Skocz do zawartości

Junackie Hufce Pracy pre 1939


Czarek

Rekomendowane odpowiedzi

W dobie ogólnoświatowego kryzysu, w 1932, utworzono Ochotnicze Drużyny Robocze. Skupiły one bezrobotną młodzież męską, która w ciągu lata zatrudniana była przy robotach publicznych - budowach dróg i torów, melioracjach, regulacjach rzek - a w zimie uczestniczyła w różnego rodzaju kursach doszkalających. ODR-y podlegały wówczas Ministerstwu Opieki Społecznej.

W 1936 kierownictwo nad nimi przejęło Ministerstwo Spraw Wojskowych i przekształciło w formację paramilitarną o nazwie Junackie Hufce Pracy. Na czele JHP stał Komendant, płk Bogusław Kunc (jego właśnie autograf i pieczęć widnieje w legitymacji) ze sztabem, podlegały mu 4 Komendy Okręgów, a tym z kolei pododdziały, formowane na danym terenie w zależności od potrzeb i ilości rekrutów. Podstawową jednostką był batalion (sformowano ich w sumie 20), składający się z 3-4 kompanii. Ponadto utworzono kilkanaście specjalistycznych, samodzielnych kompanii, w tym 8 żeńskich. W miarę narastania zagrożenia wojennego, zwiększał się procent inwestycji stricte militarnych, wykonywanych przez JHP - junacy budowali m. in. COP, lotniska oraz fortyfikacje (Węgierska Górka, Jastarnia, Goniądz).

A jakie inne drobiazgi" jeszcze posiadasz? :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pas od munduru po ciotce,trochę zdjęć w mundurze,jakieś papierki z adnotacją o poborach w jhp,-jak będę mieć dostęp do skanera to wrzucę i pamiętnik mojej cioci z ewakuacji i jej szlaku odwrotu z armią w 1939-jeszcze 5 lat temu był kompletny mundur,ale ciocia nie chciała oddac go za żadne skarby,potem umarła-ja w jej domu zjawiłem się za późno żeby wszystko ocalić i mundur przepadł:(Dzięki wielkie za info:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...mam mały problem-bo wywalałem ostatnio system,a ten pamiętnik był tylko na kompie(dyskietki nie mogę znaleźć-chyba się zapodziała),ale nie martw się-spróbuję załatwić sobie dostęp do skanera i zeskanuję orginał,a jak nie dam rady-to-jadę teraz na święta na wieś-tam powinienem miec kilka kopii tego co przepisałem wydrukowanych-podeślij mi swój adres to wyślę Ci pocztą:)A na pocieszkę 2 zdjęcia z JHP:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 6 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie