Skocz do zawartości

Westerplatte cz.2


kolekcj

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę przyznać całkowitą rację koledze Iron Duke, nie brałem pod uwagę ukształtowania terenu no i zasugerowałem się fotką,którą zamieściłem a która jest opisana jako W5.
A czy fotka nr 3 nie przedstawia tego samego obiektu, zrobiona jest tak jak by z wału po lewej stronie i obejmuje tylko dalszą część ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 788
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
No, no ładnie!!! śledzę aktywnie od lat nieśmiertelny wątek o Westerplatte (część pierwsza i druga) i z postu na post informacje oraz fotki coraz bardziej zaskakujace. Ciekawe kiedy ktos na youtube zawiesi film nakrecany przez Niemcow podczas kapitulacji (to by rozwialo wszystkie tezy oraz anytezy odnośnie układu Dąbrowski vs. Sucharski! Albo film z wizji lokalnej Fuhrer'a. Ostatnie fotki z ekshumacji nigdzie nie byly, wedlug mojej wiedzy publikowane.

A wiec, drodzy forumowicze kto pierwszy wygrzebie" te filmy!!!!???? na pewno sa gdzies w piwnicy czy na strychu.

Bartman74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge znalezc gdzie byla dyskusja o tym skad sie wzielo ze obrona ma trwac 12 godzin, wiec wsadze tu. Z relacji Ogniomistrza Piotrowskiego:

Lato 1935.

Gen Bortnowski i plk Hoszowski wobec oficerow i podoficerow oswiadczaja ze w wypadku ataku na Westerplatte wsparcie da artyleria z Helu a wojska ladowe w przeciagu 6-12 godzin."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegów Iron Duke, smochy i beermaster - jestem całkowicie pewny, że zdjęcia kol. suwy nr 3 i 4 z 27.01.2009 przedstawiają ruiny Wartowni nr 5. Dowód: tak jak słusznie zauważył Iron Duke zdjęcia zrobiono z podwyższenia, a tym było I piętro lub poddasze willi oficerskiej która znajdowała się tuż obok piątki" - stojąc plecami od kierunku z którego atakowali Niemcy willa oficerska położona była po lewej stronie Wartowni 5 w odległosci ok. 25 metrów (przebiegała tu głowna linia obrony WST w poprzek półwyspu na której stały (mniej więcej w linii prostej) budynki Wartowni nr 1, kasyna podoficerskiego, willi oficerskiej i wartowni nr 5) - dokładnie obrazują to zdjęcia: nr 10 zamieszczone przez kol. bodzia0000000 z dnia 20-04-2007 oraz nr 11 z 04-12-2007, zdjecie kol. jfkl z 18-12-2008r. Co do grubości ścian ruin również się zgadza z piatką", proszę porównać fotki kol. beermastera nr 1 i nr 1 z 17-09-2008 (trzeba pamiętać, że wartownia zapadła się i widać tu fragmenty dachu, stropu parteru, ścian bocznych). Suwa zamieścił zdjęcia wykonane z budynku willi, czyli od południa, a dotychczas publikowne fotki pokazywały ruiny głównie od strony wschodniej. Ukształtowanie terenu obok wartowni dobrze obrazuje fotka nr 3 beermastera z 17-09-2008 (w tle widać magazyny amunicyjne niedaleko Fortu) oraz ww. wymienione - wartownia dokoła była dobrze zadrzewiona".
Pozdr. szperacz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kol. Szperacz
Na wymienionych przez Ciebie fotkach zamieszczonych na forum ruiny W5 W Y S T A J Ą ponad poziom gruntu na jakieś prawie 2 metru sądząc po marynarzach uchwyconych na fotkach. I druga sprawa - fotki wykonano z bliskiej odległości. Przy dużym szacunku dla niemieckiego przemysłu optycznego nie przypuszczam, żeby robił je jakiś zawodowiec dysponujący super sprzętem. To był na 99% zwykły aparat amatorski. A chcąc je zrobić z willi oficerskiej czyli ok. 25 m i uzyskać takie zbliżenie trzeba mieć teleobiektyw lub obiektyw z zoomem. I trzecia sprawa - na fotce 3 zamieszczonej przez Kol. Suwa zwróć uwagę na cień rzucany przez gościa w ubraniu roboczym. Jest stosunkowo krótki czyli fotka była robiona koło południa i kierunek tego cienia - fotograf był na wschód od osi słońce-gościu-cień. Czyli nie mógł być w willi oficerskiej która była minimalnie na zachód od osi N-S przeprowadzonej przez W5. W książce którą wymienił Kol. Smochy są fotki W5 zrobione od strony obecnej Straży Granicznej. To otoczenie wygląda inaczej!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Pozwolę sobie wtrącić trzy grosze. Sądzę że ruiny na zdjęciu znajdują się w czymś w rodzaju jaru. Z tyłu teren wznosi sie dość wysoko , z prawej i lewej teren też się wypiętrza. Z przodu teren jest jak by plaski ale jednoznacznie nie moge tego stwierdzić fotografujący był jednak wyżej.znane mi zdjęcia W-5 wskazują że jej runy mimo wszystko wystawały nad grunt. Gdyby fotę robiono z willi oficerskiej to znaczyło by że W-5 była zasłonięta wałem ziemnym i budynkiem bez możliwości prowadzenia walki.
Wysunę hipotezę że może są to ruiny jednego ze schronów amunicyjnych... a ciało poległego to jeden z zaginionych polaków ... zdjęcie mogło być zrobione z obwałowania sąsiedniego schronu (chociaż ruiny wskazują na solidny obiekt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, a mianowicie chodzi mi o mojego wujka Henryka Chrula. Był on najmłodszym żołnierzem na Westerplatte(miał wtedy 14 lat).Niestety już nie żyje, a jego małżonka Aniela krótko po jego śmierci przeżyła pożar w którym straciła wszystko(zdjęcia listy itp.)Ocalała tylko książka pt. Lwy z Westerplatte" w której to on osobiście naniósł poprawki co do
rozbieżności względem autora.
Czy ktoś może mi pomóc w tej sprawie?
Najbardziej zależy mi na zdjęciach.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryk Chrul w 1939 roku mial 21 lat i był kapralem zawodowym (urodził sie 12.10.1918). Wstąpił do wojska w wieku 14 lat a dokładniej do Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich w Śremie. Był jednym z najmłodszych żołnierzy .. jednak nie 14-latkiem.
Może byś przytoczył ciekawsze uwagi kpr. Chrula do książki Lwy z Westerplatte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie wiem czy ktoś już wrzucał te fotki tutaj, ale własnie znalazłem je przypadkiem na jednym anglojęzycznym forum ... były pokazane wraz z ogólnie znanym zestawem kolorowych zdjęć H. Jeagera z wybrzeża, tyle że te są opisane jako prywatne zdjęcia brytyjskiego turysty zrobione w Gdańsku parę dni przed wybuchem wojny ... kosmos. Na jednym widać ponoć żołnierzy z WST na przepustce ...

Soldiers froom Westerplatte, a few days before German attack. Photos made by British tourists."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, fotki rzeczywiście ciekawe, były już zamieszczane w pierwszej części tego forum (Myślę, żę ciekawy temat-...1939") przez kol. Zeliga (oraz kilka innych) w dniach 14,15 i 16.03.2004r.
Pozdrawiam szperacz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie