Skocz do zawartości

Chevrolet 157 w Wojsku Polskim 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Z książek na temat pojazdów WP 1939 wynika, że ten model był na stanie naszej armii. Montowano go w zakładach Lilpop, Rau i Loewenstein SA w Warszawie ze sporym udziałem krajowych podzespołów.
Temat bardzo ciekawy (i całkiem ładny), ale czy ktoś wiadział może jakieś zdjęcia tego samochodu w barwach WP? Do jakich jednostek trfiły? Czy tak jak w stanach co roku wprowadzno modyfikacje karoserii?
Co w ogóle wiadomo o tych ciężarówkach w WP?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 232
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

TomekSz

?

Posted Images

Witam,
trochę informacji jest w książce A.Jońca, R.Szubański, J.Tarczyński Wrzesień '39 Pojazdy Wojska Polskiego"
Są dwa zdjęcia jedno z montowni i drugie to chyba rysunek z opisem ...samochód z montażu krajowego"
Z książki wynika, że samochody te trafiały głównie do jednostek saperów i pancernych. Z konkretnych jednostek wymieniona jest tylko Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa (jako etatowe środki transportu) znalazłem tylko zdjęcia ogólne, nie wojskowe tego pojazdu. Zdjęcia pochodzą ze strony:
http://www.yle.fi/matochfritid/bilen.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model 157" z 37 roku mozemy sobie odpuscic. Ciezarowki zaczeto montowac w 38 i byly to modele 157TD (nic nie potwierdza, ze montowano tez model TC , z pojedynczymi kolami z tylu) oraz furgony i lekkie ciezarowki 112 1/4, 113 1/2 i 133 (bez specyficznie amerykanskich odmian jak Canopy Express, Suburban). Zaczeto tez chyba montowac odmiane Cab-Over-Engine" 131 1/2 (w nastepnym roku montowano 131 1/8 i 156 5/8). Caly czas szedl montaz samochodow osobowych. Karoserie sie zmienialy. Zdjec ciezarowek w barwach wojskowych w istocie nie ma, choc zawsze bede liczyl, ze to tylko ja nie mam, a jakies wyplyna i sie do nich dorwe). Sporo jest osobowych wojskowych i rzadowych Masterow, mam jedno wojskowego furgonu 112, chyba z jedno Cab-Over-Engine" (z daleka, na pobojowisku, trudno stwierdzic czy to nie jakis cywilny z rekwizycji), jest kilka zdjec 157 - ciagnika siodlowego Poczty Polskiej, duzego furgonu 131 Polskiego Radia i furgonu Poczty Polskiej(157?), z jedno zdjecie samochodow gasniczych na podwoziu 157.No - niezbyt bogato.. (Aha, dla wyjasnienia dodam: symbole cyfrowe to rozstaw osi w calach, literowe to serie produkcyjne, zmieniajace sie co rok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, znalazlem, przynajmniej to. Ambulans pocztowy na podwoziu 157. W uzupelnieniu wyliczanki znanych zdjec - jest calkiem sporo zdjec autobusow z roznymi nadwoziami, sa tez ze trzy zdjecia pancerki bankowej z Powstania Warszawskiego.
Jakby kto mial jakies zdjecia polskich Chevi - niech sie pochwali. W tej chwili w moich zasobach jest dosc materialu by zrobic przyzwoite rysunki modelarskie dla skali nawet 1:10, nie mowiac o 1:35 - ale lubie, zeby to co robie dalo sie weryfikowac zdjeciami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 618 - stan fatalny, buda ciensza niz papier (bedzie laminowana od srodka, zeby sie calkiem nie rozpadla (ale szyby sa, choc nie wiadomo czego sie trzymaja). Rozszabrowane wszystko, co dalo sie urwac. Jezdzil u mazowieckiego chlopa. Ani namiarow na wlasciciela ani adresu mam nie ujawniac, poki co, zdjec tez.
2. No toc mowilem, ze nie jedynym. Z ciezarowych ze skrzynia: 157 ,133, ciagniki siodlowe 133 (w ofercie amerykanskiej ich nie ma, wiec chyba to polska mod.) i C.O.E (jak sie wydaje 131 1/8 i 156 5/8, tez ze skrzyniami. Rowniez pick-upy. Byl to montaz z amerykanskich czesci z rosnacym udzialem polskim - stomilowskie opony, uszczelki, aparaty zaplonowe. Co jeszcze - nie mam pojecia, ale pewnie nie sciagano z Ameryki desek na skrzynie...
3. skan :ciagnik na podwoziu 133

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę, dzięki za te informacje. Bardzo mnie intersują te modele.
Są ku temu dwa zasadnicze powody. Po pierwsze są poprostu ładne :-)
a po drugie więszkość ich amerykańskich odpowiedników można kupić za wielką wodą za bezcen.
Oj co ja bym dał żeby zobaczyć na żywo choćby Chevroleta 157 w polskim trójbarwnym malowaniu 8-)

Jeśli czyta to jakiś kolekcjoner starych pojazdów to szczerze zachęcam. Każda grh wrzśnia 1939 przyjmie go z otwartymi ramionami :-))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiarygodnych danych liczbowych nie znam. Nie byly to wielkie ilosci, ale tez, sadzac chocby po spisach pojazdow internowanych, jednak roznych Chevi troche bylo. Na skanie jeszcze jeden typ - odkryty lazik" , ktorych najmniej kilkanascie kupila Policja Panstwowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie