Jump to content

KOP na Suwalszczyźnie


Recommended Posts

Hej, szukam wszelkich informacji dotyczących Korpusu Ochrony Pogranicza na Suwalszczyźnie, głównie dotyczących 29 batalionu KOP Suwałki", który od XI.27 do III.1939 r., ochraniał 73 km odcinek granicy polsko-pruskiej. Szukam zwłaszcza informacji z pogranicza tego batalionu, zwłaszcza o strzelcach KOP, którzy pełnili służbę na strażnicach, może ktoś z mieszkańców pamięta KOP-istów?
Link to comment
Share on other sites

Na allegro pojawia się książka o KOP . Nie pamiętam tytułu, wydawnictwo Sejny. 29 baon KOP stacjonował w Suwałkach obok koszar 2puł . Obecnie w stanie dewastacji. Zostały praktycznie tylko mury. Miejscowi powycinali nawet belki stropowe drewniane. Wg płk Chajęckiego z 2puł KOP to było bardzo dobre wojsko i nikt w garnizonie nie śpiewał tak ładnie jak oni. Rekrutowane z rodowitych Polaków, przeważnie ze środkowej części kraju (żeby nie było koligacji rodzinnych z miejscową ludnością trudniącą się w tamtych rejonach przemytem koni do Prus, a z powrotem eteru).
Link to comment
Share on other sites

Baon Suwałki" - ten co najwiecej przemytników łapał :) Ogólnie podstawowe informacje znajdziesz w M. Jabłonowski, Formacja Specjalna. Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939", Warszawa 2002/2003. W materiałach konferencji z Białegostoku SGO "Narew i GO "Grodno w wojnie obronnej 1939 r." jest materiał wspomnianego przez Sadyka płk. Kowalskiego o walkach KOP we wrześniu 1939 r. na Białostocczyźnie.
Link to comment
Share on other sites

Dorwałem już ksiażki i wzmiankowany artykuł (zresztą napisał ich kilka) płk. w st. spoczynku Wł. Kowalskiego, skąd inąd bardzo sympatyczny człowiek, mam z nim kontakt listowny. Pan St. Tułecki ma 91 lat i żyje na Śląsku, mam z nim również kontakt listowny. Klasyczne książki o historii formacji: Prochwicza, Jabłonowskiego i Dominiczaka są mi znane. Ale jeżeli macie/znacie jakieś wzmianki o jednostce np w pracach dotyczących 2 pułku ułanów grochowskich, będę wdzięczny za wskazówki (tytuł, adres). Liczę i dziękuję z góry za wszelkie wskazania.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Owszem, pod Prawym Lasem są ruiny schronów, ale są to obiekty niemieckie, tak jak w rejonie Filipowa, Bakałarzewa czy Przesławek.

Najbliższe polskie fortyfikacje są w rejonie Augustowa i faktycznie w ich budowie (1939) brał udział baon KOP Słobódka".
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information