Skocz do zawartości

Co wojsko ukrywa w lasach kolo szumiradu ???????????????


kat333

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 411
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Znalazłem gdzieś w necie informacje, o Wojkowych Ośrodkach Wypoczynkowych i m. in. jeden jest w Szumiradzie. Ja mieszkam w Kluczborku i czasami jak jadę do Opola to przejeżdżam koło tej jednostki, ale widziałem tylko tablice, ogrodzenia nie. Chyba, że jest dalej. Ale ja tylko ją znam od strony ulicy, nawet nie wiem jaka jest duża.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
kolego paweł_s"
Tak to ten obiekt leśniczówka opuszczona stara cegielnia i zbiorniki wodne.
Jeżeli chcesz tam dojechać to jest to na trasie Olesno - Lubliniec, zaraz za Sowczycami widać po prawej stronie wierze to ten czensć tego kompleksu a wjazd do niego to chyba pierwsza droga przed Sierakowem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pepe111" dziękuję za wiadomość. Wydaje mnie się jednak że jednostka o której wspominasz to jest polska JW zajmująca się łącznością satelitarną, a nie ten podziemny kompleks wybudowany dla Rosjan (jeden z trzech, o których poinformował Kukliński). Może ktoś z Forumowiczów mógłby to wyjaśnić?
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Nie pamietam dokladnie daty, ale byl to rok chyba 1967, mialem wowczas 10 lat i bylem z ojcem na rybach w pobliskim stawie w Szumiradzie. Ojciec rozmawial z jakims miejscowym ktory porowadzil nas przez las w inne miejsce wedkowania. Napotkalismy w lesie fragmenty aluminiowych katownikow z charakterystycznymi nitami. Miejscowy powiedzial ze wydarzyla sie tu katastrofa samolotu wojskowego w wigilie swiat Bozego Narodzenia. Roku nie pamietam. Wniosek jednak ze musiala byc tam radziecka baza lotnicza, bo takie fragmenty konstrukcji samolotu nie wyrzuca sie tak ot do lasu. To nie jest sciema, bo widzialem to na wlasne oczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co woytas napisał jest prawdą, w latach osiemdziesiątych krążyły plotki o tym, że są tam skladowane rakiety balistyczne, głowice do rakiet itp.
W rzeczywistości w bunkrach (współczesnych, nie są one żadnymi pozostałościami poniemieckimi) mieściły się elementy nasłuchu radiowego i transmisji danych. Anteny nasłuchowe rozmieszczone były na wieżach, dodatkowo niektóre okablowanie wiszące na drzewach równiż stanowiły anteny niższej częstotliwości. Jednostka ta była ściśle tajna, żołnierze jadący na urlop lub w innym celu byli z tej jednostki przewożeni autobusem wojskowym do jednostki wojskowej w Opolu (z tego co pamiętam do 19 samodzielnego batalionu łączności 10 sudeckiej dywizji pancernej) i przez biuro przepustek w tej że jednostce dopiero wychodzili na urlop lub w innym celu.
Baza ta miała za zadanie prowadzenie nasłuchu radiowego państw NATO, okablowanie niestety kladziono już mniej tajnie bo wzdłuż dróg publicznych i przy pomocy nie za bardzo zaawansowanego sprzętu - znaczy żołnierze kopali rowy łopatami, nie uzywano koparek (o zgrozo) i dlatego kable łącznościowe są położone stosunkowo płytko, płycej niż przewiduje projekt (żołnierzom nie chciało się tak głęboko kopać;-) )
Aktualnie chyba jeszcze ta jednostka istnieje lecz jej ranga i zasłona tajemnicy już dawno opadła.
Wątpię czy w lesie teraz napotka się tam patrol wojska ;-D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Lanumisu!
chętnie bym te texty wkleił do tego forum ale podejrzewam żę administratorzy/moderatorzy z poszukiwaczy skarbów z tego nie byliby zadowoleni i móglbym mieć z tego nieprzyjemnosci...
jest ale prościejszy sposób, zarejestruj się tam, to przeciez nic nie kosztuje a trwa ok. 2 minuty, rejestracja jest extremalnie prosta.

pozdrowionka, hans kloss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam ponownie to jest naprawdę bardzo ważny obiekt w naszym kraju nie żartuję pełen profesionalizm.jeśli chodzi o opisy wszystkich was tutaj w tym temacie przypomina mi sie jak dostałem sie do Las Vegas czyli tej ze jednostki wiecej legend niz ludzi nie które są troszkę zbliżone do prawdy ale wiekszosc to bzdura { nie ta specjalizacja }.nie moge sie rozpisywac z przyczyn jasnych.Jestem pewien ze gdyby każdy z was tam sie dostał też podszedł by do sprawy poważnie i nie roztrząsał wiesci o tej jednostce.
mysle że w tej jednostce jesli nie juz to w krótce będą pracowac tylko żołnierze zawodowi tak powinno być moim zdaniem
na grzyby tam nie chodzcie bo patrol wywiezie was z reklamówką na głowie i bedzie nie miło zatrzyywac przy drodze tez nie radze wezwą Policję bedzie mandat i poco ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego MANIACZEK co masz na myśli z tym atomem ?
w pierwszym poście coś wspomnialeś wyjaśni to jak możesz
bo że na ulicy niemożna się zatrzymywać bo policja daje mandat to logiczne są zakazy że do lasu niewolno chodzić prawda teren wojskowy , ale nie te czasy nikt z reklamówką na głowie nikogo nie wywożi z lasu.
Byłem tam w tamtym roku kilka razy na grzybach oczywiście spotkalem patrol raz kazano mi nie chodzić tak blisko ogrodzenia a drugi raz poproszono żebym opuścił teren a grzyby dożbierał w drodze powrotnej pełna kultura i spokój
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pepe nie trafiłeś na patrol oficerski i dobrze tylko na patrol z żołnierzy ZSW oni są ok.bywało różnie z tego co pamiętam ale i czas popłyną i jest kultura jakby nie było .
ten obiekt czuwa nad bezpieczenstwem przeciwatomowym w naszym kraju .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem to wszystko i powiem tylko tyle że to co przeczytałem jest w 50 procentach prawdą.Była to zwykła jednostka wojskowa o zaostrzonym rygorze bezpieczeństwa.Pomimo że straciłem tam najpiękniejsze dwa lata swojej młodości jakoś rakiet balistycznych nie znalazłem.W tamtych czasach za PRL-u wszystko było owiane tajemnicą do której ludziska dopowiadają niestworzone wątki.Po za tym każdy teren zajmowany przez wojsko był pilnie strzeżony - takie czasy, kto w nich się nie wychował tego nie zrozumie.Na porządku dziennym były rozgrywki szachowe pomiędzy Układem Warszawskim a NATO.Jak wiemy z historii NATO wygrało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego szt997 dlaczego piszesz o tej jednostce była mi się zdaje ze jeszcze jest jesli ktos to moze potwierdzic to poproszę , ja tez swego cennego czasu namarnowałem tam ale myślę że wszystko tam funkcjonuje do dziś i to chyba jeszcze bardziej sprawnie a co do rakiet.samolotów lotniska itp. bzdura potwierdzam przeczesałem wszystko dokładnie nic tam nie ma ale za to jak coś nam puszzczą w powietrze to tam beda pierwsi wiedzieli a juz napewno śmietanka z Warszawki i nietylko bedzie szybciutko pod ziemią schowana .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie