Skocz do zawartości

Świnoujście - Miasto burzy baterie nadbrzężną


pppppp

Rekomendowane odpowiedzi

Ważna informacja !
Pojawiła się już pierwsza odpowiedź inwestora niemieckiego p.Lothara Schmidta na informację o planach burzenia Plantagenbatterie". Twierdzi, że słyszał już o wojnie wokół bunkrów. Jednocześnie poinformował, że w lutym przygotowuje ostateczny projekt do przedstawienia stronie polskiej. Zapytał adresata o pomysły i sugestie odnośnie adaptacji bunkrów. Ja myślę, że właśnie jemu można wysłać zdjęcia z innych miejsc jako przykłady ratowania zabytków architektury militarnej. A reszta należy już do architektów ! Podaję adres mailowy :

AHTimmo@aol.com

Piotr Laskowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 163
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
koledzy cobronicie bunkrów ja w imieniu grupy wysłałem już poparcie dla was i w gazetach i do waszego prezydenta miasta myslę że to szczytny cel i że ludzie nie maja pojecia co tracą bużąc takie fortyfikacje o ile mozna wam jakoś jeszcze pomóc to piszcie ,iestety nie przyjedziemy do was ,rozumiecie odległosc ale jestesmy z wami i czekamy na to co się wydaży pozdrawiam KAMIL GRH 8ppleg lublin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot taki obrazek z wyspy koło Helsinek, gdzie nie ma Aquaparku, są za to działa, baterie, kafejki i muzea, i odwiedza ją rocznie 600 - 800 tysięcy turystów...

Warto podkreślić, że świnoujskie fortyfikacje (w tym bateria) zostały wymienione w książce M. Goscha Festungsbau an Nordsee und Ostsee", Hamburg-Berlin-Bonn 2003, jako godne szczególnej uwagi pozostałości niemieckich fortyfikacji nadbrzeżnych z przełomu wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie !
Takie komentarze jak Paddy'ego wcale nam nie pomogły w dzisiejszych rozmowach z prezydentem !
Obecne ustalenia przedstawiają się następująco :
1. Z baterii Plantage" zachowany zostanie 1 moduł architektoniczny /magazyn amunicyjny, działobitnia, schron załogi/, zaznaczony na foto. Będzie od uporządkowany, opisany i udostępniony dla wszystkich.
2. Bliźniacza bateria Forst" wpisana zostanie do rejestru zabytków.
3. Na przełomie lutego i marca rozpocznie się typowanie bunkrów wokół Świnoujścia, które powinny być objęte ochroną prawną. Wszystko wskazuje na to, że będzie wśród nich bateria Flak Mellin" i bateria nadbrzeżna Goeben".
Pani Ewa Stanecka - Wojewódzki Konserwator Zabytków bardzo zdecydowanie opowiedziała się za ratowaniem jak największej ilości obiektów fortyfikacyjnych.

Tyle udało nam się dzięki Waszej też pomocy wypertraktować. W kolejce czekają następne bunkry !
Dziękuję tym, którzy nas wsparli i pozdrawiam.

Piotr Laskowski
Fort Zachodni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni przedmówcy
Tylko dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się tak wiele od miejscowych władz wytargować! Inwestycja przeciez zostaął rozpoczęta, maszyny wjechały na plac i wszytsko wskazywało, że los baterii jest przesądzony. Do lokalnej prasy, prezydenta miasta, konserwatora zabytków przyszło kilkaset listów, a o dewastacji zostały poinformowane wszelkie możliwe instutucje zajmujące się ochrona zabytków w Polsce. I Wasze emaile zadziałały i zmusiły Komserwatora, miejsową prasę, a nawet urzędników Ministrstwa K do jakiegokolwiek działania, czego efektem jest podjęty z cięzkim sercem kompromis. Serdecznie dziękujemy za pomoc i mamy nadzieję, że nasze środowisko będzie zawsze w taki wzorowy" sposób reagować! Zachęcamy wszystkich, którzy sa świadkami podobnych dewastacji w całej Polsce by nie byli bierni i zawsze informowali o nich na forum- jak pokazał przykład w Świnoujściu, wpólnym działaniem można często wiele uratować.

Z serdecznymi pozdowieniami
Piotr Piwo
Fort Wschodni (Gerharda)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką otrzymałem dziś odpowiedź z firmy AHT :

Bunkeranlagen in Swinemünde.

Mit Interesse haben wir die Diskussionen um die historischen Bunker in Swinemünde verfolgt und auch die Angelegenheit sehr ernst genommen. Aufgrund Ihrer Hinweise hat unser Herr Schmidt am 1. Februar 2006 einen Termin mit der Stadtverwaltung vereinbart, da auch am gleichen Tag ein Termin mit der Dame vom Denkmalamt und Historikern vereinbart war.

Wir freuen uns, dass wir Ihnen mitteilen können, dass wir sehr erfreut sind, dass eine für alle Parteien vernünftige Lösung gefunden wurde. Die Informationen erfahren Sie bei der Stadt Swinemünde.

Sofern Sie weitere Fragen, Anregungen zum geplanten Ferien- und Aquapark haben, beantworten wir Ihnen diese sehr gerne.
Sie erreichen uns: AHT Nieruchomosci sc, ul Nowowiejskiego 3, 72-600 Swinoujscie, Telefon/Fax +48 913212788 oder Email: polenaht@aol.com.

Nochmals vielen Dank für Ihr Interesse.
Mit freundlichen Grüßen
AHT Nieruchomosci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Witam :)) Sprawa obroniona , kasa zmarnowana , satysfakcja jest.Bunkry są .......tylko po co???Czasy sie zmieniają i rzeczywiście ochrona obiektów tego typu jest niezbędna , ale chyba nie wszystkich. Podam przykład ,pare miesięcy temu we Wrocku przy Dworcu Świebodzkim Skanska rozwaliła kilka bunkrów i umocnień z czasów 2WŚ.Tam zdaje sie powstaną nowe domy (poprawcie proszę jeśli się mylę).Było troszkę szumu , ale ludzie i ich mieszkania są o wiele ważniejsze niż byle bunkry . Sprawa z aquaparkiem faktycznie jest dziwna , ale na zdjęciach widać , że po całym tym szumie i tak tam jest chlew i nikt nic nie robi.Chronić jak najbardziej ale z wizją co z tymi obiektami zrobić potem . Bo jak ma to tylko stać i przeszkadzać , być marną lokalną ciekawostką to .....odpalać Caterpillara i niech tam staną domy.pozdrawiam.liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liha mozesz bardziej objasnic o co Tobie w poscie chodzi? Nie bardzo lapie. Sprawa z aquaparkiem faktycznie jest dziwna , ale na zdjęciach widać , że po całym tym szumie i tak tam jest chlew i nikt nic nie robi.Chronić jak najbardziej ale z wizją co z tymi obiektami zrobić potem . Bo jak ma to tylko stać i przeszkadzać , być marną lokalną ciekawostką to .....odpalać Caterpillara i niech tam staną domy". Jak by nie ruszyli baterii to by chlewu" nie bylo. Tylko nie mow ze domy (aquapark czy dowolnie inny obiekt) AKURAT na baterii trzeba bylo wybudowc. Odpowiedz sobie ILE naprawde takich budowli istniejej w Polsce! I czy faktycznie aquapark przyciagnie turystow do Swinoujsca.

DaSk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej DaSK :)) , chodzi mi o to , że czasami ochrona pewnych obiektów jest bezcelowa.Czasami pewne budynki , budowle pamiętające drugą a nawet pierwszą wojnę mogą stanąć na drodze inwestycji podejmowanych dla poprawy życia ludzi mieszkających w danej miejscowości tu i teraz .Jestem jak najbardziej za ochroną unikalnych obiektów , jednak gdy chodzi o sytuacje ---stary bunkier------- , albo nowe mieszkania , droga , bądź zakład dający prace.To niestety ale ..........burzymy i tyle.To jest moje zdanie:))) pozdrawiam.liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem szanuje Twoje zdanie ale niestety nie moge sie absolutnie z Toba zgodzic! W wiekszosci inwestycji, moim skromnym zdaniem, mozna unikna burzenia iepotrzebnych i zawadzajacych bunkrow". Napewno istnieja sytuacje gdzie niestety obiekt trzeba zniszczyc bo nie ma innego wyjscia, jednak raczej sa to sprawy jednostkowe. Przy odrobinie dobrej woli i pomyslunku urzednikow inwestor nie jest zmuszony niszcyc zabytkow militarnych. Obojetnie czy jest to pojedynczy bunkierek czy tez bateria ndbrzezna. W koncu rozbiorka takiego obiektu tez kosztuje! Nie orietuje sie dokladnie w polozeniu baterii swinoujskiej (tj trudno mi powiedziec czy faktycznie inwestor MUSIAL rozbijac baterie) ale prawdopodobnie istniala mozliwosc takiego umiejscowienia aquaparku by nie kolidowal on z bateria. W koncu aqaparkow w polsce pewnie jest kilkadziesiat a takich bateri pewnie z trzy cztery. Bateria mogla stac sie czescia aqaparku jako atrakcja turystyczna. W koncu jak sie niszczy zabytki (w tym wypadku militarne) to po jakims czasie (teoretycznie) moze dojsc do sytuacji ze dany obszar nie bedzie sie roznil od innego. Polskie wybrzeze morskie wyglada parwie zawsze tak samo na calej jego dlugosci. Zabytki sa WYROZNIKIEM danego miejsca dodaja mu splendoru i przyciagaja (w kazdym razie w innych krajach) turystow.
O i takie jest moje zdanie.

DaSk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liha:

No typowo po polsku :/ Właśnie dzięki takiemu myśleniu mamy to co mamy. Unikatowe zabytki, ba wogóle zabytki są traktowane jako zbędne przeszkoda na drodze konsumenckich inwestycji. A może by tak wyburzyć Wawel i postawić luksusowy apartamentowiec ? Będzie dużo mieszkań i przy okazji miejsc pracy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. d007 o co Tobie chodzi , wyraziłem swoje zdanie , przeczytaj jeszcze raz mój post , a potem krytykuj.Nie chodziło mi o wszystkie zabytki , nie przyrównuj zabytków takich jak Wawel do bunkrów bo ja staram sie tego nie robić.No cóż nie zrozumieliśmy sie , jak ja myślę typowo po polsku , to Ty myślisz po jakiemu???.........aha , chyba już wiem.pozdro.liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym że to różni się Wawel np od Polskich schronów z 1939 roku, czy Niemieckich na Wale Pomorskim gdzie swoja krew przelewali Polscy żołnierze? Tym że Wawel jest starszy? Kierując się Twoim rozumowaniem napewno takie obiekty niestety nie doczekają rónie sędziwego wieku.
Stawiajmy wiecej blokowisk, wiecej ulic itp gdzie sie da.. na fortach budujmy osiedla, rozwalajmy mury bo staja na przeszkodzie, wycinajmy lasy, odwadniajmy nieuzytki, zasypujmy fosy i reczki a zabytki będziemy ogladać na obrazkach a zwierzęta w zoo lub wypchane na wystawach.
Krótkowzroczność niekrótych jest poprostu porażająca. Żałosne.
Greg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaSK dzięki za wyjaśnienia , Twoja racja , te obiekty wyróżniają miejsce i broń Boże nie chce i nie sugeruję niszczenia wszystkiego :))).Lecz czasem coś co nie stanowi większej wartości historycznej (wiem ,że z wielu stron można to oceniać) może zachamować powstanie czegoś znacznie ważniejszego , no może nie aquaparku.pozdrawiam.liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie