Skocz do zawartości

Wrzesień 1939 - zdjęcia


LEWY

Rekomendowane odpowiedzi

Mam poważne pytanie do znawców tematyki września 1939 roku, a wiem, że takich tu nie brakuje. Czy ktokolwiek z Was widział już gdzieś zamieszczone poniżej zdjęcia? Może ktoś potrafi coś z nich dodatkowo wyczytać"? Na pierwszej fotografii na kadłubie samolotu wyraźnie widać numer 803" oraz emblemat z wielorybem(?!?). Samolot tonie, zdjęcie wykonano z łódki, której dziób widać zresztą na zdjęciu. Kolejne dwie fotografie pokazują agonię maszyny...

Wiem tylko tyle, że zdjęcia zrobił niemiecki żołnierz i, co bardzo ważne, było to na Wybrzeżu, bo akwen ze zdjęć to Morze Bałtyckie. Może to być okolica Gdyni, ale łba nie dam, to tylko przypuszczenia związane z innymi zdjęciami. Cała sytuacja rozgrywa się jednak gdzieś blisko brzegu, bo po pierwsze widać kawałek lasu, a po drugie nikt by nie wiosłował łódką na otwarte morze, żeby sobie pocykać zdjęcia aparatem...

Proszę o odpowiedź

LEWY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia jak żywcem wyglądaja jak te zrobione przez Hugo Jeagera w 1939 na Helu - i na 99% wydaje mi się że to dokłądnie te same fotki. Rozbite wodnosamoloty polskie - albo Hel albo Puck nie pamietam dokłądnie. A wszystko jest w Die Soldaten des Fuhrers im Felde" wydanym chyba juz w 1940 roku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolas, dzięki jak nie wiem co!!!

Jakiś czas temu dostałem w spadku po Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich taki gruby skoroszyt wypełniony negatywami zdjęć dokumentacji związanej z obozem koncentracyjnym w Żarach. Ale oprócz tego jest tam także około 100 innych. Po ich zeskanowaniu zobaczyłem różne sceny z września 1939 roku, co nie było trudne do ustalenia. Nad tym, że autorem zdjęć jest Niemiec też nie musiałem długo myśleć;) Pozostało tylko ustalić jakie wydarzenia i miejsca przedstawiają.

Pierwszych kilkanaście zdjęć przedstawia nadbrzeżne umocnienia, widoki na jakiś port, zatopione statki, groby żołnierzy polskich (widać tabliczkę z napisem ... z Sosnowca"). Kilka następnych to prawdopodobnie Gdynia, bo na jednym z budynków jest napis GOTENHAVEN. Dalej znów port i co było dla mnie dużym zaskoczeniem, zacumowany Wilhelm Gustloff". Potem kilka zdjęć z drogi" i duża ilość fotografii z Warszawy. Najpierw scenki z żołnierzami, potem cywile, fotki z miasta i około 20 zdjęć z delifady, która osobiście odbierał Hitler - też obecny na wielu zdjęciach.
Duże wrażenie robią sterty broni przed jakimiś budynkami, a także zdjęcia jeńców polskich. Potem jest pokazana Polska w nieznanych mi miejscach, tłumy uciekinierów, zniszczone mosty, groby poległych, kolumny motocyklistów i scenki rodzajowe typu pisanie listu czy też naprawa czołgu. Na jednym ze zdjęć rozpoznałem Sanok - też jakaś defilada. Potem trochę zdjęć z Rosjanami i dalej jeszcze nie poskanowałem:)))

Byłem oczywiście pewien, że trafiłem Bóg wie jaką rewelację:))) Zostałem dziś rano sprowadzony na ziemię, ale przynajmniej wiem co mam i o co chodzi:))) Także jeszcze raz bardzo dziękuję.

Zamieszczam poniżej kilka innych zdjęć z tego zbioru, bo tylko te mam akurat w komputerze. Osobiście całość bardzo mi się podoba, fotograf dobrze wykonał swoją pracę, zdjęcia są naprawdę ciekawe i doskonale oddają tamten klimat. Jak zeskanuję resztę poproszę Bociana o stworzenie galerii. Mam nadzieję, że po starej znajomości się zgodzi;)))

LEWY

p.s.

Bolas, nie masz może przypadkiem jakichś opisów do tych zdjęć? Bo na razie to jak niemy film...





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do JoncaA:

Dzięki za info o tych wodnosamolotach. Nie wyglądają mi wprawdzie na zbombardowane, ten pierwszy na pewno, ale rejon pasuje. Fajnie, że i Ty rozpoznajesz te zdjęcia, bo to potwierdza opinie Bolasa i również rozwiązuje moją zagadkę":) Dostałem kilkanaście maili z prośbą o przesłanie kompletu, więc musiały być publikowane bardzo dawno temu:) Cieszę się, że udało mi się kogoś jeszcze tym zainteresować. Może choć kilka z nich nie ukazało się nigdzie więc będzie okazja do ich pokazania.

do Jotes'a:

Wiem, że może troszkę rozczaruję, ale na ani jednym zdjęciu nie ma TKS'ów. Tak jak pisałem zdjęć jest ok.100, mam zeskanowane ponad połowę. Proszę o maila z adresem pocztowym, jak tylko dokończę, to na pewno wyślę. Potrwa to kilka dni, bo bandycko jestem zapracowany ostatnio, ale dam radę. Mam kilka długów" u Pana, bedzie mi bardzo miło czymś się wreszcie zrewanżować.

pozdrawiam - LEWY




Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prezentowane przez Ciebie fotki to własnie ten album o którym pisałem Die Soldaten des Fuhrers im felde" - jak mnie pamięc nie myli to jest to zbiór ok. 101 fotek. Są o tyle charakterystyczne że to był album stereoskopowy (jak nie przekrecam nazwy) - fotki są wydrukowane po dwie na jednym kawałkju papieru obok siebie. W oryginale był to cały album ze specjalnymi okularami - patrzac na taką fotkę przez nie miałeś wrażenie trójwymiaru. A same fotki są z całej Polski - Gdynia,Warszawa,Hel,Śląsk itp ... generalnie fotki sa u nas b. znane bo masowo wykorzystywano je w publikacjahc o Wrześniu do lat 90-tych. Zdjecia robiło dwóch szkopskich fotografów - Hugo Jeager i jakis profesorek którego nazwiska nie pamietam. Co ciekawe Hugo Jeager równoelegle eksperymentował z kolorowymi negatywami AGFY - i wiele z tych zdjęc jest dostępnych w kolorze - m.in. częśc w galeirach na Odkrywcy" ... pzdr :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginale (w albumie) zdjęcia były stereoskopowe, załączone niejako dodatkowo, z dołączonymi specjalnymi okularami do ich oglądania. Dodatkowo w samej książce były wklejone zdjęcia Adolfa S. (pseudo Adolf H.) et tutti quanti. Jaeger to się urządził, najpierw nieżle płaciło mu ministerestwo propagandy rzeszy, a potem (drugi raz) odsprzedał prawa do fotek...

Wszystki zdjęcia zostały (wraz z podpisami) zreprodukowane ostatnio (1999 r.) w albumie La Campagne de Pologne, Septembre-Octobre 1939",wraz z całą masą innych w większości nieznanych ilustracji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Wszystkie zdjęcia należą do propagandowego wydawnictwa Die Soldaten des Fuhrers im Felde". Większość jest autorstwa Hugo Jagera, ale zdjęcia z południa Polski wykonywał prof. Heinrich Hoffmann. O ile Jager robił zdjęcia po kampanii wrzesniowej - po zakończeniu walk, to zdjęcia Hoffmanna sa wykonywane w trakcie walk, chciaż bitwe na nich nie ujrzysz.

Poza tym zdjęcia Jager zdjęcia Jagera użyte do tej serii w oryginale są wykonane w kolorze - prototypowy film Agfy, natomiast na potrzeby tej propagandy zostały skopiowane w formie czarno-białej. Kolorowe oryginały sa własności TimePixa.

Zdjęcia sa stereoskopowe. Nie wiem jake posiadasz negatywy, ale o ile piszemy o tych samych zdjęciach to na nich tez powinny być po dwa widoczki na jednej klatce - zostały wykonywane dwuobiektywowym aparatem, choć dalibóg nie wiem jakim.

Osobiście posiadam trzy albumy tych zdjęć, w tym jeden zupełnie kompletny - 100 zdjęć. Zdjęcia które pokazałeś nosza numery 14,15,16 i sa opiasne jako wykonane na Helu ( ale chyba chodzi o cały płw.) , natomiast składy broni oraz Adolf są z Warszawy.

pozdrawiam

Jacek akagi" Haber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie