Skocz do zawartości

Największe bitwy pancerne II WŚ


Duncam

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Hm, piszę taki post, gdyż na pewnym forum padło pytanie: jaka była największa bitwa pancerna II WŚ? I co odpowiadali tamtejsi forumowicze? Co raz to nowi specjaliści" podawli, że wbrew powszechnym twierdzeniom" to nie Kursk, ale bitwa Równe-Brody (przełom VI-VII 1941 na Ukrainie) była największym starciem pancernym II wojny. Ręce opadają...
klawiatura mięknie...

Jak widać owa historia" rozwija się wspaniale...
Napisano
Dlaczego mięknie klawiatura" ?

starcie Łuck-Równe było największym starciem stricte pancernym, bitwa na Łuku Kurskim najwiekszą bitwą lądową II wojny
Napisano
Nie, nie była. Sprecyzuj pojęcie stricte pancerne".
Kurs był największą bitwą pancerną, nie ogólnowojskową. Pod Kurskiem (od Orła po Biełgorod) starło się 7700 wozów pancernych, pod Łuckiem niewiele ponad 4000.
Napisano
Największa liczba i ,,zagęszczenie,, pojazdów pancernych w trakcie bitwy było pod Prochorovką (Łuk Kurski) i z tego co mi wiadomo właśnie ta bitwa jest uważana za największą w historii bitew pancernych .
Napisano
Panowie, ustalmy najpierw kryteria.
Po pierwsze, co jest jeszcze itwą pancerną", a co już nie. I jakie są kryteria wielkości - zagęczczenie pojazdów, ich ilość, wielkość obszaru walk, wielkość strat, liczba wraków na kilometr kwadratowy, znaczenie operacyjne, a także co jest bitwą, a co tylko starciem czy potyczką.
Dla mnie np. Prochorowka jest tylko starciem w ramach bitwy pod Kurskiem, ale nie twierdzę, że nie można uzasadnić innego poglądu.
Napisano
Dokładnie tak jak napisał Darda - starcie pancerne" to ja rozumiem że walkę ze sobą związków stricte pancernych - czołgi, samochody pancerne itp. Jak pod Kurskeim niemieckie czołgi przebijają sie przez okopaną piechotę, to tego nijak starciem pancernym" nazwać nie można. Starcie pancerne maiało miejsce pod Prochorowką.

Oczywiście dla sprecyzowania - bitwa pod Kurskiem z pewnościa była najwiekszą bitwą lądową - i być moze określenie ajwiększa bitwa pancerna" jest adekwatne do całokształtu działań między Biłgorodem a Orłem.

PS. - nie nazwałem starcia Rowno-Dubno itwą pancerną", bowiem była ona częścią bitwy toczonej na zachodniej Ukrainie w 1941 r.
Napisano
Forteco, ale w takim układzie starcie stricte pancerne" jest możliwe na poziomie kompanii, batalionu, pułku, góra brygady. Bitwa/starcie pancerne pod Równem nie była walką tylko czołgów. Więcej, duża część radzieckich czołgów tam rozbitych to efekt działań lotnictwa, broni ppanc oraz okopanych piechurów z pułków piechoty zmotoryzowanej. Jeśli uwzglednić jeszcze i to, że niektóre źródła szacują radzieckie straty niebojowe na poziomie 70% (kilkusetkilometrowe przemarsze, masowe zatarcia silników po szalonych" manewrach o 360 stopni, porzucanie wozów z braku paliwa czy paniki) strat ogólnych, to jakie to było starcie pancerne?

W niemieckiej dyw panc czołgiści nie stanowili nawet 10% personelu dywizji. Dlatego starcie radzieckiej brygady pancernej z niemiecką dywizją pancerną nie jest walką stricte pancerną".
Napisano
Tzn. s Równem to starcie pod Równem to starcie organizacyjno" pancerne - z jednej strony Grupa Pancerna" Klerista, z drógiej korpusy zmechanizowane - i nie było tiu mowy o przełamywaniu pozycji umocnionej czy czegos w tym rodzaju.

A co do strat i sposobu manewrowania tymi korpusami - ten cytat z generała Popiela jest tak piękny, że go przytoczę: Lotnicze rozpoznanie przeciwnika, zainteresowało się nami szczególnie. Widać było, iż nasze manewry zbiły ich z tropu. Co prawda my sami mieliśmy trudności ze rozumieniem zamysłu naszych manewrów"

Nb. nie jestem stroną w tym sporze", bo nigdy NIE twierdzilem że starcie pod Równem było większe od bitwy pod Kurskiem - tylko że byo większe od starcia pod Prochorowką
Napisano
OK, tylko Prochorowka to epizod bitwy pod Kurskiem. Raczej nie można porównywać tylko Prochorowki z całą bitwą pod Równem. Równe-Brody miało też kilka swych prochorowek" - wszystkie mniejsze niż ta właściwa Prochorowka.
Napisano
Pod Prochorowką także nie dosżło do starcia wyłacznie czołgów. Czołgi Rotmistrowa były w tej bitwie stroną atakująca, na ich pancerzach znajdowała się piechota. Uderzyły na pozycje grenadierów pancernych z drugiego pułku grenadierów pancernych LAH. Następnie na siedem Pz.IV z pułku pancerengo LAH. Za nimi dopiero stał drugi batalion pułku pancerengo LAH i Pz.VI z trzynastej kompanii.
Napisano
A co z frontem zachodnim?
Od D-Day do 12 sierpnia Alianci wyładowali i puścili w bój prawie 8500 czołgów i innych pojazdów pancernych. Ze strony niemieckiej w tym samym czasie do walki ruszyło ok. 2200 pojazdów.
Proponuję tak jak i inni przedmówcy zdefiniować najpierw tak jak w boksie różne kategorie wagowe itew pancernych", a potem rozpocząć ważenie.
Ironrat
Napisano
Jednym z kryterium może być to że starcie" trwa krótko - kilka dni najdłuzej.

Z Normandia bym nie przesadzał, raz ze inne ramy czasowe, dwa że jednak wyraźnie można wydzielić Goodwood, Cobre czy Falaise itd. Nie ta skala
Napisano
Czy bezpośrednie porównanie ilości biorących w bitwie jednostek pancernych i dalej idąc poniesionych przez obie strony strat nie przyniesie odpowiedzi na zadane w temacie pytanie? Z tego co wiem nadal istnieją duże dysproporcje w informacjach, dotyczacych poniesionych przez Rosjan i Niemców strat w przebiegu bitwy na łuku kurskim ( pod Prochorowką).
Napisano
Ilość nie znaczy jakośc.U ruskich jakości nie miało prawa być tylko ilośc(tak większość patrzy rusek to obdartus bez butów z mośkiem na sznurku)Naroda mnogo.ylko te wspaniałe niemiaszki tam to owszeam i jakość a potem ilość(choć z tą to marnie bywało a i technika owszem dobra ale w teorii).Fakt jest taki niemiaszki dostali w dupę i chwała Bogu.Pewnych faktów nie da się zmienic a co do tego która bitwa była najwieksza czy jak też prowadzona to dywagowac można.
Pozdrawiam

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie