Jump to content

Pepesza"w niemieckim arsenale


pat01

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Michał - nie musieli przerabiać mieli przecież naboje 7,63 do mauserów C96 pomijajac zdobyczne
PPSZ byl ceniony przez Niemców z powodu bezawaryjności w warunkach polowych czego nie da się powiedziec o MP 38/40 oraz sily ognia - pistolet ten w krotkim czasie potrafił wyrzucic z siebie prawie 80 pocisków
Link to comment
Share on other sites

Nie ma idealnej broni. Duża szybkostrzelność to szybkie zużycie luf i wielkie zużycie amunicji. Niemcy przerabiali PPSZ również na nabój 9 mm Para.
Nie wiem czy to prawda, ale kiedyś słyszałem od jakiegoś weterana z 1 DP o pepeszy, że po solidnych seriach, po 2 - 3 magazynkach ognia ciagłego ostatni nabój miał padać tuż za lufą piekielnie przegrzaną (jak wiadomo metal rozszerza się pod wpływem ciepła). Ale to tylko ze słyszenia.

pozdro,
acer
Link to comment
Share on other sites

Michałł napisal:
Nie musieli ale przerabiali ,kilka widziałem i wcale zgrabnie im to wyszło poza tym 7,63 to troche nie to samo , wielu ruskich stosowało 7,62 do komisarzy i efekty takie że w krótkim czasie nadawały się na złom.

Te komisarze musialy by chyba strzelac dzien i noc tygodniami w kolko. 0,01 mm to naprawde niewiele, owszem przewod lufy zuzywa sie szybciej, ale bez przesady, taki pistolet spokojnie mogl sluzyc kilka lat, zwlaszcza, ze bron krotka raczej nie jest intesywnie uzywana w walce. Gdyby bylo tak, jak mowisz, to spory odsetek MG-42 z lufami o kalibrze 7,91 mm winien miec lufy wywalane na zlom po jednym dniu, biorac pod uwage szybkostrzelnosc i czestotliwosc korzystania w walce tego kaemu.
Link to comment
Share on other sites

Dlatego MG przystosowano do częstych i szybkich zmian luf. Gdzieś czytałem o konieczności zmiany lufy po 150 strzałach. Podobno wyszkolony żołnierz mógł zmienić lufę w MG w czasie ok. 5 sekund.

pozdro
acer
Link to comment
Share on other sites

po 150 strzalach, skoro szybkostrzelnosc wynosila 1200 strzalow/min?:)) To lufe by wymieniali co kilka sekund. Troche przesadziles:)) A wymiana luf wynikala raczej z ich przegrzania przy tej szybkostrzelnosci, a nie ze zuzycia z powodu roznicy 0,01 mm miedzy kalibrem naboju i lufy.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information