Zatem nie można przyjąć że obiekt był osłonięty ziemią jedynie z góry i wystawiał na ostrzał ceglaną ścianę od strony miasta i morza. XIX w. artyleria okrętowa strzelała dość płaskim torem i wał ziemi był dobrym zabezpieczeniem przed pociskami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie