Skocz do zawartości

Polskie pasy oficerskie/podoficerskie


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Przejzalem troche fotek, no i pytania:

Czy moze ktos wstawic kilka zdjec polskiego pasa oficerskiego z koalicyjka?
Na jednym zdjeciu widzialem pas, ktory wygladal jak brytyjski. Czy noszono przed 1939 pasy brytyjskie, lub ich kopie?
Inna fotka, to podoficerowie mieli pasy bez koalicyjek, choc koalicyjki mozna bylo zalozyc, bo byly okucia. Z czego to wynikalo?
No i jak w warunkach polowych? Noszono pas z koalicyjka?
Czy byla regulowana regulaminowo strona po jakiej noszono koalicyjke? Niektore bowiem pasy maja mozliwosc jej przelozenia.
Napisano
Przed 1936 rokiem stosowano pas oficerski z klamrą z mosiężnego drutu o zupełnie innym wyglądzie niż wrześniowy" pas oficerski.

Podoficerowie (zawodowi?) mogli poza służbą nosić pas oficerski, ale bez kolicyjki.

Co do boku na który zakładno koalicyjkę to przypuszczam, że zależało to od rodzaju broni tzn. szablę noszono po lewej stronie a pistolet po prawej.
Napisano
Jak zwykle dzieki za odpowiedz :)
Czy moze jakies fotki (przed i po-1936)?
W sumie to pasy, szczgolnie oficerskie, to mogly przetrwac dlugo. Czy wiec w 1936 musieli oficerowie wymienic pasy na nowsze?
Napisano
Trzeba zajrzec do rozkazow MSWojsk z 1936/37. Na pewniaka przy wprowadzaniu nowego umundurowania byl okreslony czas do ktorego wszyscy sprawa dotknieci mieli wymienic stry na nowy tzn byl okreslony okres w ktorym stary i nowy typ umundurowania mogl byc noszony rownorzednie. Za to przy mobilizacji to juz wszystko bylo mozliwe! I nie nalezy mieszac koalicyjki z paskiem podtrzymujacym kabure od VISa etc. Takie mogli miec nawet szeregowcy uzbrojeni w pistolet (np pancerniacy). Koalicyjka byla noszona zawsze przez prawe ramie - w kazdym razie tak mi sie wydaje ze zdjec, a regulaminowo pewnie wyjasnia rozkaz wprowadzajacy.
  • 2 weeks later...
Napisano
Nowy pas glowny dla oficerow, podoficerow i szeregowcow byl wprowadzony przez Dep Dow Og 1590.7/Mund Dziennikiem rozkazow MSWojsk 12/1937 poz 135. Pas glowny dla oficerow i chorazych mial naramienny pasek poprzeczny (szelke). Wypadki w ktorych nalezalo nosic szelke przy pasie glownym okreslal Dz Rozk Nr 4/35 poz 118 pkt 1. Pas glowny typu oficerskiego obowiazywal od dn 1 stycznia 1938.

Pas dla podoficerow nizszych niz chorazy i szeregowcow nie mial szelki. Starszym sierzantom, sierzantom i rownorzednym bylo dozwolone noszenie pasa typu oficerskiego poza sluzba. Pas glowny dla szeregowych obowiazywal podoficerow zawodowych od dn 1 stycznia 1938. Podoficerowie i szeregowcy sluzby czynnej od dnia ktory mial byc okreslony ktory mial byc ustalony pozniejszym rozkazem (ktorego jeszcze nie wygrzebalem :( ).

Jesli komus sa potrzebne do szczescia te rozkazy z zalaczonymi rysunkami to dajcie znac na priva - chetnie podesle.
Napisano
a ja mam taki pas po wuju ojca.
Rzeczony wuj był chorązym 40pp im.Dzieci Lwowa" a we wrześniu 39 bronił W-wy na Ochocie za co dostał VM
Napisano

Witam! Może wrzućmy fotki polskich pasów przedwojennych. Na początek żołnierski wz.31? (późniejszy niż wz.24) produkcji pana Stefańskiego z Poznania.

Napisano
Akurat ten może być powojenny. Wz. 24 i 31 miały szerokość 48 mm i różniły się końcem (wz. 24 był półokrągły, a wz. 31 szpiczasty).
Pozdrawiam
Napisano
Poprawcie mnie jesli zle zrozumialem: ten rozkaz ozancza ni mniej ni wiecej tyle ze we wrzesniu podoficerowie zawodowi szli w pole z jednobolcowymi pasami szeregowców ?
Napisano
Tak - oprócz chorązych i równorzędnych tzn. zbrojmistrzów, którym przysługiwął pas oficerski także przy mundurze polowym. Sama nazwa - pas szeregowego wz. 31 informowała, że chodzi o szeregowców i podoficerów, bo na takie grupy dzielili sie szeregowi:-)
  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie