Skocz do zawartości

HasłoMiecze na lemiesze" cz. 1


KRUSZYNA

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 303
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam ...
niemiecki spadochron {ładne kamo} jako kołderka na działkę u mojej babci ,
hałer rosyjski-jako pucha na śróbeczki ,
pucha po gazmasce pojemnik na towot --oj była walka w łazience z tym ...:))
bagnet I wojna-- przerobiony na tasak do buraków..
pozatym schron dla działka pak jako garaż dla kaszla ,
schron MG-schertenstand jako składzik na ziemniaczki ....
pozdr VOO1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czerpak do różnych wstrętnych kupek z niemieckiego hełmu-z bardzo zręcznie dospawanym uchwytem na kij,(jak będę miec aparat pod ręką wrzucę fotkę)hełm niemiecki m42przerobiony w osp na strażacki poobcinany itp(jest w wątku hełmy kolekcje vol 2),ale najwięcej widziałem poprzerabianych łusek:masa łusek poprzerabianych na zapalniczki i wazony do kwiatów-głównie na cmentarzach,łuski jako garnuszki albo lampki naftowe,u mojej ciotki była nawet 75tka od Schneidera ścięta i zawieszona na druciku-służyła jako gong wzywający kury do jedzenia...aha-widziałem jeszcze nóż do szlachtowania świń z szabli ludwikówki-/serce się kraje/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Zeth to słyszałem o spiętych płachtach chroniących siano od deszczu(nie udało mi się tego potwierdzić)
Maska Luftschutzu służąca do oprysków drzewek-jeszcze parę lat temu używał jej mój dziadek. Teraz już odpoczywa na półce(dziadek dalej dba o drzewka ale już z innym sprzętem)
Koła od transporterów przy bryczkach, wozach i wózkach.
Płyta do Maxima jako zespolenie krokwi w stodole.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- bagnety do mośka jako paliki do palowania owiec (bo panie samo dobre w oczko łańcucha pasują - ponad 30 szt odzyskałem )
- pocięta 34-ka jako znacznik do grochu
- lufy karabinowe jako szczeble drabiny
- PKL-ka jako sznurek do bielizny
- ojciec mi opowiadał, że w 45-tym farmerzy mieli lejce z lontów , a on im namiętnie je prywatyzował do wiadomych celów (namiętnie łowił" ryby)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O łapaniu rybek na tzw.łysk saperski"słyszalem w wielu różnych formach;-).Najczęściej granaty.Cieszę się że tak ładnie rozwija nam się wątek.Proszę o więcej,no i o zdjęcia.
pozdr
kruszyna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowieść z tuż po zakończeniu wojny: laski prochu z łusek od 88mm do rozpalania ognisk i domowych pieców"
A... jeszcze mam obciętą do połowy łuske od t-34, w któą była na wsi wstawiana choinka na Święta.(ładnie zaachowana ale poniklowana)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Swinoujściu: połówka miny morskiej jako kwietnik, torpeda jako element placu zabaw dla dzieci na rosyjskim osiedlu.
wioska pod Kielcami: lufa armatnia jako krzyż przydrożny, koło napędowe od pantery jako podstawa kapliczki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Niegdyś na osiedlu Zielone Wzgórza wśród nowych bloków stał stary dom, w którym mieszkała pewna miła staruszka Na podwórku walało się kilka pochłaniaczy po maskach p.gaz., o ile dziś kojarzę radzieckich (miałem wtedy z 9 lat), płot miała z zielonych deseczek z różnymi ładnymi wojskowymi napisami. Były jeszcze jakieś baniaki z olejem (wielkością podobne do tych pochałaniaczy. W Goniądzu do dziś możemy zaobserwować szopę z podobnych deseczek. Sowieckie gilzy były idealnymi rękojeściami przy pługu. W innym gospodarstwie kolega spotkał się z człowiekiem, który bagnetem (podobno jakimś dużym) czyścił zozrzutnik gnojownicy. Pod Białymstokiem kłusownicy używają Diektariewa piechotnego, inni mają pepeszku. :) Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie