Skocz do zawartości

podchorąży piechoty WP 1938/39


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 166
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Schreku to co ma na sobie podchorąży po prawo to kurtka wz.28. Reszta detali wygląda standardowo - SRP-ki na patkach, makaron dookoła naramiennika ze stopniem. Nie wiadomo jakito rok dokładnie, więc może te monogramy na stopniach to jakieś wcześniejsze rozwiązanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. Dziadkus, bo to mój konik, :

Kurtka Służby Leśnej (nie Straży Leśnej) wz.30 była w zasadzie identyczna jak wojskowe, ale oczywiście z kontrfałdami czy pliskami" na górnych kieszeniach.

Rozporządzenie Rady Misnistrów z dnia 1 marca 1930 roku o umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszów administracji lasów państwowych wprost mówi w par. 3

...a) Kurtka kroju wojskowego..."

Oczywiście pewne różnice jednak były, m.in. w kształcie pagonów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Panowie nie mieszajmy wspomnień z komuny" z SPR II RP ...

Większość z tego co pisaliśmy tutaj dotyczy okresu 1938-39. Makarony", SPR-ki, czy galony rezerwistów obowiązywały w tej formie od bodajże 1936 roku. Jak było wcześniej nie mam pojęcia ... ? Trzeba by było popatrzeć w książki/instrukcje ... ale b. możliwe, że było coś inaczej. To wedle opisu 1934/35 rok ... kto wie ?

Z ciekwostek warto dodać, że z dniem 1 września 1939, gdyby nie wybuch wojny, miały się zmienić oznaczenia SPR - oznaka SPR z kołnierza miała wylecieć na naramiennik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Witam,
z tego co widzę, wszyscy zajęli się mundurem, a co z wyposażeniem ? Czy do polowego munduru podchorąży zakładał pas szeregowego z ładownicami i kb (kbk), czy nosił tak jak oficerowie pas oficerski i visa ?

Wiem, że to forum dotyczy podchorążych piechoty, ale jak widzieliście zapewne w serialu Polskie drogi" główny bohater podchorąży kawalerii miał wyposażenie jak u szeregowego. Ja natomiast czytałem, w książce Czas ułanów", że jakiś podchorąży (rezerwy, niestety nie pamiętam jak się nazywał) nie mógł się doczekać visa, który mu przysługuje.

Czytałem również dyskusje na temat zwracania się do żołnierzy , podchorążych i oficerów. Z tego co wiem przed wojną były dwie formy. Per Wy i per Pan.
Do wyższego stopniem zawsze zwracano sie Per Pan.np szer do kaprala- Panie kapralu, kapral do sierżanta - Panie sierżancie itd. To oczywiste ( tak jest i dzisiaj).
Starszy stopniem mógł zwracać sie do szeregowców i podoficerów per Wy np kapralu, sierżancie, szeregowy itd.
natomiast do oficerów i podchorążych zawsze per Pan.
Czyli major mówi: Panie podchorąży, Panie poruczniku, Panie kapitanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie,
czy podchorąży po ukończeniu nauki, gdy np. został powołany na ćwiczenia w pułku (powiedzmy po 2 latach od ukończenia SPR), nadal nosił koprusówki" SPR i taśmy na rękawach? Czy też jedyną oznaką, że jest podchorążym był makaron? Jakie wyposażenie nosił np plutonowy podchorąży,
mausera z ładownicami czy też visa jak oficerowie ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaki na kołnierzu tylko w czasie nauki.
Wyposażenie i uzbrojenie zaś zależało tylko i wyłącznie od danej funkcji. W trakcie szkolenia idac na taktykę szedł ubrany tak samo jak szeregowy strzelec, pełniąc np. w czasie wojny rolę obserwatora przy d-cy plutonu - miał adekwatne wyposażenie. Jak był d-cą drużyny/plutonu - tak samo nosił wyposażenie adekwatne do funkcji itp itd ... Visa mógł nosić, jeżeli sprawowana funkcja przewidywała pistolet.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie