Skocz do zawartości

Goralenvolk


danielcio

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.crwflags.com/fotw/flags/pl!gv39.html#gv

Fajna flaga! Górale by mogli robić kokoswe interesy sprzedając ją na kramikach jako kolejny gadżet (obok kierpców i oscypka).
Mam wrażenie, że w którymś w zeszłorocznych kolorowych tygodników był artykuł na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem na 100% pewien ale chyba w książce Józefa Kasperka Podhale w ogniu" coś o tym pisze.
Z innego źródła coś mi świta historia, jak to Górale wysłali ochotników" do Wehrmachtu. Całkiem ciekawa historia, tylko gdzie ja o tym czytałem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony dobry film, a z drugiej... Moim zdaniem to porażka tego reportera czy autora filmu. Przeprowadził mnóstwo wywiadów, z których nie wynikło dokładnie nic. Jak facet próbował przyciskać, to panowie albo nie chcieli komentować tematu, albo nie czuli się upoważnieni, albo yli za młodzi". Gadali tylko dyrdymały nic nie wnoszące do tematu (to, jak powiesili Wacława Krzeptowskiego, i czy nie za wcześnie, akurat jest najmniej ważne). Prywatnie moim zdaniem facet miał pecha. Oczywiście był zdrajcą, nikt mu nie kazał uderzać czołem przed Frankiem. No ale jeśli rzeczywiście nie donosił i nie szkodził ludziom, to ludzi jemu podobnych jest np. dzisiaj, czy było w latach PRL całe mnóstwo. Chodzi mi o koniunkturalistów - nawet procent społeczeństwa się zgadza - tych w Goralenvolku i tych np. w PZPR. Przy czym nie określałbym ich do końca jako zdrajców - trafili w takie czasy. W dzisiejszej RP znalazłoby się nieporównanie więcej osób, które zaszkodziły Polakom w sposób o wiele bardzej wymierny i namacalny - złodzieji, sprzedawczyków i właśnie zdrajców, którzy wysprzedali za bezcen majątek narodowy. Ludzie biedują i nie mają pracy. Afera za aferą. I co? NIC.
Ludzie z Goralenvolku trafili w zły czas.
A jeśli rzeczywiście szkodzili ludziom? Bo jednak nie wiadomo, gdzie jest grób Krzeptowskiego, ba, padło wiele znaczące zdanie Jeśli ludzie by się dowiedzieli, to rzucaliby wykopanymi kośćmi po drzewach"... Dlaczego? Chyba ,że w grę wchodzą jakieś podhalańskie waśnie rodowe, co też jest możliwe.
Na koniec o najciekawszym dla mnie wątku - kim był naprawdę dr Szatkowski? Facet o wybitnym umyśle, dobrze wspominany przez wszystkich... Czy mógł zdradzić dla kasy? Przynajmniej zaimponował mi trzeźwą oceną sytuacji i wiedział, kiedy się skutecznie ratować.
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Danielcio.
Dwie osoby (rezydenci wywiadu niemieckiego)wplynely w zdecydowany sposob na powstanie Komitetu Goralskiego: Witalis Wieder - dzierzawca pensjonatu Maraton", kapitan rezerwy, prezes Kola Oficerow Rezerwy w Zakopanym i komendant Hufca Przysposobienia Wojskowego oraz Henryk Szatkowski - kierownik wydzialu uzdrowiskowego w magistracie zakopianskim. Byla to postac znana w Zakopanym, glownie w kregach sportowych. Do wojny cieszyl sie poparciem wiceministra Aleksandra Bobkowskiego. Dla wielu mieszkancow Podhala jego zwiazanie sie zokupantem bylo duzum zaskoczeniem, choc w polowie sierpnia 1939 roku obu wymienionych widywano czesto razem.
Trzecim rezydentem wywiadu byl Bruno Mazurkiewicz slusarz-kowal, ktory osiedlil sie w Zakapanem tuz przed wojna. Nie odegral on jednak zadnej roli w powolaniu Komitetu Goralskiego.
Obok zdjecie H.Szatkowskiego i Gottliba Konopki, Myslenica lipiec 1944 r.
Poprzednie zdjecie (z wystawy) 1943 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie Panocku moze wiencej goralskich godek jak ta? (i fotek)
Mocno pasjonujący temat!

W międzyczasie wrzuciłem slajd z góralenvolkiem tutaj: http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=172830 - tak naprawdę trochę koloryzując, bo to jest góralka" z Pribałtijska, z Estonii chyba :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zelig.
Gdzies mam, bo swojego czasu nad tym siedzialem. Niestety teraz przerzucilem sie na bron pancerna, i poszlo to troche w zapomnienie. ale niech zywi nie traca nadziei....

Danielcio.
Byla mowa o testamencie Krzeptowskiego.
Oto i on: pierwsza strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie