Jump to content
  • 0

Co to za odznaczenie??


YoWheris

Question

16 answers to this question

Recommended Posts

Witam! KVK nadawany za kampanię w Polsce- 1939r., wersja z mieczami.
Przedstawiony na zdjęciu egzemplarz to wersja wojskowa, forma cywilna była okrągła z motywem krzyża KVK na awersie, rewers zaś zajmował napis. Pozdrawiam, Łukasz
Link to comment
Share on other sites

No dobrze, wyprostujmy kilka rzeczy...
Jest to - jak już Przedpiszcy zauważyli - Kriegsverdienstkreuz 2. Klasse mit Schwerten.
Ustanowiony 19 października 1939, przyznawany był za zasługi w dowodzeniu lub wykonywanie zadań pod ogniem nieprzyjaciela, ale poza bezpośrednią walką (np. podczas nalotu) - tym różnił się od Krzyża Żelaznego, który przyznawany był za zasługi w boju.
KVK bez mieczy przyznawany był za zasługi w wykonywaniu zadań związanych z wojną, ale bez oddziaływanie nieprzyjaciela. Wszystkie wersje KVK mogły być przyznawane - acz zakres ten ewoluował z czasem - tak cywilom, jak i wojskowym, członkom wszelakich organizacji paramilitarnych i służb komunalnych itd.
Odznaczenie wspomniane przez Łukasza to wprowadzona w sierpniu 1940 najniższa wersja KVK - Kriegsverdienstmedaille, nadawana za wysoką wydajność produkcji na potrzeby wojenne.

Niemcy nie posiadali żadnego specyficznego odznaczenia za kampanię 1939 (choć w świadomości ogółu funkcjonuje jako taki właśnie KVM - ze względu na napis Fuer Kriegsverdienst 1939" na rewersie).

Pzdr

Grzesiu
Link to comment
Share on other sites

Witam
Nie znam niemieckiego ale to chyba jest z tego katalogu Deutsche Orden UND EHRENZEICHEN" Wydanie z 1995 roku.Wiec ceny w dawnych DM.NIe wiem która to pozycja ale ktoś z pewnościa ustali jaki numer jest tego odznaczenia.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information