Skocz do zawartości

podchorąży piechoty WP 1938/39


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem kiedy sluzyles w MON-ie, ale mnie uczono inaczej. Ja sluzylem w latach 1993-2003. Gdy spotykali sie zolnierze rowni stopniem, ale jeden z nich byl podchorazym, czy kadetem, jemu oddawal honor zolnierz bez tytulu. A PANEM, to w wojsku jest kazdy. Bez wzgledu na stopien. ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 months later...
Panowie! Czytając wątek troszkę się pogubiłem stąd pytania:
1. Czy na mundurze polowym pchor rezerwy są:
galon (jeśli tak to jaki?), oznaczenie pułku na pagonie, SPRki na kołnierzu?
2. Skąd obecnie wziąć ów galon?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
W innym wątku na tym forum pojawił się link do wspomnień Pana ppłk Z. Baszaka, o którym wspomniałem w trakcie dyskusji o podchorążych II RP.

http://www.tajemnice.cyberion.org/16pp_ba.html

Tak jak pisałem wcześniej - osobę tą, gdy z nim rozmawiałem, wyróżniała fenomenalna pamięć i trudno go posądzać o aju, baju!" jak to napisał kolega Kolekcj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mundurze polowym podchorąży rezerwy posiadał

naramiennik obszyty makaronem (biało-czerwony kręcony sznurek)

na rękawie taśma w kolorze starego srebra z karmazynowym wężykiem przez śordek, średnica taśmy 20mm wężyk 2mm.

Tyle z regulaminu nic więcej oprócz normalnego stopnia oznaczonego normalną 1cm szeroką taśmą podoficerską.

Żadnych numerów ani dodatkowych odznak.

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj z tym żadnych numerów ani dodatkowych odznak" to tak nie do końca, na otkach archiwalnych widać, że noszono sporadycznie np. cyferki na naramiennikach, do tego wszelkie typowe odznaki - jak POS itp ... wieczorem postaram się powstawiać fotki.

Obok na foto: galon absolwenta SPR na mankiecie rękawa kurtki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchorąży rezerwy z 6 pułku piechoty Legionów z Wilna z 1935 roku. Ładnie widać 6" na kapralskich belkach. Tyle, że to z 1935 roku - a być może wtedy sytuacja w szkoleniu czy służbie podchorązych rezerwy wyglądała inaczej. Ale wydaje mi się, że to możliwe aby w 1939 roku spotkać podchorążego rezerwy w mundurze galowym z numerkami pułku i nawet odznaką pułkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie można ? Można ino bez flesza ... od 2-3 lat nigdy nie miałem najmniejszych problemów z robieniem fotek. O ile dobrze pamiętam to dodatkowo dopłaca się z 4-5 zł do biletu i można cykać ile wlezie. Podejrzewam że nawet jakbym wpadł tam ze statywem to nikt by nic nie powiedział ... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem z fotkami jest taki że cała wystawa zrobiona jest tak żeby maksymalnie utrudnić zrobienie dobrej fotki. Ciemno, szyby i światła tak pokierowane żeby powstawały maksymalne refleksy na szybach ... no ale jak się pokombinuje nieco cierpliwie i później na kompie podciągnie zdjecie to efekt jest zadowalający (głównie lekkie rozjaśnianie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego jak przedwojenny to raczej nie dostaniesz ... posiłkować się można zbliżonym galonem podchorążych LWP i próbować go nieco ustylizować (czerwona wypustka) ... bywa na allegro, dość tanio.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przykładowy z zakończonych aukcji, chyba nic innego się nie wyczaruje - to przynajmniej łatwo dostępny ersatz, do ewentualnej wymiany w przyszłości jak trafi się coś lepszego. Róznica w szerokości 5 mm (15 zamiast 20) no i brak czerwonej wypustki, plus nieco inna garmatura.

http://www.allegro.pl/item259912492_tasma_dystynkcyjna_srebna_matowa_15_mm.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Panowie znalazłem coś takiego, ten po lewej niby normalny podchorąży rezerwy, ale ten po prawej wężyk jak u podoficera ba oficera oznaki szkoły podficerskiej i makaron. Nawet jeśli był by to podchorąży w szkole ofcierskiej dla podoficerów to czy może mieć już wężyki tak ozbudowane" no i ten mundur niby wz.36 ale kieszenie ma z kontr fałdą.

Macie jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie