Jump to content

Kobiety w jednostkach Fallschirmjäger


feeder

Recommended Posts

Witam
Nigdyś czytając Wańkowicza napotkałem wzmiankę o zwłokach niemieckiej spadochroniarki na wzgórzu 575. Wczoraj przeczytałem coś takiego (również opis ze wzgórza 575)w inym źródle: Mieszkamy w pewnych pieczarach wyborowanych przez Niemców. Leży tu spadochroniarka, dosyć ładna, miedziane włosy, ładne palce, krzyż za 1939 rok, fotografie ślubne. Druga dalej, częściowo zasypana kamieniami."
Mam pytanie do specjalistów w temacie FJ: jak to było ze służbą kobiet w jednostkach FJ? Chyba nie chodzi tu o tzw. litzmädeln"?
Pozdrawiam
Feeder
Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, że się wtrącę w temacie pobocznym - krzyża za 1939. rok". Było coś takiego? We Flisowskim też jest podobny tekst. Czy chodzi po prostu o zwykły EK nadawany od 1939 - tak podejrzewam. Bo wielu Niemców z EK dostało pod koniec wojny chyba po d... za to, że wkurzali Polaków szczególnie wyróżnieniem się w 1939 roku", czyli w Polsce. Podobny casus, jak z traktowaniem pancerniaków jako członków SS (czaszki).
Link to comment
Share on other sites

W sprawie kobiet w jednostkach FRJ nie wiem nic, ale Blitzmoedel" to były kobiety z pomocniczych formacji łączności, które na rękawach mundurów nosiły emblematy z błyskawicą, złośliwi twierdzą, że przydomek ten wziął sięrównież od innych ich umiejętności, ale o tym nie na tym forum
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information