Skocz do zawartości

Powstaje Ford Tf-c


michalmiazga

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 222
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Horn: oczywiście znam tą publikacje, Niestety autor nie podaje czy dobór kolorów ma jakieś podstawy czy jest tylko domysłem. A spytać autora już nie można.

Mietek: Dzięki za gotowość pomocy. Informacji tych szukam by odtworzyć kolory na jakie malowano Fordy Tf-c.
Kamuflaż w wresji czarno-białej wyglądał tak:
http://derela.republika.pl/ftb_1big.jpg

Niestety nie ma wiarygodnych informacji o tym jakie to były kolory. Niektórzy autorzy piszą, że kamuflaż był wzorowany na Renault 17 Armi Hallera. Stąd pytanie o malowania francuskie. Inna teoria mówi o niemieckim pochodzeniu kamuflażu.
A wiec:
Skąd pochodzi pierowzór kamuflażu Forów (4 kolory rozdzielone czarną linią)?
Czy istnieją jakieś opisy lub zdjecia zastosowanych kolorów?
Ideałem byłoby uzyskanie kodów barw. (kto wie może jakiś ekspert lub muzeum dysponują takimi informacjami).

Każdy przyczynek będzie tu bardzo cenny.

W dotychczasowych poszukiwaniach trafiłem na jedno
zdjecie, które pokazuje zbliżony kamuflaż: http://www.greatwar.nl/index.html (armata 370mm, popatrzcie na wagon)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysle pytanie doznajomego, jesli zas chodzi o zdjecia kamuflazy to poszukaj fotek z muzeum w Brukseli, tam maja oryginalnie malowane (tak mi sie wydaje) armaty i chyba F17, ja do swoich fotek z Brukseli bede mial dopiero dostep za jakies 10 dni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc entuzjastą broni pancernej bardzo się ucieszyłem, że jest budowana replika pierwszego polskiego samochodu pancernego Forda Tf-C. A będąc posiadaczem książki Leonarda Żyrkiewicza SAMOCHODY PANCERNE" wyd. przez W.I.N.-W. w 1928r, w której o Fordzie jest coś niecoś napisane zamieszczam kilka scanów z tej pracy [zdjęcie zamieszczone powyżej też jest z tej książki]. Może wniosą coś nowego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietek - daj znać jak coś się dowiesz

Mark - świetna strona, dokładnie o to chodziło, WIELKIE DZIĘKI!

Balans - ksiązkę którą masz przeglądałem i najciekawsze rzeczy mam zkserowane. Przeoczyłem natomiast akapit o maskowaniu. Jeśli się nie mylę dotyczy on jednak generalnei saomchodów pancernych, a nie Forda?
Rysunki które zameszczasz są rysunkami niedoszłego następcy Forda Tf-c (oba pojazdy są zresztą dość podobne). Ciekawa sprawa, że niektórzy autorzy prawdopodobnie bazując na tych rysunkach popełnili błędy przygotowując rysunki i modele tego samochodu. Niestety powszechnie dostepne w literaturze rysunki zawierają kilka błędów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wiele nie udalo mi sie dowiedziec.
tutaj link gdzie jest troche fotek FT17 w malowaniu kamo, w tym wspolczesne z muzeow:
http://www.chars-francais.net/des-origines-a-1930.htm

Mialem tez pytanie, czy jestem pewien ze linie sa czarne miedzy kolorami, bo faktycznie jak sie popatrzy na malowanie
http://www.chars-francais.net/archives/schneider.htm
To linie rozgraniczajace kolory sa brazowe.

Popatrz i ewentualnie popytaj tez: http://www.network54.com/Forum/282066/

O ile nie bedzie za pozno to za tydzien podesle Tobie wiecej zdjec malowan z ww1, zarowno niemieckich jak i francuskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietku
Za tydzień nie będzie za późno:)))
Na razie po przejrzeniu materiałów które dotąd znalazłem i tych podanych przez kolegów rodzi się coraz więcej pytań. Nie tarafiłem natomast na zdjęcie czy rysunek który dokładnie odpowiadałby malowaniu Fordów. Zawsze brakuje jakiegoś koloru czy choćby czarnej/brązowej obwódki. Czyżby nasi stworzyli własną kompozycje barw? A może jeszcze trafi się odpowiedni fotka. Zobaczymy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawialem sie tez nad doborem barw.
Bowiem skad farby w malowaniu oryginalu?
1) Jakie kolwiek co byly pod reka?
2) Czy mogly zostac jakies w warsztatach gdzie budowano samochody? Czy byly to warsztaty zajmujace sie wczesniej budowa/remontem sprzetu?
3) Czy Hallerczycy przywiezli ze soba farby?

Dalej, skad wzor.
Oczywiscie mozna malowac z pamieci, bo gdzies sie widzialo, a najprosicej skopiowac z tego co jest akurat pod reka i widac. Wiec pytanie:

1) czy jakies pojazdy/artyleria byly/mogly byc remontowane tam gdzie budowano samochody?

2) Czy byly pojazdy/artyleria w malowaniu kamo w oddzialach gdzie samochody wlaczono?

Tak wiec przesledzenie wczesnej historii budowy i uzytkowania cos wiecej moze powiedziec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee... Łątkę" (i nie tylko, bo była też i lotnia i śmigłowiec) skonstruował Czesław Tański - tata Tadeusza Tańskiego który to popełnił Forda Tf-c

http://edu.apple.pl/janow/patron.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Ta%C5%84ski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacenty
Konstruktorem Łątki" był Tański ale nie Tadeusz (konstruktor naszego Forda), a Czesłwa (ojciec Tadeusza). Obaj byli zresztą uzdolnieni zarówno plastycznie jak i (jak by to powiedzieć) inżyniersko.

A wracając do kamuflażu. Mietek idziesz ciekawym tropem. Otóż podwozia do pancernych fordów przerabioano w CWS - fabryczce która w czasie wojny była dużym warsztatem remontowym armii niemieckiej. Czy malowano tam samochody? Nie wiem. Ale zmnam jedno zdjecie z terenu fabryki z 1919 roku przedstawiające niemiecki ciągnik gąsienicowy w kamuflażu 3 barwnym z czarną kreska podziału plam.
Z kolei nadwozia do Fordów robiono w fabrycze Gerlaha gdzie z kolei budowano wczesniej (przynajmniej od odzyskania niepodległości)pociągi pancerne. Zapewne też je jakoś malowano.

Całkiem inną wskazówkę daje życiorys Tańskiego. Otóż tuż przed powrotem do Polski w 1919 roku pracował on jako samodzielny konstruktor w fabryce ...Renault.

Pytanie więc o pierwowowzór malowania jest wcąż otwarte:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z ta budowa.

Kwestia kiedy i gdzie malowano forda T, czy:
- samo nadwozie, a potem montowano (co daje latwiejsza mozliwosc malowania wnetrza)
- czy tez dopiero po montazu, trudniejszy dostep, ale nie uszkadza sie farby.
-ewentualnie opcja posrednia, malowanie podkladowe i wnetrza, zas kamo na sam koniec.

Ale mozna przyjac ze oba wymienione przez Ciebie zaklady mialy farby (czyli kolory niemieckie)
Bo w przywozenie farb z Francji, to mozna dyskutowac, czy by to mialo sens.

Dalej uklad plam, nasuwaja sie opcje:

- skoro byly ciagniki niemieckie to skopiowano kamo z takowych (wiernie)
- Tanski majac na uwadze jego doswiadczenie z Renault, odtworzyl" z pamieci kamo FT17 (stosujac farby niemieckie)
- Jesli byl jakis FT pod reka skopiowano kamo (farby niemieckie). A czy byly w warsztatch jakies FT?
- zrobiono hybryde kamo laczac dostepny wzor z ciagnikow niemieckich i wizje Tanskiego bazujaca na jego doswiadczeniu z FT17, a stosujac dostepne farby niemieckie - w takim wypadku zadne materialy nie pomoga :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam
Mam dla Wszystkich zaproszenie.
Otóż 13 sierpnia (niedziela) o godzinie 12.00 organizujemy pokaz otwarty Forda TF-B. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Przemysłu – Oddział Muzeum Techniki (Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53.
W trakcie spotkania Piotr Zarzycki (historyk zajmujący się IIRP) opowie o historii powstania i walkach Fordów w wojnie 1920 roku. Z kolei budowniczowie współczesnej repliki opowiedzą o szczegółach prowadzonych prac. W trakcie spotkania można będzie także zobaczyć dwa inne pojazdy z okresu wojny bolszewickiej: samochód Humber i motocykl Enfield.
Spotkanie towarzyszyć będzie Giełdzie Zabytków Motoryzacji.
Zapraszam serdecznie.

Michał Miazga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GRATULACJE!

P.S.
Wątek gdzieś mi umknął" i nie odpowiedziałem na pytanie o malowaniu, co nimniejszym czynię - tak, akapit z książki dotyczy generalnie samochodów pancernych i nie przesądza sprawy malowania Fordów, może być jedynie jakąś sugestią. Ciekawe, że bardzo podobnie był pomalowany samochód pancerny typu White o nazwie własnej MARS, może przechodził remont w tym samym warsztacie, w czasie gdy powstawały Tf-C?

pozdrawiam balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Balans
Czy mógłbyś przesłąć mi zdjecie MARSA? To bardzo ciekawe z tym malowaniem.
Wczoraj zamontowaliśmy w Fordzie przedostatnie drzwi, odpaliliśmy też próbnie Humbera i Enfielda. Wszystko pięknie gra i buczy :)
Na pokaz (niedziela, 12.00) wszystko powinno być gotowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce, o której wspominałem zostały zamieszczone dwa zdjęcia MARS'a, niestety jakość pozostawia wiele do życzenia, można np. jedynie się domyślać, że kolory miały obwódkę [bo to raczej nie retusz]. Wielokolorowy" był też Austin o nazwie własnej JASIEK", który prawdopodobnie taki kamuflaż uzyskał też podczas remontu. Poniżej zamieszczam scany MARS'a".

Pozdrawiam balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie