Skocz do zawartości

Polskie pociągi pancerne 2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 431
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Do pana Tomasza. Sprostowanie. Pelny podpis pod zdjeciem z Dziesieciolecia..." Fot. ppor. F. Peto, Lubawa.

Bolszewicki pociag pancerny zdobyty w r. 1919 pod Bobrujskiem przez 14 dyw. piech. (1 dyw. Strzelcow Wielokopolskich) i przechrzczony na polski pociag pancerny General Konarzewski"

Nic waznego, ale zamieszczam dla scislosci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat zdjecie jest powszechnie znane. Reszta, juz chyba nieco mniej znana, pochodzi z albumu Semper Fidelis Obrona Lwowa w Obrazach Wspolczesnych" 1930; a wlasciwie z reprintu Volumena 1990. Nalezy tylko ubolewac ze to 10000 egzemplarzy zostalo wydanych na tak marnym papierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie nr 2 przedstawia pierwotną wersję PP4 Hallerczyk", powstałą w Krakowie w listopadzie 1918 roku. Skład 4 armatki forteczne 8 cm i 15 km.Został on utracony w lipcu 1920 roku
w rejonie Równego. Zdjęcie nr 1 (endi)prezentuje wygląd nowego PP4 Hallerczyk" ,zbudowanego w Warszawie.Zdjęcie wykonane 16 września 1920 roku w rejonie Kobrynia.PP został przydzielony do 16 DP ,operującej w tym rejonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuups...straszna plama. Przepraszam. Dla zainteresowanych, NIE jest to zaloga pociagu. Zdjecie przedstawia ulubiony zespol mojego poltorarocznego syna. Kto je tak podpisal i jak trafilo do tego pliku.... Ale zeby nie wygladac na zupelnego idiote, pragne nadmienic ze mam powolny komputer i maly ekran, w zasadzie nie wiedze, a i tez nie sprawdzam zdjec po zaladowaniu. W ramach rehabilitacji jeszcze jedno, marnej jakosci ale ciekawe zdjecie z w/w publikacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ygmunt Powstaniec" M. podał JKe 670422 z armatą 76,2.

M. mógł się mylić, lub ktoś inny. Ale czy np. możliwe było ustawienie armty pod kątem skośnym?

Inna kwestia niespecjalnie dla mnie jasna to podane przez Magnuskiego straty pp.
Początek lipca pod Równem : Dąbrowski" [na pewno], Wilk" i Halerczyk" -dość szybko są znowu w akcji [więc?]- chociaż w artykule w Bellonie Szychowski wspomina o stracie kilku normalnotorowych pociągów pod Równe.

Teraz już bardziej problematyczne
*17 VI pp10 Pionier-szeroki" [brak miejsca], a lipcu Pionier" znów walczy w 2A pod Brodami.
Czy właściwie był jeden Pionier" czy dwa?
*9 VII pp6 Iwaszkiewicz" pod Czarnym Ostrowem- znów jednostka ta błyskawicznie jest odnotowana z powrotem w walce
*14 VII Kaniów" pod Słuckiem, w sierpniu na pewno w akcji w 5A
Reszta strat jest ewidentna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerepiński niezbyt dokładnie przedstawił służbę pociągów.
Ale polecam jego artykuły. Dotarłem do Przeglądu Artyleryjskiego z.10-12/1924. Opisuje tam np zalety i wady budowanych w 1920 w różnych ośrodakch wagonów artyleryjskich. Jednocześnie pisało, iż artykół ten był wyciągiem z jego wiekszej pracy [memorandum]- jeśli jest ona w CAW to może barzdo wiele wyjaśnić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekajcie, bo sie troche pogubilem. Gdzie Magnuski napisal o armacie rosyjskiej na zygmuncie..."? Ten wagon byl lwowski" i sluzyl w Powstancu" (Pieronski Powstaniec, Szwolezer)i nijak do niego, jak Artur slusznie przypuszcza nie wlezie rosyjska trzycalowka do strzelania na boki - chyba ze na okretowej podstawie.Po mojemu egularne" 3-calowki w slaskich pociagach byly tylko na Tadku-Slazaku, a ustawione tak jak na zdjeciu - na kolach, skosnie do osi wagonu, z plyta pancerna z przodu wagonu i opancerzonymi bokami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie