Skocz do zawartości

Co wojsko ukrywa w lasach kolo szumiradu ???????????????


kat333

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 411
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Jadąc drogą ok 3 km w stronę miejscowości Klekotna dojedziemy do bramy wjazdowej obok jest Wartownia.Jest to strefa 1 najbardziej strzeżona wstęp mają tam tylko żołnierze pełniący tam służbę i to tylko do godz15.Jadac dalej drogą ok 100m jest malutkie skrzyżowanie z drogą z płyt która prowadzi do pierszego z bunkrów BCM (Bojowe cntrum meteo)na bunkrze tym stoją 4 radary, już nie używane bo czytałem że w 2006r był przetarg na ich rozbiurke. obok jest kolejny bunkier(garaż) tzw R1 był to garaż o podwójnych drzwiach ważących po 40 ton w srodku jest pomieszczenie ok 100m znajdowały się tam przyczepy radarami. jadąc dalej drogą dojedziemy do kolejnego bunkra wielopoziomowego BCI (Bojowe Centrum Informacyjne) w bunkrze tym 24 h pełniono służbe takze w każdej chwili była tam obsługa i warta. Były tam 2 wiaty wejsciowe przy różnicy poziomów ok 15 m obok znajdują sie budynki gospodarcze i wielkie podziemne zbiorniki z wodą. wszystko otoczone wewnętrznym ogrodzeniem najlepiej dostać sie tam od m Klekotna którą w latach 70 Rosjanie chcieli wysiedlić .teren jest objęty całkowitym zakazem lotów.Rosjanie mieli rozkaz strzelać bez ostrzeżenia do każdego kto zbliży sie do strefy.Całośc ogrodzona jeszcze jednym pierścieniem strefa 3.cdn jak mnie za to nie zamknął. Pozdrawiam Griszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamkną nie zamkną.
Ciekawe co piszesz. W tej chwili wojska już tam nie ma. Jest co prawda płk. Okoń , ale po cywilu, w daczy!
Jednostka była budowana dla Rosjan i wg. ich planów. Nasi byli tam do prostych prac, warta itp. Pisanie o tym,że ruscy się cieszą (w domyśle - poznają tajemnice) jest co najmniej śmieszne. Mam pomysła :-) Może byśmy z jakąś flaszką dla ochroniarzy (jedna może nie starczyć :-((( ) Pojechali i zobaczyli kawałek historii, aż nie rozkradną wszystkiego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Griszka. Po pierwsze nie Swojak, a swojak(z małej litery).Po drugie, piszesz: Bodajrze w roku 2001 Pułk Okoń przeszedł na emeryture i jego miejsce zastąpił Pułk Lech Rudziński. " Jak mam rozumieć, to w roku 2001 jeszcze coś tam się działo, a o ile pamięć mnie nie myli, to Rosjanie wyszli z Polski w 1993 roku, więc jednak mogą być zainteresowani tym, co dzieje się w ich" dawnej jednostce. Pisząc, że rosjanie się cieszą, nie chodziło mi o to, że piszesz gdzie leżała kuchnia, a gdzie sracz, tylko o całokształt informacji dotyczących tego terenu, łącznie z dowództwem, rozmieszczeniu jednostek itp. Słyszeliście kiedyś o tzw. białym wywiadzie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z dostaniem sie tam mogą być problemy -mam kilka zdjęć z tego obiektu jest to naprawde kawałek historii i aż zal ściska że to wszystko popadnie w niedługim czasie w ruine albo rozkradną wszystko. jesttam jeden obiekt przypominający miejsce startowe dla rakiet ale nie sądze żeby wlaśnie tam były przetrzymywane jakieś rakiety zwłaszcza z głowicammi atomowymi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostać sie do jednostki nie jest trudno cała strefa1 czyli te bunkry są otoczone zewnetrznym pierścieniem w kształcie połkola wzdłuż tego ogrodzenia chodziła warta ale tylko w dzień średnio co 500m przy ogrodzeniu znajdują sie oznaczone słupki razem jest ich 20.Najlepiej dopstać sie tam od miejscowości Klekotna.Przejeżdżając przez całą wioskę dojedziemy do lasu i do tablicy teren wojskowy jest tam ambona myśliwska przy ambonie skręcamy w lewo i ok 500m dalej dojedziemy do ogrodzenia (słupek nr 6)przechodząc przez dziure w ogrodzeniu cdn.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem tam od Klekotnej. Przy tej dziurze w płocie. Ale z dziećmi, a za płotem widziałem wydeptaną ścieżkę wzdłuż ogrodzenia i niedaleko jeden z masztów (nie kratownica) wraz z częścią anteny drutowej. Było to jakieś dwa lata temu i już wtedy wydawało się zdewastowane! Strasznie !!!
Mam ochotę się tam wybrać!!! Miejsce dawno jest odtajnione, trzeba tylko znależć dojście do ochroniarzy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wnioskuję, że przy ambonie poszedłeś prosto do słupka nr.4 a tamtędy trudniej się dostać do strefy 1. Polecam Ci wariant ktory oppisałem wcześniej. Odnośnie anteny a jest ich na terenie ok. 20/30 i to m.in. w okolicy słupka nr.6 2 razy wyższa dobrze widoczna z drogi głównej z miejscowości Łomnica {w tej miejscowości w lesie znajdują się studie które zaopatrują bunkry w wodę}. Anteny zdewastowane niestety jeszcze w latach 90-tych. Również chętnie bym się tam wybrał. Pozdrawiam Griszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie.Szukając informacji o mojej dawnej jednostce wojskowej,przez czysty przypadek trafiłem na to forum.Cieszę się że znalazła się grupa zapaleńców którzy szukają prawdy o kompleksie leśnym zwanym LAS VEGAS koło Sierakowa.Ja byłem jednym zwielu żołnierzy BIBu którzy budowali bunkier z wieżami ,były to lata 85-87.Kolega Griszka i Ernest mają racje jak tam trafić ,jest też pewnie troszkę prawdy co do przeznaczenia kompleksu na pewno to nie było centrum dowodzenia dla UW .Oficjalnie była to budowa stacji meteorlogicznej ,ja skłaniam się jednak że była to stacja nasłuchowa.Nie wiem jak teraz, ale w roku 87 na tych wieżach były anteny satelitarne i anteny siatkowe radarów.W jednostce tej, byli wtedy rosjanie do montażu urządzeń (kilku żołnieży i kilku oficerów po cywilu) wogóle cały kompleks był robiony wg planów rosyjskich więc można się spodziewać innych takich bunkrów w krajach dawnego UW.Ja często jeżdżę przez Lubliniec i korci mnie oby podjechać pod bramę dawnej jednoski ale... .Pozdrawiam Wszyskich poszukiwaczy prawdy o tym kompleksie Leśnym .ps Ktoś napisał na tym forum że jest to gówniany temat i ma troszę racji.Powodzenia w dalszych poszukiwaniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Jednostka w Przywarach to jednostka łączności troposferycznej o numerze 201. Jest jescze kilka takcih jednostek min. w Chocianach na dolnymśląsku. Na zdjęciu widać jedną z czterech anten w Przywarach. Ogólnie obiekt niszczeje i już niedługo pewnie tych anten nie będzie a wyglądają imponująco. Ogólnie cały kompleks gdzie teraz powstaje więzienie tymczasowe jest bardzo ciekawy zwłaszcza dla historyków i fanów zagadek zimnej wojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.Jeżeli jest to jednostka nieczynna i wmiarę odtajniona ,to może ktoś pozbiera dane o tym kompleksie.Mnie interesuje ,nie co tam było ,ale co jest teraz.Kolego oldnavy79 jeżeli masz więcej zdjęć z jednostki w Przywarach to proszę o przesłanie lub pokazanie ich na forum ogólym.Ja dysponuję jakąś tam wiedzą z końca budowy tego obiektu,i chętnie odpowiem na ewentualne pytania .Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. ogólnie teraz to w kompleksie koszarowym tak jak już wspomniałem powstało tymczasowe więzienie wszystko jest tam remontowane i wygląda całkiem nieźle. W kompleksie bunkru głównego i radarów nie dzieje sie nic. Ochrania to firma Konsalnet i jest tam dwoch ochroniarzy którzy w posiadaniu mają quady do ścigania ciekawskich -z tego co wiem są mało skuteczni :) cały obiekt niestety niszczeje i podejrzewam że juz niedługo rozmontują instalacje radarowe i po tym ciekawym miejscu zostanie tylko wspomnienie. Nie wiem jak to prawnie wygląda w Polsce ale wiem zę podobne obiekty np. w byłym NRD została zaadaptowane np na miejsce to gier w paintball'a. Moim marzeniem jest aby powstało tam np. muzeum ale to mało realne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Dziękuję oldnavy79 za informację.Faktycznie szkoda że kawał histori,a nawet ludzkich dramatów odchodzi w zapomnienie.Co do muzeum to naprawdę genialny pomysł ,jeżeli tam dalej są urządzenia z lat 80 to jest na co popatrzeć ,w tamtych latach robiły niesamowite wrażenie-wszystkie urządzenia elektroniczne były sygowane CCCP ,a opisy pisane cyrylicą.Rozwiązania techniczne samej budowli też były rewelacyjne.Tak samo obiekt garażowy obok ma swoje tajemnice.Oraz trzeci obiekt oddalony od tego z wieżami o ok 1500-2000m ,niestety o jego histori nic nie wiem,prawdopodobnie był on budowany w latach 70 ,nam nie wolno było się zbliżać do tego bunkra,a wartownicy ponoć mogli strzelać bez ostrzeżenia.Pozdrawiam Malo.ps:A co ze zdjęciami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zdjec to troche sie wacham bo jednak jest to ujwanianie jakiejs tam tajemnicy zresztą to nie moje zjdecie i musiałbym zapytac kolegi czy sie zgodzi na ich opuublikowanie. A co do jednstki to bardzo interesuje mni ejej historia i powstanie. Jaka była obsada załogi jak wyglądała służba w tej jednostce (przepustki itp) czy jak w niedalekim Szumiradzie wywyożono żołnierzy autobusem z przyciemnionymi szybami i wypuszczano ich dopiero przez brame jedostki w Opolu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam dreszczyk emocji i całkowicie Ciebie rozumiem.Co do obsady załogi to nie mam pojęcia ,ja tą jednostkę opuściłem(dzięki Bogu)wiosną 87,w tym czasie obiekt był oddawany jednostce OPLK i nie wiem co się tam dalej działo.Jak chcesz to możemy pogadać ,ale myślę że nie na forum ogólnym.Po 20 latach dalej czuję klimat tajności.Malo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj. Swego czasu rozmawiałem z Okoniem a były to już jego (i jednostki) ostatnie dni, a on wydawał się być wystraszony rzeczywiście jak Litwinienko. Fatum? Nie. Wydaje się ,że lata komunizmu zrobiły swoje!!! Sprawę można by nagłośnić w mediach i koniec domniemanej tajności. Piszę o Przywarach, bo ta druga to zupełnie inna para kaloszy. Myślę ,że na wiosnę będzie można zmontować grupkę i sprobować tam podejść. A kto wie czy nie dało by się tego zrobić oficjalnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie