Skocz do zawartości

Polskie nieśmiertelniki pre 1939 - ktos miał szczescie????


bartekl23

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 79
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
oj trudno o blachy na wykopkach, łatwiej za to kupic :)nawet niedrogo:) moj taki znajomy ma fajna blache i zastanawia mnei wybity na niej krzyżyk który jest ażurowany czy to blacha medyka?DTH do Ciebie pytanie:)a swoją drogą okolice biłgoraju to fajna miejscówka:)sam kręciłem sie bez pikawy koło rejonow lubelskich i aż miło ale chaty sa puste w pełni tego słowa tylko pas szeregowego polski i jedno zdjecie ulana kicha jednym slowem :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Mirku: sprawdzilem ( Steblik - Armia Krakow 1939)i...obaj mamy racje.55 DP rekrutowala sie z mieszkancow Gornego Slaska i Zaglebia Krakowsko - Dabrowskiego. Czyli i Slazacy i Zaglebiacy i mieszkancy Malopolski.Nadal jednak obstaje przy tym, ze w przypadku mojego znaleziska nie chodzilo o Zydow, sadzac po nazwiskach.Chociaz tak naprawde jednoznacznie nie stwierdzimy, jaki byl przyczynek do palenia tych blach.

Kobieras: nie wiem, co oznacza azurowy krzyz na niesmiertelniku, podejrzewam radosna tworczosc powojenna lub moze nawet z epoki, ale nadmienie, ze funkcja niesmiertelnika nie byla informacja o przydziale sluzbowym,wiec byloby to bez sensu. CO prawda, widzialem juz wiele dziwnych polskich blach, wydrapywanych, wybijanych jakims rozpalonym gwozdziem, czy innym narzedziem i pare innych patentow. Wynika to pewnie z tego, ze szybka mobilizacja nie pozwolila na wybijanie w jednostkach, a w polu to juz roznie bywalo, lecialy bomby, atakowaly czolgi, jednostki liniowe szly w jedna strone, tabory z m.in. z wybijakami w druga, wiec zolnierze czesto radzili sobie sami.Nawet w chwili obecnej na allegro jest nietypowa polska blacha z bitymi cyframi, zamiast nazwiska.Jest tez sporo podrobek i o ile ktos, kto mial do czynienia z polskimi niesmiertelnikami bez trudu pozna charakterystyczna czcionke z wrzesniowych wybijakow, o tyle informuje, ze zostal znaleziony niemal caly komplet polskich wybijakow (brakuje paru liter) i na ile znam zycie, to niedlugo zaczna sie pokazywac pojedyncze blachy jakiegos zolnierza wyznania mojzeszowego, czy inne oryginalne pomysly, za ktore bedzie mozna skasowac pare zlotych:> Wklejam Wam tu klasyczny przyklad polskiej blachy i na pewno dobrej:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy niszczenie nieśmiertelników było często spotykanym zjawiskiem w miejscach kapitulacji wojsk polskich w 1939. Pózniejsze ustalenie danych osobowych żołnierza w trakcie jego pobytu w obozie jenieckim nie było trudną operacją - listy do rodziny, ew. paczki. Żołnierze otrzymywali w obozach jenieckich ponownie lachy". W posiadaniu mojego kolegi znajduje sie blacha polskiego oficera, który był przetrzymywany na terenie Oflagu w pobliżu Arnswalde ( Choszczno).Z historią 201 pułku wiąże się ponura historia. Żołnierze tegoz oddziału ostrzelali autobus wiozący bezbronna orkiestrę 15 pułku pancernego, zabijając wszystkich muzyków. I moze wspomnienie tego wydarzenia skłoniło żołnierzy do niszczenia lach". Chociaż wyznam, że to dość mało prawdopodobna teoria.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to chyba trudne do zdefiniowania, dlaczego. A o tej historii z niemiecka orkiestra gdzies czytalem (kojarzy mi sie jakis rynek, czy ulica miasteczka) i choc literatura podkreslala, ze byla to pomylka, to znajac realia wojenne, niekonicz4enie musi byc to prawda.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Cześć
Korzystając z okazji ze jest taki temat:
mam pytanie co oznacza skrót na polskim nieśmiertelniku WI 445 Warszawa 1907
Nigdy sie z takim nie spotkałem. Regulaminowe jest[na nim] - imie nazwisko (z drugiej strony), miejscowośc, przynależnośc - RKU (Warszawa), data urodzenia, brak jest też wyznania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja się pochwalę
Stanisław Andrzejewski kat - to na jednej stronie
20/3 łódź 1 1910 na drugiej stronie
nieśmiertelnik cały znaleziony na terenie prus około 35km od dawnej granicy pol-niem. a w pobliżu ani obozu jenieckiego ani tym bardziej walk z 39'. myślę że albo pracował u bauera albo jaki niemiec wziął na pamiątke.
a z olsztynka mam zgięty w pół ale 90% powierzchni utleniony :)
pzdr
Bar_Naba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja osobiście 3 sieknąłem w tym jeden drapany. Swoją drogą jestem ciekawy losów własciciela .. może ktoś jest tu z Białegostoku? bo chodzi o wieś Panków (Pańków) powiat Białystok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem iż nikt nie ma pojęcia co oznacza skrót na polskim nieśmiertelniku WI 445 Warszawa 1907
Regulaminowe jest[na nim] - imie nazwisko (z drugiej strony), miejscowośc, przynależnośc - RKU (Warszawa), data urodzenia, brak jest też wyznania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .
Najwiekszy strzal jaki widziałem to 54 sztuki w jednym miejscu fajne trafienie , ale przykro bylo patrzeć bo wszystkie były czyste ( Bzura 2005 ) Ja trafilem w zeszlym roku dwie połówki MAKSYMILIAN TENTLEWICZ RZ.K
2\\4 TORUN 1901 ( Bzura ) , RAKOWSKI HENRYK RZ KAT
WIL TRO ( Wilno troki ) 1915 ( Studzianki )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie