Skocz do zawartości

Jak oczyścić i zakonserwować Żelazny Krzyż?


Tominew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszytkich!!!
Proszę o pomoc w oczyszczeniu tego oto żelaznego krzyża. Problem tkwi w tym że krzyż wykonany jest z dwóch rodzai materiału. Ramka krzyża prawdopodobnie wykonana jest ze srebra, a środek jest stalowy. Wydaje mi się że najlepszą metodą na żelazo była by elektroliza, ale nie wiem jak zaaraguje na to srebro. Jeśli macie jakieś sugestie, to bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie robił elektrolizy bo może ci się rozpaść część metalowa i zostanie tylko ramka. Sam bym przygotował słaby roztwór z sody kaustycznej (b.delikatny)albo by było to mniej inwazyjne sody oczyszczonej z apteki (ona nie szkodzi srebru a wręcz świetnie czyści). Po takim zmiękczeniu rdzy należy przedmiot starannie opłukać i jeszcze mokry przedmiot strą zczyścić starą szczoteczką do zębów by odpadły luźne kawałki rdzy. Potem opłukać przedmiot i wysuszyć. Tą rdze co zostanie zetrzeć igłą, gwożdzikiem - oczywiście delikatnie. Następnie przedmiot wygotować w wodzie destylowanej kilkanaście minut. By dalej nie rdzewiał nakłada się jakiś czarny środek antykorozyjny min. używany w bydownictwie -czytałem o nim na forum poszukiwaniaskarbów ale niestety niepamiętam nazwy. W tym wypadku by pasował idealnie bo część żelazna była koloru czarnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam innych sposobów chemicznych co sposobu czyszczenia sporo informacji jest na forum poszukiwaczeskarbów jest tam całkiem niezły gość Haz, chyba moderator działu konserwacji tam może coś więcej znajdziesz. Co do mechanicznego czyszczenia to po zmiękczeniu tak jak opisałem możesz szczoteczką miedzianą delikatnie czyścić będzie szybciej ale jest to ryzykowne i potym zostanie delikatny żółty nalot który trzeba zmyć. Co do samejszczotki miedzianej to trzeba uważać bo w sprzedaży często są szczotki stalowe miedziowane i one to b. rysują przedmioty a zwykła miedziana szczotka moim zdaniem jest rewalacyjna do czyszczenia mosiądzu i nie szkodzi na srebro no i oczywiście do żelaza choć jest trochę za b. delikatna oczywiście nie dotyczy to monet.
Do krzycha twój krzyż po nafcie to już tylko delikatnie zdrapywać igłą czy też szczoteczką a następnie wodą destylowaną.
Tak wogóle woda destylowana jest świetna na metale bo z powierzchni usuwa minerały itp. co chamuje rozwój rdzy i po oddtłuszczeniu np. bęzyną jest podstawą do polakierowania przedmiotu np. faebą matową bezbarwną Taka dygresja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
napisze wsyztsko dokładnie.
-lezał w nafcie 2 miesiace niewiele pomogło.
-potem go odtłuściłem i podgzałem nad palnikiem.
-noi elektroliza w solance ( na oko ), druga elektroda aluminium, krzyz podlaczony za środek lecz srebro i tak bombelkuje i patyna niestety zejdzie, zasilanie to zasilacz od kompa 12v, przy elektrolizowaniu trzeba obserwowac krzzi co kilka minut wyjmowac poniewaz jak bedzie za dlugo srebro zachodzi jakims osadem, jak elektroliza zmekczy już rdze wtedy drewnianym patyczkiem nalezy zeskubac to co sie da i dalej elektro, efekt świetny:) pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 7 years later...

Witam, mam problem z Krzyżem.
Wpadł mi w ręce mocno skorodowany, wstępnie wyczyściłem go mechanicznie, następnie za pomocą elektrolizy.
Srebrna obwódka jest już całkowicie wyczyszczona, ale na metalowym środku nadal jest warstwa rdzy.
Elektroliza nie che tego ruszyć, tzn. po włożeniu do roztworu tworzy się ciemny osad na srebrze. Boję się trzymać dłużej aby go nie zniszczyć. Jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejść może być wiele. W czym robisz elektrolizę?
Można spróbować traktowania powierzchniowo fosolem, albo od biedy szczawiem, tylko ten trzeba dobrze wymyć i najlepiej wygotować w wodzie destylowanej.
Ja bym się zastanowił nad tym, czy nie wrzucić go do nafty na długo i co pewien czas przecierać i zeskrobywać zmiękczoną rdzę. Po wszystkim pewnie trzeba będzie solidnie umyć i odtłuścić i zastosować taninę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wyszłaby w sodzie.
Fosol nie wpływa na srebro, zwłaszcza gdy stosowany jest punktowo (to środek, w którym nie trzeba długotrwale niczego moczyć). Szczaw również srebra nie rusza (nie wiem jak byłoby gdyby się przesadziło - ale do godziny w ciepłym srebro u mnie nie reagowało).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie