Skocz do zawartości

Niemcy w Mszczonowie


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 425
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

A kto potwierdzi moje przypuszczenia, że ta znana maszyna stoi na ulicy Łącznej w Mszczonowie, a nie w Warszawie ;)

To czołg z kolorowego ujęcia. Brak mi tylko dobrego przedwojennego zdjęcia tej uliczki, aby potwierdzić swoje przypuszczenia.
Chyba, że ktoś posiada inne fotki tej maszyny w troszkę szerszy planie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dziś mija 67 rocznica odbicia Mszczonowa z rąk niemieckich. Uczynił to 31 Pułk Strzelców Kaniowskich pod dowództwem ppłk Wincentego Wnuka. To jedno z nielicznych wrześniowych zwycięstw polskiego żołnierza.
Mszczonowianie pamiętają:

PiotrRadz, Vincent Vega, krzychu_mszczonow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
No i ładnie. Sądziłem, że szersze ujęcie potwierdzi moje przypuszczenia, a tu... Zabudowa typu- jednopiętrowe kamienice bez żadnych upiększeń - wygląda na mszczonowską, ale ta szeroka ulica (???). Pokażę tą fotkę jeszcze kilku starszym osobom, ale na 80% to chyba nie jest moje miasteczko. Szkoda :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze - jednak ta ulica nie jest az tak szeroka. Zwroc uwage ze czolgi stoja na 'podworku' stworzonym przez cofniecie danych domkow ciut w tyl od linii chodnika. A to co widac moglo byc wsio, i dalej na prawo domki mogly powrocic do linii jak ten ostatni z lewej. Wiec nie poddawaj sie tylko spytaj 'starszych' bo takie usytuowanie moze swietnie zlokalizowac miejsce. A jak czasu gdzies znajde to pomecze sie nad mapkami:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się, odnośnie mapy (planu) Mszczonowa. Nie pamiętam dokładnie ale na początku lat 90, była wydana seria książeczek Grójeckie? we wspomnieniach" (albo jakoś tak, nie mniej dokładnie nie pamiętam - format A4? ok.50-70 stronic ) nakład był bardzo niewielki. Kojarzę, że były zamieszczane zdjęcia z XIXw, przedwojenne i wojenne ( w tym niemieckie ) oraz szkice Tarczyna, Grójca. Czy był tam Mszconów tego niestety nie pamiętam, ale sądzę, że powinien też być. Jak tylko przegrzebię trochę kartonów z ksiązkami to na pewno dam znać jak nazywało się to wydawnictwo i jaki był jej tytuł? Może, ktoś z Państwa skojarzy ten tytuł oraz fakt najważniejszy, czy był tam plan przedwojenny Mszczonowa ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Jeżeli jeszcze ktoś jest zainteresowany tematem to podaję namiary:
Słownik wiedzy o Grójeckiem
Grójeckie we wspomnieniach
prace te były napisane pod redakcją p.Zdzisława Szeląga i wydane począwszy od 1993r. przez:
Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza
Oddział w Grójcu ul. Zatylna 5 m 6 05-600 Grójec (tyle ściągnięte z książeczki).
Być może ten Pan będzie potrafił udzielić odpowiedzi na interesujące Państwa pytania dotyczące zabudowy i planu przedwojennego Mszczonowa.
Niemniej na razie to tylko przypuszczenia, pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nowa fotka z Mszczonowa.

Vincent znalazł ją na ebay-u.
Na jej podstawie można ustalić, że fotka z płonącymi budynkami, która wcześniej była publikowana na forum i opisyawana jako Radomsko - to też Mszczonów. Zamieszczam ją poniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie