Jump to content

Tygrysy w Ostrowcu


jotes

Recommended Posts

Bardzo możliwe. Z tego co udało mi się ustalić to w okolicach miejscowości Staszów znajdowało się od 12 do 40(różne źródła) Tygrysów Królewskich. Cytat: Jedenastego sierpnia nastąpiło jedno z najsilniejszych uderzeń niemieckich na wojska radzieckie. Z rejonu Chmielnika, w kierunku na Staszów, ruszył 3 korpus pancerny wzmocniony dwoma samodzielnymi batalionami ciężkich czołgów. Jeden z nich- 501, wyposażony był w najnowsze czołgi Królewski Tygrys (40 wozów)."
Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Witam!!!

No dobra. W rejonie na zachod od Staszowa po raz pierwszy uzyte byly Tygrysy Krolewskie. Ruscy wbrew pozorom doskonale sobie z nimi poradzili. O tym sie nie pisze ale chrzest Konigow byl podobny do chrzestu Panther. Ciagle awarie itd. Ruscy zdobyli kilka tych zabawek lekko uszkodzonych. Tygrysy krolewskie dzialaly rowniez w innych rejonach przyczolka sandomierskiego stad te zdjatka z Ostrowaca. Jak ktos chce wiecej to na priva:D

P.S. Jak znajdziecie jakies zdjatka z Opatowa to bede bardzo bardzo bardzo wdzieczny. Moze byc tez najblizsza okolica:D

Z powazaniem vonadamski
Link to comment
Share on other sites

A Staszów to te same rejony co Oględów?

w każdym razie z tego 502 niewiele zostało
http://www.battlefield.ru/library/bookshelf/weapons/weapons7.html
Link to comment
Share on other sites

Po porażce pod Staszowem 501. Abt. brał jeszcze udział w walkach nad Pilicą, gdzie poniósł dalsze straty i potem został wycofany. Może ktoś wie coś więcej na ten temat, a przede wszystkim potrafi odnieść to do zamieszczonych przeze mnie zdjęć konkretnego czołgu w Ostrowcu?

Pzdr,

jotes
Link to comment
Share on other sites

Bardzo interesujacy link!
http://www.battlefield.ru/library/bookshelf/weapons/weapons7.html

Zwroccie uwage na pkt 6:
85 mm armor-piercing projectiles from the D-5 and S-53 gun failed to penetrate the tank's front hull plates or cause any structural damage at distances of 300 metres."
Czyli z dystansu przewyższającego 300m Tiger Ausf.B byl od czoła" do pokonania dopiero dla artylerii 100 mm. Z efektywnym zasiegiem własnego działa do 2000m byl killerem z zasadzki. Zwazywszy ze czolg atakujacy rozwija predkosc - np. 10 m/s (36 km/h), to pokonanie 1500 m zajmuje mu 2.5 minuty. Ktos wie jaka byla praktyczna szybkostrzelnosc? Rzedu 4-5 sek?

Takze na punkt 7 i 8:
The tank's side armor plates were notable for their sharply unequal durability in comparison with the frontal plates and appeared to be the most vulnerable part of the tank's hull and turret. The tank's hull and turret side plates were penetrated by armor-piercing projectiles from the domestic 85 mm and American 76 mm guns at ranges of 800-2000 metres."
A zatem oczków" lepiej było nie wystawiać...

No chyba że trafiliśmy na T-34/76, wtedy bezstresowo (punkt 9):
The tank's hull and turret side plates were not penetrated by armor-piercing projectiles from the domestic 76 mm guns (ZIS-3 and F-34)."
Widac czemu wprowadzono T-34/85, nawet za cene podwyższenia sylwetki czołgu.

O wyższości techniki USA nad ZSRR (punkt 10):
American 76 mm armor-piercing projectiles penetrated the "Tiger-B tank's side plates at ranges 1.5 to 2 times greater the domestic 85 mm armor-piercing projectiles."

I o legengarnym acht-koma-acht (porównajcie z punktem 6.)
The penetration capability of the 71-caliber long 88 mm KwK 43 gun, with its muzzle velocity of 1000 m/s for its armor-piercing projectiles, was 165 mm at a 30 degree impact angle at 1000 metres. In particular, the "Tiger-B projectile went completely through the turret of its 'colleague' at a range of 400 m"
Wspomniany 'kolega' to drugi Tygrys, któremu z 300m nie sprostała od czoła ppanc 85-ka.

pozdr,M
Link to comment
Share on other sites

Co do ostatniego akapitu - pocisk z 8.8 przeszedl nie tylko przez pancerz czolowy wieży, ale wystarczylo mu energii na wyjście z tyłu na wylot...

I zasadnicze pytanie:
Ma ktos jakies ciekawe informacje nt. udziału SS 503 SchwerePanzerAbt. w walkach o Gdansk (inne niz pochodzace z Militarii i Faktow, bo te znam)? Albo o dowodcy czolgu nazwiskiem Karl Brommann?
Link to comment
Share on other sites

Witam!!!

Jesli chodzi o Oględów to dokładniejsze info na podawanej juz stronie
http://www.battlefield.ru/library/battles/battles18.html
i to bardzo ciekawe
http://www.battlefield.ru/library/battles/battle16.html
Jesli chodzi o Ostrowiec to Konigi bawily sie w roznych rejonach przyczolka ale nie jestem w stanie powiedziec z jakiej jednostki. W sierpniu 44 roku w rejonie Opatowa bylo jedno wielkie zlomowisko palacych sie czolgow. Byla to druga co do wielkosci (pod wzgledem uzycia sprzetu) bitwa pancerna w Polsce.

Z powazaniem vonadamski
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=27734
Może się przedstawię nazywam się Jacek Pietras i jestem mieszkańcem Staszowa
Bardzo ciekawe fotki nie znałem ich, jeśli to są tygryski z polski to są z s.Pz.Abt.501 bo to jedyna stacjonująca w tamtych czasach jednostka wyposażona w KT, tygrysków w batalionie było 45 i to był pierwszy całkowicie wyposarzony batalion, lecz sprawnych cały czas było kilkanaście i doposarzono go 20 Pz.IV, ale to nie był chrzest bojowy tych czołgisiów, wcześniej w Chateaudun była fkl 316 wyposarzona w porschaki (w 501 były 2 #124 i #113), ale to był chrzest bojowy na froncie wschodnim. do kubinki wyjechały 3 KT (o własnych siłach)#102, #502 (to sd.kfz.267 z antenami fu5 i fu8)i #234. Ten ostatni z powodu awarii został porzucony przy drodze, #502 został przeznaczony do testów terenowych i to ON stoi do dziś w Kubince, a ten postrzelany to #102. Bitwa pancerna nazywa się Staszów-Oględów, a Ostrowiec jest dość niedaleko (kilka km)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information