Skocz do zawartości

rzecz o panu samochodziku i janku kosie, czyli o propagandzie slow kilka


langfuhr

Rekomendowane odpowiedzi

wlasnie robilem porzadek na regalach z ksiazkami, i znalazlem pany samochodziki, wzialem pierwszy z brzegu do reki, i oto co czytam (pan tomasz-krytyka kapitalistycznego bonda):Ech, z kim ten Bond nie walczyl i kogoz nie zwyciezal!(...)Bo-wyznac to trzeba-nieustraszony i niezwyciezony james bond najczesciej unicestwial niesamowite spiski, ktore zachodniemu swiatu rzekomo gotowal swiat socjalistyczny, co zreszta, podobnie jak owa ogromna osmiornica, istnialo tylko w wyobrazni literackiej iana flemminga...
no i fajno, a kim to on tam jeszcze nie byl!spolecznie ormowcem, abstynentem, milosnikiem mlodych chlopcow w mundurkach(nb. czy dzis to by przeszlo?)
no i wlasnie, jad saczono w umysly od malego. janek kos byl uchodzca z plonacego gdanska gdzies na daleki wschod,na pomoc powstaniu rudy juz przez rzeke wisle jechal, ale go ppancem walneli, sowieci z harmoszkami z usmiechem na ogolonych twarzach wyzwalali kolejne miasta, a cywile zamiast z krzykiem uciekac do lasu kwiatami ich obsypywali, ze juz serii tygrysow, czy kpt zbika nie wspomne.
no i teraz wolna polska, prawo do prawdy o powstaniu, katyniu, zsylkach, a publiczna tv w mlodziezowym prime timie daje np czterech pancernych...jeszcze zeby to nam z bialorusi nadawali...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
witam
jak czytałem Pana Samochodzika to za mały byłem żeby zastanawiac sie nad poprawnością polityczną treści". upajałem sie natomiast jego i chlopaków przygodami, skarbami, tajemnicami i wspaniałą lekturą jaką nam zaserwował Zbysio Nienacki. i tyle. dziękuję autorowi za Pana Samochodzika, bo to do czego kiedyś wzdychałem, dziś jest moim hobby.
A Zbidniew Nienacki mieszkał 12km od mojego miasta :)
pzdr
Bar_Naba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obronie pana Samochodzika
Popieram Barnabe na całej linii, można powiedzieć że pan Tomasz to polski Indiana Jones, i na pewno nie gorszy ,nakręcono nawet filmy (mierne) ,jasne że nie był idealnym bohaterem, ale musze stanąć w jego obronie , myśle że nie ważna jest z jakiego okresu pochodzi ta książka, po prostu jest ponadczasowa.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyniki sondy:
Czy czytałeś książki poświęcone Panu Samochodzikowi?

193 - czytałem i nadal czytam bo są świetne
289 - czytałem tylko te napisane przez Nienackiego bo nowe są słabe
9 - czytam tylko napisane ostatnio bo są aktualne
39 - nie czytałem bo to dla dzieci
16 - czytałem może jedną ale mi sie nie podobała
35 - nie interesuję się motoryzacją
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

A co takiego jest nieprawdziwego w tym zdaniu o Bondzie? Przecież większość książek Fleminga właśnie na uśmierzania tych socjalistycznych" spisków polegała:)) Nie ma co porównywywać P.Samochodzika, który często wyjeżdżał na zachód, opowiadał o wspaniałych zachodnich poszukiwaczach skarbów i często subtelnie atakował system, do młodzieżowej propagandówki Przymanowskiego! Nienacki był pisarzem a Przymanowski żołnierzem LWP, oddelegowanym do pisania propagandowych bajek:)

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz drobna przesada spradzać poprawność polityczną 4 pancernych i psa czy pana samochodzika , czytałem te ksiazki za młodu i chetnie czytam teraz chociaz 40 na karku
Uważam że te ksiazki wiecej wnosza do historii niz amerykanskie badziewia typu szeregowiec Ryjan czy kompania psubraci czyli jak wg spilberga ameryka wygrała wojnę pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Nienacki ma czarne plamy w zyciorysie ale co z tego ,cała seria Dago jest super,pan samochodzik jest lepszą lektura dla młodziezy niz Batman i inne badziewia marwela, równie dobrze mozna oskarzyc 85% ludzi na forum ze zbieraja niepoprawnie politycznie pamiatki po SS,Werhmachcie czy Armii Czerwonej sprawdzanie poprawnosci politycznej książek,znalezisk czy grup GRH jest chore i jest na poziomie panów z młodzierzy wszechpolskiej czy LPR
(jezeli sa na forum przedstawiciele tych ugrupowań to bardzo mi przykro z powodu ich przynalezności moze kiedys to ich wypociny beda zabronione ustawowo) pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie lektura Pana Samochodzika to bym dziś nie zbierał zabytkowych samochodów :)
Kupiłem niedawno Templariuszy na dvd - fakt, że inaczej się to dzisiaj ogląda (Schwimmwagen i to z ozjechanym" tylnym zawieszeniem ma wyciągać ponad 200 na godzinę?). Mimo to do dziś jest to dla mnie kultowy (modne słowo) film. Jakoś strasznie mi leży klimatycznie.

A propos propagandy: jak zrobię dostawkę do garażu, to planuję zakup Lublina z nadwoziem kulturalno-oświatowym, może uda się odtworzyć kino objazdowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hłe hłe hłe. Drogie młode dziatki. Dziadek Peter to już takich przełomów przeżył kilka. Za każdym razem okazywało się, że jeden dotychczas dobry pisarz to teraz jest be, a jego krytycy, notabene grafomani, mają swoje pięć minut. Zdarzało się tak zarówno z lewej jak i prawej strony sceny. I dziadek Peter ma na to swoją metodę - aktualne,najmłodsze pokolenie (oczywieście to umiejące jeszcze czytać). W przypadku P. Samochodzika formuła się sprawdza nadal, szczególnie Ferrari 410 SA. Inna sprawa z realiami ale przecież to normalne. Co do wspomnień, to po pierwsze wydania kolejnych przygód (lata 60-te) ustawiały się kolejki nie gorsze niż obecnie po Harrego Pottera. Ciekawe jak za lat 30 będzie oceniane aktualny bestseller, jako sprzyjanie ciemnocie i uciekanie od świata realnego (tyż cytat z tamtych lat). Pozdrawiam i życzę więcej refleksji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno już pisałem, że cała ajemnica" leży w umiejętności pewnego zdystansowania się do tych książek (czy filmów). Emocjonalnie może do tego podchodzić klilku-kilkunastoletni chłopiec. Niestety, to już nie uchodzi komuś kto chce być uwazany za dużego" chłopca. Literatura Nienackiego to ewidentna s.f. i tak to trzeba traktować. Walory artystyczne" czy poznawcze książki i filmu to już przecież subiektywna ocena każdego odbiorcy ! Trochę (a nawet więcej niż trochę) inaczej ma się sprawa z Czietyrie tankisty i adnaja sobaka". Jest to ewidentny gniot propagandowy, pod pozorami faktu przemycający zwykłe kłamstawa historyczne (o ocenach moralnych nie wspomnę). Ale też to, to może podobać się bo jest (film) zrobiony zręcznie z pewnym rozmachem i w ten sposób aby zafascynować małolatów albo bezkrytycznych bezmózgów. Z drugiej strony jest dlatego bardzo niebezpieczny - łatwo zaszczepia nieprawdfę i kłamstwo - po prostu komunistyczną agitkę ! Pozdrawiam Janka,Gustlika i całą resztę !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... A może p.Przymanowski poznał tylko tych dobrych" Rosjan? I dlatego napisał właśnie taka książkę? Nie każdy musiał poznać metody NKWD jak i ich samych. Choć fakt,że był chyba oficerem politycznym-prasowym.
aszczepia nieprawdfę i kłamstwo - po prostu komunistyczną agitkę"
Bierzesz pod uwagę, że za 20-40 lat tak samo mogą pisać o współczesnych dziełach" (tzn. tych po 1990) tylko określą to jako nacjonalistyczną (albo jakkolwiek) agitkę?
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, co doskonale obrazuje rosnąca liczba weteranów niepodległościowych", szczególnie tych 50-40-30 letnich :)Im dalej od wojny-tym więcej ich się robi.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literatura Nienackiego to ewidentna s.f. i tak to trzeba traktować. Kolega g.plik nie rozróznia SF od fikcji literackiej a pisanie o ochronie zabytków i wartosci kulturowych to sa dla niego emocje kilkuletniego chłopca.
Waracajac do gniotu propagadnowego jakim wg niego sa czterej pancerni i pies podam przykłady komunistycznej propagandy
1.Olgierd Jarosz syn zełańców (ewidentny agent NKWD wrowadzony do załogi by szerzyc sowiecka propagande)
2.Gustaw Jeleń działonowy ( były żołnierz werhmachtu kóry po przegranych hitlera zmienia przekonania i wstepuje do polskiej armii)
3.Grigorij Saakaszwili mechanik kierowca( syn stalina z nieprawego łoza)
4.Jan Kos syn oficera spod Westerplatte (jakie Westerplatte
Gdańsk był zawsze niemicki i przez niego Polacy wywołali wojnę)
5.Szarik owczarek niemiecki (narodowo socjalistyczna rasa kolaborujaca z polakami)
6.Marusia rosyjska sanitariuszka (gwałcona przez J.Kosa zmuszona do ślubu)
7.Bitwa o przyczułek Warecko-Magnuszewski( nie było zadnej bitwy z elitarna jednostka niemiecką fantazja autora majaca na celu probagowanie braterstwa broni pomiedzy polakami i rosjanami)
8.Tow Wania -radzieski miner (ginie po rozminowaniu miasta z rak szczeniaka z HJ ,którego głupi polacy nie obdzieraja na miejscu ze skóry)
Sa to wg kolegi fakty przemycające zwykłe kłamstawa historyczne niech ci kolego bedzie ale na tym filmie wychowało sie kilka pokoleń polaków oraz większość obecnych na forum ,wiesz co idz kolego do kina na amerykańska superprodukcje która na pewno jak wszystkie filmy jankesów jest bez zwrotów propagandowych i pokazuje prawdziwy obraz historii :) ,a przed zasnieniciem włacz sobie dobranockę albo nie bo jak beda smerfy to mozesz nie zdzierzyc ( propaganda sexualna jak w całej wiosce smerfów moze byc tylko jedna dziwczyna i czyje sa smerfiki?)
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całym filmie czterej pancerni jest tylko jeden prawdziwy POLAK.Jest to chorązy zandarmerii który PIERWSZY poznał sie na wrogiej działalności Janka Kosa i jego ekipy.Przeciez jego działania miały na celu wyeliminowanie tej ekipy z filmu przez co dalsze losy czołgu ze zmienioną zaogą byłyby napewno ciekawsze i bardziej poprawne politycznie.Ale wiadomo ludzie tamtego układu politycznego nie dopuscili do tego aby zasłuzona kara spotkała pseudogdańszczanina(w rzeczywistosci imperialistycznego agenta który przez zwiazek z sowiecka sanitariuszka mógł wejśc w posiadanie tajemnic sztabów Armii Sowieckiej)nie pozwolono mu ukara szabrownika złodzieja i dekownika a na pewno również reakcyjnego agenta(musiał byc w AK ponieważ posiadał stena)Czereśniaka który w swym przepastnym worku gromadził materiały obciążajace które póżniej przekazywał zamaskowanemu agentowi(stary Czeresniak)ani psa szpieguna.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokomotywa to że napisałem że filmy jankesów sa bez zwrotów propagandowych to ironia z mojej strony do kolegi g.polik kótry napisał o kłamstwach historycznych i wartosciach moralnych 4 panc i psa :)
niestety dla młodych wszystko wyprodukowane przed 90 r jest be i wg nich to wspaniali amerykanie przedstawiaja prawdziwy obraz wojny w swoich komeryjnych filmach pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wracając do propagandy prosowieckiej kilka przykładów
1.Jan K jadac pociągiem pobił rosyjskiego gwardzistę (jołki połki)
2.Radomski mauser nie klekotał ( powiedział rotmisrz do wachmistrza)
3.Po reszte przyjda trofiejszczyki ( powiedział G.Jeleń do honoraty)
4.Plutonowy G.J i Kapralwichura ukradli sojusznikom własnego jeepa
5.Magneto w wyzwolonym obozie opowiada o eksperymentach medycznych na dziewczynach z powstania ( jakiego powstania przeziez zadnego powstania nie było?)
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pedro czy to propaganda prosowiecka? raczej anty..
scena gdzie pod studziankami wichura macha reka z ciezarówki i widac 4 zegarki na dłoni... tekst gustlika o kombinowaniu przez kucharza na umrzykach..a ciekawe ile scenek wycieli..
a tak naprawde to przez wszystkie odcinki gonia front a jak dojadą to dostają w d... i traca czołg. w sumie stracili 2. to pokazuje jakkrótkie było działanie czołgu w warunkach bojowych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę polemizować z pedrem" na temat wartości historycznej filmu 4 tankisty i sabaka - nie daję się (już) ponieść emocjom przy ocenie takich obrazów (amerykańskich też) gdyż kilka już lat minęłu od czasu gdy stuknęła mi piętnasta rocznica urodzin. Dlatego nie trafia do mnie argument, że ileś tam pokoleń się na nim wychowało - na czymś homo-sowieticus musiało się przecież wychowywać ! Jak mawia pewien nielubiany polityk-żurnalista (mówiąc o du..kracji) : jeżeli większość ma rację, to najwięcej na świecie jest much więc jedzmy g..no jak one, bo przecież słuszność musi być po ich stronie !". W bolszewii do tej pory kochają wąsiate słoneczko " - Stalina" bo kilka pokoleń wychowało się" w miołości do tego niedoszłego popa. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie