Skocz do zawartości

Szwajcar na WH


Rekomendowane odpowiedzi

cytuje: eż, bo kieszeń dolna schowana (o takich bluzach u Niemców nie słyszałem :-o)"

foto pochodzi Waffen SS in Westen.Ein Bericht in Bildern" Mundury były noszone tylko przez Waffen SS 38-41

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 128
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
witam
prosze wybaczyć pytanie odbiegajace od tematu ale nie chcialem dawac nowego posta zeby nie zasmiecac forum
jezli juz pozadne kopie to od kogo hero ostanio ponoc zawalone robota a cena jaka uslyszalem to 650 góry Co sadzicie o kopiach Macieja Koziczaka? krócej mówiac od kogo kopie ? prosze o rade z góry dziekuje
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michalczewski napisał: Wiekszym wyjatkiem jest stosowanie w rekonstrukcjach z 44/45 bluz M36 co w Polsce jest norma".

Racja. Ale posiadając wyposażenie wrześniowe" (bluza M36, hełm M35, saperki, etc), można (teoretycznie) brać udział we WSZYSTKICH rekonstrukcjach z pełnego przedziału czasowego. Mimo, że sołdat który w roku 1944-45 ciągle posiadał M36, musiał być najpewniej jakimś dekownikiem, albo tyłowym krętaczem ;) Z drugiej jednak strony, nasza grupa, prezentując późnowojenne wyposażenie i uzbrojenie, niejednokrotnie musiała obejść się smakiem, nie mogąc wziąść udziału w niejednej wrześniowej imprezie. Np na Bzurę moglibyśmy wybrać się jedynie w charakterze widzów. Nie wiem zatem co lepsze - móc być wszędzie, czy mieć możliwość wykorzystania pełnego zakresu sprzętu niemieckiego.

A wracając do tematu - kopie bluz od Maćka Koziczaka są - moim zdaniem - warte każdego grosza. Sam mam taką i jestem naprawdę bardzo zadowolony. Moja matka, która jest technologiem krawieckim, również powiedziała, że to kawał solidnej, porządnej roboty. A już Luftwaffe Fliegerbluse od Koziczaka, to prawdziwa poezja :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do którego roku produkowano i wydawano bluzy M-36??

czy zdarzały się w śród szeregowych przypadki noszenia takiego munduru jeszcze w 43 roku?? są jakieś zdjęcia??
Bo sierżant czy oficer mógłby uchowac tak długo mundur ale jak długo wydawano szeregowym mundury M-36?
I czy w późniejszych latach
(jeżeli jeszcze je produkowano, choc w znikomych ilościach-ale nie szyte prywatnie)
w pierwszej kolejnosci przysługiwały one elitarnym jednostkom?? Np. takim jak Gross Deutchland??

pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie M36 mogła być na upartego używana przez całą wojnę. Bluzy niemieckie zmieniały się głównie ze względu na stopniowe upraszczanie linii produkcyjnych, co rzutowało na coraz prostszy krój każdego następnego modelu. Generalnie nowe modele wypierały stare, które były zużyte, ale jeżeli gdzieś w intendenturze z jakichś powodów pozostawał wcześniej nie wykorzystany sort złożony ze starych modeli, szły one na front. Dlatego nie jest wyjątkiem stosowanie M36 pod koniec wojny, lecz tym bardziej nie jest też regułą :)
Nie słyszałem, aby model M36 wiązał się z jakąś elitarnością. Jego przeznaczenie było takie samo, jak późniejszych modeli, z którymi był traktowany egalitarnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro równolegle drążtymy problem wpuszczanych / schowanych dolnych kieszeni w mundurach niemieckich żołnierzy, to w załączeniu zdjęcie z początku wojny grupy oficerów Wehrmachtu - żeby nie było zaraz głosu, że tylko Waffen-SS miało takie mundury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że w początkowym okresie również szeregowcy Heer donaszali kurtki RW, które to miały skośne i wpuszczane dolne kieszenie.

Z braku lepszego foto dam to. To wycinek całego zdjęcia, na nim wszyscy żołnierze (poza tym jednym w furażerce) mają kurtki 36.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurtki RW były też lubiane przez wczesną kawalerię, co wnioskuję ze zdjęć.
Zdjęcie przedstawia kawalerzystę (na całym foto ma spodnie i buty jeździeckie z ostrogami).
Na dużym skanie widać że kurtka jest prawdopodobnie wykonana z drelichu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega słusznie zauważył to jest reguła w takich pułkach jak HEIMWEHR DANZIG,DER FUHRER,DEUTLCHLAND.
Tylko LSAH dostała wz. 36 chetnie bym taką kupił ale jest nie do dostania. Chciałbym także zwrócić uwage że kurtki wz.43 dla ss i wh troszkę się różniły. Dużym mankamentem jest też nie używanie opszyć podoficerskich i oficerskich.
Zgadzam sie że powinno się używać tylko rzeczy najbardziej powszechnych , tylko gdzie kupić ładny platan 1/2 3/4 5/6?
Jest to prawie nie osiągalne.

Nikogo nie chciałem urażić ani ośmieszyć

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żołnierz z mojego zdjęcia to szeregowiec - czemu mówisz więc z czego szyto mundury?

Szare spodnie były produkowane od wczesnych lat 20stych mniej więcej do roku 1940 kiedy to spodnie zaczęto produkować z materiału tego samego koloru co kurtki.
Oczywiście nie da się wykluczyć używania szarych spodni w późniejszym okresie wojny, gdy wydali żołnierzom stare sorty z magazynów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie bluz mundurowych wz. 36 w rekonstrukcji roku 1944-45 jest conajmniej nieprofesjonalne. I co- cała grupa wyskakuje i że niby wszyscy dostali stare sorty? Sorry, to były wyjątek i to niezły. Spotykałem za to fotki bluz wz. 40-44 z dorobionym ciemnozielonym kołnierzem, ale to też wyjątki.
Trzeba sie zdecydować- albo wczesne, albo późne reko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby przerobić bluze 40 doszywając ciemnozielony kołnierz to byś otrzymał 36 i nie odróżniłbyś czy to przeróbka.
44 z zielonym kołnierzem? Pierwsze słyszę. Jak już, to podoficerowie przerabiali sobie w ten sposób kurtki 42 i 43.

Ja robię wrzesień ale zamierzam kupić kurtkę 43 na późniejsze imprezy. Dlatego też muszę zrezygnować ze spodni steingrau, bo nie pasowałyby do munduru 43 - zaś zielone będą dobre zarówno do 36 jak i 43.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem zapytać, czy żołnierz beący na lini frontu, któy zniszczył podczas walki mundur i nie nadawał się on do użytku, czy podlegał karze za utratę ekwipunku, czy mogł wymienić sobie na nowy? Na jakiej zasadzie działała intendentura w takich przypadkach. Były jakies podąrzające za linią frontu punkty wydawania ekwipunku?

pozdrawiam KLAUS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie