Jump to content

smętek - nastawy?


razdwatrzy5

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Pirat mam do ciebie pytanie,gdyz widze ze sie troche znasz na smetku.Cos mi sie sypnelo.Bylem ostatnio w lesie,zadnego sygnalu,sprawdzilem na saperce,zaczal sie dziwnie wzbudzac,lapal sygnal 10 cm nad nia ale innaczej,nie punktowo a tak jak na dyskryminacji przechodzi sie nad malym kawalkiem zlomu.Myslalem ze to baterie,ale wymiana nic nie dala.Dzien wczesniej tez bylem na spacerze,zaraz po deszczu ale dzialal do konca normalnie,min 2 kopiejki z ok.20 cm.Co to moze byc,cos zamoklo w srodku,padla cewka????????????????
Link to comment
Share on other sites

cześć,
jeżeli chodzi o anomalie smętkowe to:
1. przez przypadek przestawiło się z Manuala na Automatic - to się naprawde zdarza,
2. w pobliżu (do 2-3 km) jest wieża przekaźnikowa TV albo coś podobnego.


innych anomalii byc nie powinno. Jeżeli coś się dzieje nie tak to trzeba gnać do p. Smętkowskiego po ratunek.
O jednej awarii smętka słyszałem ostatnio od kumpla, ale ten egzemparz to jestjeszcze HS1:) z pełna cewką i po chyba 10 latach użytkowania coś tam się odlutowało.

jak ktoś zna inne przyczyny dziwnych zachowań smętusia niech niech pisze... ja nie słyszałem o takim przypadku.
Link to comment
Share on other sites

SZUKAM - potwierdzam sprawę przypadkowego przełączania u mnie też wystąpiło. Ale ogólnie sprzęt jest bez zarzutu. U mnie jedyny problem to denerwujący brak dokładności w dyskryminacji ale cóż.... za te pieniądze nie należy spodziewać się rewelacji. Mowiąc szczerze chciałem go sprzedac ale porównująz zasięgi konkurencji - po prostu dałem spokój, wolę kopac odłamki.;-)
Poza tym ja chodze na następujących ustawieniach:

Teren lekko zaśmiecony - po ostrzale art. :
dyskryminacja 3,5 - 4
czułość około 5
teren w miarę czysty, w tym leśne drogi - dyskryminacja 1,5 - 2
czułość około 6

Pozdrawiam - kocur !
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem na militaria nie ma lepszego sprzęta jak smętek. No może jeszcze zestaw whites ze scopem :) white's na zero na głeboki sygnał a scope do potwierdzania czy warto kopać.
Smętek jest wg,. mnie ideałem w tej kwestii. To prawda, że pokazuje sygnał (np: łuskę) z niewielkim przesunięciem, ale kwestia wprawy.
Ja ze smętkiem najczęściej chodzę na 1. Stalowe blachy i kapsle mozna rozpoznac po dźwięku. Kolor podobnie - dzwięk się rozlewa - jeśli tak można powiedzieć.
Głebokość sygnału na zasadzie płytko - głeboko tez można złapać na ucho. Poprostu swoje trzeba wychodzić i nakopać. Jak z każdą wykrywką zresztą.
Co do strojenia czy resetowania smętka to ustawień standardowych nie ma.
Jeżeli chodzisz na jakiejś konkretnej dyskryminacji to na takiej stroisz i resetujesz. Jak to zrobić? z przyciśniętym guzikiem w rączce podnieść cewkę poziomo do ziemi, na przyjętej przez siebie dyskryminacji tak długo podkręcać tune aż się dojdzie do granicy dźwięku. Jak zaczyna lekko buczeć znaczy jest ok. Wtedy opuszczamy cewkę do jakiś 30 cm nad ziemię, puszczamy tego guzika w rączce i obniżamy cewkę nad samą ziemię. Smętek jest dostrojony :) należy pamiętać teraz, że latając po terenie każde uniesienie cewki wyżej nad ziemię spowoduje jej wzbudzenie co objawia się niczym nie wytłumaczanym buczeniem sprzęta. Dzieje się tak np czesto nad mchem - nalezy pamiętać, że mech niejako unosi się nad gruntem :) a paprotki lubią rosnąć w takich okolicach. podobnie dzieje się jak przechodzimy nad jakimiś załebieniami terenu i cewka jest wyżej od gruntu niż ją dostroilismy.
Żeby zresetować wystarczy unieść cewkę poziomo do gruntu, wciśnąć czaarny guzik w rączce, NIE TRZEBA nic kręcić tunem. Wcisnąc .. opuścić nad grunt, puścić czrny guzik w rączce, trochę obnizyć cewkę i już.
Wzbudzenia tez mogą być spowodowane tym, że machamy sprzętem nie równolegle do ziemi. Więc z punktu widzenia przecietnej cewki ziemia się oddala i sprzęt zaczyna buczeć podobnie jak w przypadku uniesienia dostrojonej cewki za wysoko od ziemi. Ot i tyle z mojej praktyki ze smętkiem.
Reasumując:
strojenie przy ustawieniu manualnym:
1. wykrywacz w położeniu równoległym do gruntu na wysokości biodra. ( jak John wayne swojego Winchestera)
2. wcisnąć czarny guzik w rączce
3. kręcić tunem do granicy progu cały czas trzymając wciśnięty guzik w rączce.
4. opuszczamy cewkę ok. 30 cm nad ziemię i puszczamy czarny guzik w rączce
5. opuszczamy cewkę nad ziemię
6. szukamy fantów dobrze dostrojonym smętkiem :)

Resetowanie:
czynności jak wyżej tylko bez kręcenia tunem.

Pozdrówki
SZUKAM
Link to comment
Share on other sites

może głośnik a dokładnie membrana jest trochę uszkodzona. Ewentualnie potencjometry zabrudzone.
rozkręć puszkę - obejrzyj membranę, a potencjometry popryskaj dokładnie WD-40. Takie skrzeczenie we wszystkich wykrywkach się zdarza. Najczęsciej winne są potencjometry jak się w nich nakładka węglowa wysuszy na amen.
Raz na rok warto przeczyścić wykrywkę w tym potencjometry :)
Link to comment
Share on other sites

Można to zrobić jeszcze szybciej pod warunkiem jednak, że zacznie się myśleć. W Smętku nie ma nic tajemniczego. Po uważnym przeczytaniu instrukcji i po trwających pół godziny próbach w terenie wszystko staje się jasne. Nie istnieje takie pojęcie jak astawy" w Smętku (i jemu podobnych detektorach). Zawsze należy ustawić pokrętło gunt" w takim położeniu aby na zakresie ALL METAL nie reagował na zbliżanie sondy do ziemi. Ustawienie to NIE JEST UNIWERSALNE lecz ZMIENNE i zależy od lokalnych warunków glebowych. Dyskryminację ustawiamy tak, aby odrzucała niepożądane przez nas przedmioty. W rezultacie położenie tego pokrętła jest wynikiem indywidualnych upodobań użytkownika, tego co akurat w danym miejscu znajduje się w ziemi (czyli lokalnej charakterystyki miejsca) jak i samej ziemi. Ponadto po włączeniu należy przyciscąć przycisk TUNE w uchwycie i pokrętłem TRESHOLD (lub TON) doprowadzić do uzyskania dźwięku progowego. Gdy jego poziom podczas szukania zmienia się (cichnie lub nasila się) wystarczy na chwilę przycisnąć przycisk w rączce aby ton wrócił do zadanego poziomu. Ot i wszystko. Nad czym tu deliberować? Pozdrawiam
Mrand
Link to comment
Share on other sites

Wreszcie głos rozsądku ! Racja w każdym zadaniu.

Jeśli ktoś z uzytkowników Smętka myśli, że dowie sie na forum w jakich położeniach ma poustawiać pokrętła żeby było dobrze, to równie w następnym pytaniu mogłby poprosić żeby znajdować i wykopywać za niego.

Albo na którym biegu ma przejechać przez Polskę samochodem.

Panowie. Trochę pomyślunku, lektury instrukcji i nieco ćwiczeń.

powodzenia,

proscan
Link to comment
Share on other sites

Witam!
Przygodę z wykrywaczem każdy powinien zacząć od lektury artykułów Proscana nt. wykrywaczy zamieszczonych kilka miesięcy temu w o". Przeczytac ze zrozumieniem ! Wtedy stanie sie jasne że na żaden wykrywacz nie ma ustawień".
Wszystko przecież zależy od kilku punktów :
- Gdzie szukamy
- Co szukamy
- jakim wykrywaczem.
- indywidualne cechy ucha i ręki człowieka uzywającego detektor.
I na koniec : to co jest najlepsze dla kogoś wcale nie musi być najlepsze dla Ciebie.
pozdrawiam
RUTUS
Link to comment
Share on other sites

Pirat, właśnie zwróciłem uwagę na Twój dziwny nick. Mam nadzieję, że skrót oznacza Steam Ship (statek parowy). Odpowiem wyczerpująco na pytania jedynie pod tym warunkiem. Mrand
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Witam
Ja ze smetkiem latam 2 lata i ciagle najbardziej mnie wkurza jak wychodze z cienia w naslonecznione miejsce bo co chwila musze krecic potenciometrem i wciskac przycisk w raczce...Wy tez macie taki problem ??
Pozdrawiam MIQ
Link to comment
Share on other sites

Miałem kiedys taki egzemplarz cewki,że podczas duzych upałów nie dało się chodzic smetek rozstrajał się co chwila - znalazłem na to sposób - zaczynałem kopac o 5 rano a kończyłem o 11. Pan Henryk twierdził,że w cewce było za mało wypełniacza (pianki) przez co się rozstrajała ,po wymianie na inną pomogło jak reką odjął.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 months later...
Witam, znalazłem dzisiaj coś takiego.

http://warszawa.gumtree.pl/c-Firmy-Us-ugi-inne-us-ugi-wypo-yczalnia-wykrywaczy-metali-metal-detektor-wykrywacz-W0QQAdIdZ106369414

czy jest to opłacalna rzecz? jeśli chodzi o kopanie na jeden dzień?, mówie o smętku, czy jest wogóle taka opcja zeby załapac jak ten wykrywacz działa w jeden dzień, pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information