Skocz do zawartości

Kawaleria- Grajewo - ok. 1920 r.


bambulu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mam pytanie do szpeniow od Kawalerii Polskiej. Ostatnio uslyszalem, ze dziadek mojej zony sluzyl w kawalerii i ok. 1920 r. stacjonowal w Grajewie. Czy wiecie moze w jakiej jednostce mogl sluzyc ? Wdzieczny bede za informacje.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Front przechodził przez Grajewo na przełomie lipca i sierpnia 1920, a potem pod koniec sierpnia 1920. Przechodził na tyle szybko, że raczej trudno tu mówić o stacjonowaniu". Choć tu gwarancji nie dam, bo opieram się tylko na meldunkach o sytuacji na froncie. Napewno pod koniec sierpnia była w Grajewie armia Budionnego, ale to chyba nie o tą kawalerię chodzi :)

Bambulu, ok. 1920 oznacza 1920, ale może grudzień 1919, lub styczeń 1921", czy 1920, a może 1923"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli ścisłości to Budionnego nie było na omawianym odcinku frontu. Pod koniec sierpnia 1920 Konarmia walczyła w korytarzu Tyszowce - Zamość. Chodzi Ci zapewne o 3 Konny Korpus Gaj - Chana (Bżyszkiana).
Zdaje się że w okolicach Grajewa koncentrowano we wrześniu 1920 II i IV brygady kawalerii przed wyruszeniem na pozycje wyjściowe w rejonie Sejn (p.w. do bitwy nad Niemnem). Ewentualnie dziadek żony mógł też wcześniej służyć w grupie Nieniewskiego składającej się w części z oddziałów z IV bk mającej zadanie opanować rejon Augustowa, Suwałk i Sejn (27 - 31 sierpnia 1920).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie !!!

Dziekuje bardzo za pomoc. Troche zle sformulowalem posta. Powinienem napisac a poczatku lat 20". W rekacjach rodzinnych nie zachowaly sie daty, ale ze strzepkow wspomnien wynika, ze stacjonowal tam dluzszy czas. Ow przodek mojej polowicy urodzil sie w 1900 roku, mogl sluzyc majac 20 lat, ale rownie dobrze mogl sluzyc majac 25 lat. Przypuszczam wiec ze chopdzi o 9 psk.
Jeszcze raz serdecznie dziekuje !!!
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli ścisłości to Budionnego nie było na omawianym odcinku frontu."

Faktycznie, nie zauważyłem w komunikacie że zaczął się nowy akapit, co zmienia sens treści. Oczywiście Budionnego tam nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie