Skocz do zawartości

Pancerne ciekawostki 2


bodziu000000

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 309
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Spotkałem się, że jest to Munitionschlepper zbudowany na bazie Flakpanzera I, ale może Grendel ma rację.
Chociaż jest to drugie zdjęcie jakie znam tego pojazdu razem z Flakpanzerem I. Dziwny zbieg okoliczności, wydaje mi się, że przemawiałoby to raczej za wersją Munitionschleppera niż Fahrschula, ale...
Zresztą zdjęcie, które zamieścił Sten, można znaleźć na rosyjskiej stronie, gdzie też jest mowa o Munitionschlepperze:
http://www.comrades.h1.ru/html/weapon_04.html

Pzdr
Bodziu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodziu,
Nie upieram sie, ze jest to Fahrschulewanne - po prostu zastanawiam sie, jaki sens mialoby montowanie szyby tej wielkosci w pojezdzie opancerzonym?A jesli zbudowano go z blachy innej niz pancerna, to jaki z niego munitionpanzer?Kazda polgasienicowka spelnilaby to samo zadanie.
Moim zdaniem opis do tego zdjecia jest bledny.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grendel, pisze z pamieci, ale czytalem, ze dla Flakpanzerow na podwoziu PzKpfw I ausf. A zrobiono i oddano razem wozy amunicyjne, po 8 szt. do baterii.
Choc ta szyba (jej wielkosc) jest zastanawiajaca, moze to woz pomocy technicznej. A moze jestes zalogowany na jakims forum zagranicznym i moglbys podpytac?
Kiler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiler,
Powtarzasz informacje za p. Ledochem, jak zgaduje?
Rosjanie z Broniekolliekcji dla odmiany podaja, ze kazda bateria miala 3-4(!) Munitionsschlepper I lub wrecz Sd.Kfz.251.
Niestety moj Jentz jest w tej chwili u znajomego i nie sprawdze.

Bodziu,
To Twoje drugie zdjecie tego pojazdu jest ciekawe, poniewaz:
1.sa tam chyba trzy PODOBNE pojazdy.
2.uwage zwraca wielkosc zalogi - niech mi ktos wytlumaczy po co az czterech ludzi w transporterze amunicji?Zwlaszcza tak malym, jak Pz.Kpfw. I?Gdzie byloby tam miejsce na ladunek?
3.drugi w rzedzie, to jakis przerobiony kl.Pz.Bef.Wg..Trzeci - ciezko powiedziec - wyglada podobnie do pierwszego, ale jakby prawa strona pojazdu byla wyzsza niz tego na przedzie.
4.zwraca uwage iosc zewnetrznych skrzynek ladunkowych(narzedziowych?).
Acha - Bodziu - gdzie Ty na tym zdjeciu widzisz Flakpanzer'a I ?
Nie wiem, co to konkretnie za pojazd, ale jestem bardziej przekonany niz poprzednio, ze nie jest to munitionsschlepper.
Pozdrowienia
Grendel
P.S.
Jak sie uda - wieczorem zapytam na M-L.Teraz uciekam do pracy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre spostrzezenia Grendel, tez to zauwazylem i tez sie dziwilem.
Grendel, a nie sa to przypadkiem pojazdy do nauki jazdy w szkolkach? Bo wlasnie one mialy tak zcieta gore kadluba, ze chyba weszloby np. 4 ludzi. Pomoc techniczna nie miala chyba az tak odslonietego przedzilu. Ponadto mozna wnioskowac, ze to uczniowie", poniewaz nie maja ani ekwipunku anie broni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiler,
Przeciez moj pierwszy domysl, to bylo Fahrschulewanne, czyli pojazd nauki jazdy ;o)
Zas co do ekwipunku, to wlasnie na drugim zdjeciu jest, i to chyba calkiem sporo - w tym helmy, co komplikuje sprawe.
Byc moze bylo to cos w rodzaju transportera zalog flakpanzerow (o ile te dwa pojazdy byly ze soba powiazane)?
To tylko domysl.
Szczerze mowiac wyglada mi na to, ze byl to jeden jedyny pojazd w takim ksztalcie - polowa przerobka, jako, ze pozostale w rzedzie sa inne.
A teraz juz naprawde znikam do pracy.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny profl Demaga Sdkfz-10
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=15504&item=6153653839&rd=1

Sdkfz-251/10 ?
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=15504&item=6155144489&rd=1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grendel, a jeszcze zastanawiam sie nad wozem pogotowia technicznego. Mialy czesto wlasnie szybe z pleksi, zadaszenie z brezentu i byly obczepiane sprzetem i skrzynkami. Co Ty na to?
Kiler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Grendel, na moiom zdjęciu nie ma Flakpanzer I. Miałem to zdjęcie razem z innymi zdjęciami Flakpanzerów I, i po prostu nie przyjrzałem się. Wrzuciłem zdjęcie, napisałem post i dopiero później zauważyłem, że się pomyliłem. Muszę sprawdzić u siebie, czy przypadkiem nie mam innych zdjęć tego jakże ciekawego pojazdu. W opracowaniach dotyczących Panzera I, chyba nie ma zdjęć i rysunków jego. Ciekawe. Dzięki za uwagi, podpowiedzi, człowiek uczy się przez całe życie.

Pzdr
Bodziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi z M-L:
1.Byl to Munitionsschlepper poniewaz robia az dwa modele pod ta nazwa ;o)
2.Moge byc pewny, ze na zdjeciu jest Munitionsschlepper i , ze zaloga zwala go Laube".I nic ponadto.Bez podania zrodla informacji itd.
Nie lubie przyjmowac a wiare" informacji, co do ktorych prosta logika podpowiada, ze sa bledne...
Nie bede dluzej drazyl tematu, dopoki nie wroci do mnie moj egzemplarz Jentz'a.Ale nie pamietam, czy tam cos jest o tym pojezdzie, czy nie.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodziu,
Zeby ostatecznie orzec coz zacz, trzeba by bylo dotrzec do dziennika bojowego jednostki, albo do jakichs wspomnien.Niestety nie mamu siebie nic na ten temat, a moj papierowy" Jentz jest w tej chwili u znajomego w Michigan.Prawde mowiac nie pamietam nawet, czy tam cos na ten temat bylo...
Ciekawy pojazd, to prawda.Moim zdaniem, byla to jednostkowa, polowa przerobka Pz.Kpfw. I.Tak samo przebudowano ten kl.Pz.Bef.Wg. i ten trzeci ze zdjecia.
Bez planow i standardyzacji.
Przeznaczenia pojazdu nie znam.Nie wierze, by to byl Munitiosschlepper, choc bardzo mozliwe, ze nie mam racji i zdjecie #2, ktore jest dla mnie glownym punktem podparcia tej tezy, wykonano np. w momencie przebazowywania jednostki w bezpiecznym terenie, gdzie amunicje transportuja ciezarowki?Ale, czy zalogi nie wolalyby wtedy jechac w wygodnych kabinach, niz tloczyc sie w niewygodnych wnetrzach transpotrerow amunicji?
Za duzo gdyban.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co byscie powiedzieli na takie cos
ze to nie tyle jest transporter amunicji co obslugi dzialka bo zawiele miejsca na to na tym flak panzerze niema ze swoich obserwacji wiem ze nie pojawianie sie tego pojazdu na wiekrzej ilosci fotek mozna by tlumaczyc jego malo bojowym wygladem zastosowaniem ?
mam wrazenie ze gdzies widzialem jeszcze inna fotke tego ustrojstwa zapewne na e-bay ale ze jakos 1 malo mnie zajmuja to pewnie niezachowalem ale sprawdze dla swietego spokoju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yoony,
Pisalem to juz kilka postow wyzej ;o)
Tak mi sie wlasnie wydaje, ze byl to jednostkowej, polowej produkcji i chyba nieopancerzony transporter zalog (byc moze zdolby do przewozenia niewielkiej ilosci amunicji) Flakpanzer'ow.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie