Skocz do zawartości

rzecz o panu samochodziku i janku kosie, czyli o propagandzie slow kilka


langfuhr

Rekomendowane odpowiedzi

Kol G.polik jeszcze jedno drobne pytanie.Dlaczego uwazasz ze 4 tankisty są filmem historycznym?To po prostu ekranizacja ksiązki dla DZIECI.Na tej samej zasadzie zbluzgaj Potop, Pana Wołodyjowskiego, Ogniem i Mieczem, Noce i Dnie, Lalkę.... Mozna wymienia długo.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Może małe przejęzyczenie. Faktycznie - tu się zgadzam całkowicie - jedno i drugie to fikcja.. Jest tylko jedna - przepraszam - dwie różnice. Pierwsza to kaliber autora i sam warsztat. A druga i najważniejsza to fakt, że Sienkiewicz pisał ku pokrzepieniu serc", mając na względzie wzbudzanie patriotyzmu i dumy z bycia Polakiem. Miało to oczywiście prowadzić do walki o niepodległość m.in. ze wschodnim sąsiadem". Natomiast pan P. był ewidentnym propagandzistą, zafałszowującym prawdę historyczną aby tym bardziej wbić nas w uzależnienie (czyt. niewolę) od wschodniego sąsiada". I co gorsze, również uzależnienie mentalne ! Całkiem inna rzecz, to fakt, że autor Potopu" itd. nie znał opisywanych czasów z autopsji i przed pisaniną prowadził szerokie ozeznanie terenu" z późniejszym wykorzystaniem i opisaniem stroju, obyczaju czy chćby nawet wykorzystaniem w pewnej mierze autentycznych postaci (vide Wołodyjowski i nie tylko). Natomiast ten drugi stworzył totalną fikcję ucharakteryzowaną w znamiona prawdy historycznej. Jeżeli ktoś tych czasów nie pamięta to nie może wiedzieć, że poprawność polityczna istniała też wówczas - może tylko jej objawy były troszeczkę (tylko tyci,tyci)inne i coś niezgodnego z frontem propagandowym nie miało prawa mieć miejsca. Jeżeli te różnice są dla kogoś zbyt trudne do zauważenia, to chyba nie mamy jakiejkolwiek podstawy do dalszej dyskusji czy prób wzajemnego przekonania sie o swoich racjach ! Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt: Jeżeli te różnice są dla kogoś zbyt trudne do zauważenia, to chyba nie mamy jakiejkolwiek podstawy do dalszej dyskusji czy prób wzajemnego przekonania sie o swoich racjach ! Pozdrawiam."
Masz rację zmykaj - narodowo katolicki gniot zwany trylogią Sienkiewicza djae się czytać tylko do wieku 12 lat

No cóz twój idol papież Widyła będzie tylko jednym z wielu papieży i z czasem pójdzie w zapomnienie jak wielu jego poprzedników - a o Stalinie tak łatwo zapomnieć się nie da bo ten facet miał jaja miedzy nogami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, niejeden pewnie marzy i by wieeele dał, żeby mieć choć część takiej władzy jak iedoszły pop" i żeby móc się tak rozprawiać z własnymi przełożonymi, szefami, podwładnymi i innymi wrogami kopiącymi dołki i sypiącymi piasek w tryby tak jak Stalin z własnymi wrogami - raz i ostatecznie.
Nie te czasy.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał byc Nienacki i Samochodzik miał by Przymanowski i Jan Kos a co jest?Papiez i Stalin.Już samo to porównanie jest conajmniej niefortunne.Dla tych którzy mają kłopoty z odróżnieniem literatury dla dzieci od historii proponuję ogolic jaja (jest szansa że zostaniecie nierozpoznani)i cofnąc sie do przedszkola.I zaczac edukacje na nowo.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj muszę się całkowicie zgodzić z moim przedmówcą. Nawet nie będę się zajmował osobistymi wycieczkami facetów (?), którzy mają tzw. jaja ... na końcach języka. A myślę, że sowietofile (oraz rusofile)oraz inne internacjonały może więcej wspólnych tematów i zrozumienia znajdą na podobnych stronach w związku zdradziecki, o przepraszam, Federacji Rosyjskiej. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jadac tokiem rozumowania kol G.polika nie nada ogladac żadnych filmów sdziełanych w PRL a już na pewno:
1 Przygód Ubeckiego Tajnego Agenta Cywila.
2 Sowieckiego NKWDzisty w LWP Klossa
3 Żadnych filmów wojennych z tamtego okresu bo to propaganda
4 Żadnych filmów typu podróż za jeden usmiech bo stwarzają nieprawdziwe wrazenie jakoby w PRL żyło się dostatnio a przecież wiemy jak było naprawde.
I w ogóle wspominac nawet czasów PRL
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, tym razem to gruba przesada. Nigdy niczego takiego nie napisałem Herr JACA" !. Że PRL był taki jaki był to powinno wiedzieć każde dziecko ale co to ma wspólnego z oglądaniem mniej czy bardziej udanych produkcji filmowych ? Ja przecież nie nawołuję do nieoglądania czy bojkotowania 4 tankistów...", Pana sam...." itd. itp. Wyraźnie jednak artykułuję, że niektóre z tych filmów, te ewidentne propagandówki (bo przecież propagowanie totalitaryzmów jest ścigane z mocy prawa) nie powinne być puszczane" w tzw. telewizorni publicznej ( sam, z wyboru, nie posiadam dostępu do jakiejkolwiek TV więc ten problem mnie nie dotyczy). Jeżeli ktoś chce, to niech sobie zakupi DVD, VHS lub włączy prywatną TV i niech tam się doładowuje tymi wspaniałymi dziełami kinowymi i telewizyjnymi. To po pierwsze. I po drugie, proszę jedynie aby podczas oglądania tych arcydzieł" tak młodszy jak i starszy widz, chociaż spróbowali zdystansować się, spojrzeć w miarę obiektywnie (jeżeli jego intelekt na to pozwala) na oglądane obrazy. I to tylko tyle. Nie jestem cenzorem (i nie chcę nim być)aby komukolwiek nakazywać co ma czytać, oglądać czy myśleć. I dlatego poza wymienionymi polecam jeszcze takie dzieła" jak J-23,Sztyrlic czy kilka produkcji familii Petelskich. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filozofia Maksistowska żródłem wszelkiej wiedzy :
Święto kołchozowe w Rosji, Józef Stalin stoi w tłumie robotników, podbiega do niego mała dziewczynka: - Wujku Stalinie, wujku Stalinie, daj cukierka!
Stalin na to:
- Spierdalaj!!!
W telewizji komentarz:
- Tow. Stalin ma poczucie humoru, mógł przecież zabić...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka. Żoną Przymanowskiego była sekretarka St. Mikołajczyka, którą były premier rządu na wychodźctwie zostawił na pastwę UB, a sam dał nogę na Zachód. Ponoć Przymanowski wspólnie z nią pisał Czterech + psa".
A teraz anegdotka.W czasach współczesnych serialowi o Przymanowskim mówiono Żyd pancerny" w odróżnieniu od Centkiewicza, na którego mówiono Żyd polarny". Próbującym zarzucić mi antysemityzm i inne zbrodnicze poglądy śpieszę wyjaśnić, że podałem to za Dziennikami" Kisiela.
I jeszcze jedno nie zapominajmy o różnicach wersji książkowej i filmowej Czterech.." W książce żaden Olgierd Jarosz - syn zesłańca- nie funkcjonuje. Zamiast niego dowódcą załogi Rudego" jest Rosjanin Wasyl Semen. Widać scenariusz dla potrzeb serialu trzeba było trochę spolszczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak żoną Pawła Jasienicy była, pisząca o nim długie i szczegółowe raporty, etatowa agentka UB. Ale nie sądzę aby razem z nim napisała np. Polska Piastów" czy którekolwiek z innych jego dzieł. Ale to trochę inny kaliber niż Pan samochodzik ..." !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan samochodzik mówicie. Piękne czasy, czytałem te ksiażki kiedyś z zapartym tchem, nie będe ukrywał że czasami teraz też do nich zaglądam.
Ale ostatnio stanąłem jak wryty przed półką w księgarni na której stało coś koło 80 książek z przygodami ohatera" mojej młodości. Dał ktoś do pieca.
Czytał ktoś te nieNienackie odcinki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie sie czyta forum:obgaduja stare filmy ze w nich tylko ruska propaganda,ale takie byly czasy i nie mozna bylo wtedy byc przeciwko niej,i dlaczego teraz sie wychylacie obywatele i obgadujecie,trzeba bylo wtedy byc odwaznym,teraz zachwalaja amerykanskie produkcje,a pewno za pare lat beda je wysmiewac,jak oni mogli takie filmy robic jak przeciez tu nie byli,i o wojnie to tylko ksiazkowa wiedze maja.A ja powiem tak,powinno sie byc za swoim krajem i za wszystkim co go charakteryzuje,wiec te produkcje sa tez nasze w jakims tam stopniu,bo o naszych zolnierzach i ich uwczesnych sojusznikach-wspolnych wrogach niemiec,i sa to filmy czy ksiazki ktore prawie wszyscy czytali czy ogladali,a ze mamy takie a nie inne,to trzeba byc z tego dumnym,tak jak wasi ulubieni wszystko najlepiej wiedzacy amerykanie,mieli takiego np:elvisa,wszyscy go sluchali,kazdy go zna i sie tym chwala!badzmy razem a stworzymy cos naszego i nie beda nas rozkradac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując :każdy film i ksiązka to kwestia gustu. filmy i ksiazki wyprodukowane przed 1990r są jakie są i pomimo aluzji co niektórych forumowiczów co do proradzieckiej propagady to proponuje im jedno nie podoba sie nie ogladać
zastanawia mnie tylko jedno co tak ochoczo krytykuja rodzimą produkcję a nie widzą amerykańskiej tantety która powoli zalewa kinematografie i za kilka lat wszystkie dzieci beda wiedziały ze to spielberg wygrał wojnę:)
a propo niejaki zdobywca oscara p.Wajda powinien byc publicznie zlinczowany za film Lotna gdzie pokazał jak nasza kawaleria walczyła za pomoca szabel z czołgami
( wg mnie jest to profanacja polskiego oręża), moze pan rezyser zasugerował sie filmem lecą żurawie gdzie rosjanin wali w czołg kamieniami i chciał pokazać narodowi że Polska była lepiej przygotowana do wojny bo miała szable .
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro bardzo chciał krecic to mogł zrobic film o czapajewie, a jezeli juz chciał skrytykowac polski wrzesień by podlizac sie ówczesnym władzom to mogł skrytykować ministra Becka , Angoli i Franzuców ,Naczelnego wodza a nie kawalerzystów którzy jednak walczyli a nie uciekli za granice jak połowa sztabu
jakiś szacunek im sie nalezy a tak cały swiat wie że głupi polacy machali szabelkami na czołgi pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja poradze Pedro, nie było mnie wtedy na świecie jak kręcił, streściłem tylko co powiedział raz w KinoPolska".
Sam film technicznie fajny, kolorowy, tylko treść nonsesnsowna. Zauważ że częściej mówi się o Popiół i Diament", Weselu"....Lotnej" ostatnimi czasy nie puszcza się, nawet w KinoPolska". Biedak Wieczorkiewicz miałby problem nie do pokonania : musiałby wytknąć bzdet mistrzowi z jednej linii politycznej. Więc prościej nie pokazać.

Sam Wajda na swojej stronie napisał :
(....)Ale... jest to film mój i nikt inny nie mógł go wyreżyserować. Być może zatem moje wady są oryginalniejsze od moich zalet(....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie