Skocz do zawartości

Łącznośc II RP


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 215
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
To raczej tylko ćwiczenia w rozkładaniu sprzętu.
Dwie duże płachty to płachty tożsamości artylerii (nie powinny chyba leżeć dwie obok siebie - tym bardziej dwie wskazujące tą samą jednostkę - ilość ciemnych kwadracików), krzyż to składnica meldunkowa. A tyczki są od przekazywacza meludnku, ten nie powinien stać na płachtach (kotwica przechwytywacza by je zabrała razem z meldunkiem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Forumowicze, nie wiem czy jest to odpowiednie forum dla mojej sprawy, ale spróbuję. Miałem dziadka, świętej Pamięci ojca mojej mamy. Otóż dziadek mój był żołnierzem września 1939 roku. Żołnierzem zmobilizowanym w sierpniu 1939. Między 20, a 23 sierpnia 1939 roku wyruszył z domu do Zegrza. Miał przydział do jednostki łączności w Zegrzu. Nic więcej o nim nie wiem po za tym, że był w Rumuni, ale wybrał powrót do domu, który zajął mu prawie dwa lata. Mój dziadek zmarł kiedy ja byłem jeszcze dzieciaczkiem. Mama więcej nic nie wie, dziadek był milczkiem. Tak naprawdę to nie wiem w jakiej jednostce służył, nie wiem jak szukać. Tylko te Zegrze, jednostka łączności. Może ktoś mi pomoże, wskaże jak szukać, gdzie zacząć. Bardzo proszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Zegrzu znajdowało się Centrum Wyszkolenia Łączności i 1 Batalion Telegraficzny. Łącznie według planu mobilizacyjnego miano tam zmobilizować 41 różnych pododdziałów łączności w tym I rzut kompanii łączności Wielkiej KG.
KG" to chyba Komenda Głowna czyli chodzi o jednostkę łączności przypisaną do Naczelnego Wodza. Dość zgrabnie się to pokrywa z historią o Rumunii.
Gdybyś miał jakieś dodatkowe informacje np. o uzbrojeniu albo masce pgaz twojego dziadka to można by ograniczyć ilość jednostek w których mógł służyć. Takie informacje są w planie mob. Jaką specjalność wojskową miał twój dziadek?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie i bardzo dziękuję za odzew. Szczególnie Tobie polsmol za informacje, które potwierdzają moje przypuszczenia o tym, że mój dziadek wiał nieswiadomie razem ze świadomym marszałkiem Śmigłym, ale dziadek mój wrócił. Jest jeszcze brat mojej mamy. Postaram się z nim porozmawiać, powinien wiedzieć coś więcej. Dziękuję!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie