Skocz do zawartości

Działo rewolwerowe


Jadzia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
spotkałem na allegro ostatnio łuskę do działa rewolwerowego" czy ktoś mógłby mi przybliżyć temat dział tego typu? Nie mam pojecia co to takiego może jakies fotki albo rysunki macie? I w jakim ookresie to stosowano?
W googlach szukałem ale nic ciekawego nie znalazłem, mam skojarzenie z Minigunem czy to jego odległy przodek?
pozdrawiam
Jadzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
istnialo takie cudo zaglady, stosowano je w ostatnich latach XIX wieku i na poczatku XX w uzbrojeniu fortyfikacji stalych. Tutaj znajdziesz troche informacji
www.mars.slupsk.pl/fort/a003-3.htm - 2k
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - uscislijmy pojecia bo pojawia sie chaos.
Na strone z pierwszego linku zakradl sie blad w tlumaczeniu z angielskiego evolver cannon" i evolving cannon", czyli wlasnie dzialka rewolwerowego i obrotowego(wielolufowego).
Zadaniem obu tych systemow jest osiagniecie maksymalnej mozliwej szybkostrzelnosci, ale dzieje sie to dwiema odmiennymi metodami.
Dzialko rewolwerowe zwieksza szybkostrzelnosc dzieki zastosowaniu wielokomorowego bebna (podobnie jak rewolwer, stad i nazwa)usprawniajacego proces ladowania, odpalania i wyrzutu luski.Pierwsze praktycznie uzyteczne dzialko tego systemu zbudowala firma Mauser w czasie 2 WS.
O ile w Europie sie je konstruuje i uzywa, o tyle w USA preferuje sie system wielolufowy.
Rosyjskie dzialko 30mm GSh-301 jest chyba nawet lepsze od BK-27.Stosuje sie je w MiG-29, Su-27 i pokrewnych.
Pozdrowienia
Grendel
P.S.
Dzialka obrotowe Hotchkiss'a uwielbiam:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy byly systemy ktore laczyly oba podejscia tzn wielolufowe z zasilajacym bebnem obrotowym? Tak sobie wyobrazalem Gatlinga (oryginalnego oczywiscie) ale to przypuszczenie jest chyba tylko wnioskiem zasugerowanym ksztaltem bebna. Czy ktos mnie w tym moze pouczyc? Oczywiscie to nie dzialko wiec kolegow artylerzystow z gory przepraszam:)

Pozdr
Krzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim uściślijmy jedną rzecz - działko wielolufowe nie musi mieć zaraz obracającego się bloku luf (były nawet takie konstrukcje ośmiolufowe), można więc w naszym przypadku mówić o wielolufowym działku rewolwerowym (pomijając już fakt, że broń taką nazywa się jednak potocznie rewolwerową).

W działku systemu Gatlinga (itp.) działa to na podobnej zasadzie, jak w rewolwerowym, tyle że zamiast samego bębna obraca się cały blok luf z zamkami (każda ma własny) i wobec tego każda lufa znajduje się w danym momencie na innym etapie cyklu. Idea jest zasadniczo ta sama, co w przypadku obrotowego bębna (a historycznie rzecz ujmując, to na odwrót ;) ).

Pzdr

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie