Skocz do zawartości

Pancerne ciekawostki.


Grendel

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie.
W kwestii Matildy w Polsce. W książce Czołgi Brytyjskie 1939-45" J. Ledwocha i J. Solarza na stronie 135 jest napisane co cytuję: 27 lipca 1939 roku jeden czołg A11 Matilda Mk I został wysłany do Polski. Wew wrześniu 1939 roku został zdobyty przez Niemców w okolicach Radomia." Jednak jak to zwykle bywa w tego rodzaju publikacjach, brak jest jakichkolwiek przypisów, czy bibliografii. Nie wiadomo na podstawie jakich źródeł autorzy to napisali. Kwestia, czy to zdjęcie jest zrobione w Polsce, czy nie, nadal jest otwarta.
W innych publikacjach, które przeglądałem, nie znalałem żadnych wzmianek na temat posiadania przez Polskę czołgów Matilda.
Pzdr
Bodziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 473
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wrzucilem pytanie o to na Allied forum M-L.Jest tam kilku fachowcow w tym temacie.Zobaczymy co odpisza.
Na poczatek zapytalem o Twoja bodziu informacje, z ksiazki (z Militariow?).Pozniej sie im jeszcze wklei zdjecie - zobaczymy co odpowiedza.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grendel,
Jak się zapewne domyślasz mi również tego typu polemika daje wiele przyjemności. A że przeciwnik godny, to i przyjemność wielka.:)

Myślę, że temat Matild BEF możemy zakończyć bo chyba osiągnęliśmy pewien konsensus.
Tak na marginesie, jeżeli byłbyś skłonny udostępnić wspomniane inne zdjęcia Matild BEF, to z wielką ochota bym je obejrzał.

Słowo na temat owej blachy:
Masz rację, jest ona przymocowana w innym miejscu. Zauważ, że również zasobniki na wyposażenie są większe, a reflektory umieszczone przed nimi. Inne Matildy mają mniejsze zasobniki, a reflektory umieszczone są ponad nimi. Mój wniosek jest taki: Istniały różnice w rozmieszczeniu wyposażenia w zależności od serii produkcyjnych. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że niektóre Matildy Mk.I miały szczelinę obserwacyjną kierowcy, a niektóre okienko takie jak n.p. w Valentine - wydaje mi się że ta zmiana dotyczyła 19 wozów z ostatniej serii... Ale to już inna bajka.

Cały ten mój przydługi wywód na temat Matild sprowadzał się do tego Bodziu zawarł w jednym zdaniu: „Kwestia, czy to zdjęcie jest zrobione w Polsce, czy nie, nadal jest otwarta.” – i tylko o to mi chodziło.:)

A w nawiązaniu do cytatu z książki Ledwocha i Solarza, to mam inny cytat, zupełnie z innej beczki, ale moim zdaniem mocno korespondujący z tematem „polskiej Matildy”.
Książka S.Flaischera i M.Rysia „Hawker Hurricane cz.I – Monografie Lotnicze nr 51” zawiera następującą informację:
„Samoloty przeznaczone dla Polski specjalnie przygotowano do wysyłki przez wyskalowanie przyrządów w systemie metrycznym i dodanie polskich opisów i instrukcji. Dnia 24 lipca 1939 roku pierwszy z nich (L2048) został załadowany na statek i popłyną do Gdańska. Tu wyładowano go 8 sierpnia i odtąd słuch po nim zaginą.”
Tu oczywiście autorzy również nie podają źródła owej informacji, ale poza datami wskazują na konkretny egzemplarz.

Zwróć uwagę na pewną zbieżność dat: 24 lipca - Hurricane, 27 lipca - Matilda.
Od siebie dodam jeszcze, że wyczytałem kiedyś /niestety tu również nie przypomnę sobie w tej chwili gdzie/, iż pod koniec sierpnia dotarł na redę portu w Gdyni statek ze Spitfirem dla Polski, jednak ze względu na bliskość konfliktu zbrojnego nie wszedł on do portu tylko zawrócił na wody międzynarodowe.

Czy takie informacje potwierdzają posiadanie przez Polskę w 1939 roku Matildy Mk.I? OCZYWIŚCIE, ŻE NIE! Dają jednak podstawę do postawienia tezy, że latem 1939 Brytyjczycy mogli przekazać Polakom jakiś sprzęt w celach zapoznawczych, a wśród nich być może Matildę. Ta z kolei teza pozwala postawić następną, że być może Matilda 834 jest ową „polską Matildą” /skoro już sobie powiedzieliśmy, że nie wiadomo gdzie zrobiono zdjęcie/.

Pozdrawiam,
coe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się w sprawie polskiego Spitfire'a.
Według artykułu, który ukazał się jakiś czs temu w MiF, Pierwszy Polski Spitfire" Wojtka Matusiaka:
Ostatecznie Spitfire znalazł się w drugim transporcie brytyjskiego sprzętu dla Polski. Pierwotnie planowano wysłanie go drogą morską do Gdyni, jednak uniemożliwił to wybuch wojny, gdyż na Bałtyku panowała Kriegsmarine. Wybrane więc drogę przez Morze Śródziemne do rumuńskiego portu Konstanca, skąd ładunek dotarłby do Polski. W końcu 18 września wyszedł z Liverpool statek wiozący 25 samolotów Fairey Battle i jednego Spitfire'a, w eskorcie polskiego niszczyciela ORP Błyskawica. 22 września zespół dotarł do Gibraltaru. Niestety, do tego czasu Rumunia cofnęła zgodę na tranzyt uzbrojenia do Polski."
W końcu ten pierwszy polski Spitfire trafił do Turcji.
Ciekawa jest wzmianka, że był to drugi transport sprzętu do Polski.
Pzdr
Bodziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek Jaszczolt wspomnial mi w e-mailu, ze ponoc jedna Matilda 1 stala dosc dlugo na poligonie w okolicach Rembertowa.Ponoc jej zdjecie bylo w jakiejs ksiazce o dzialaniach partyzanckich na tamtych terenach.Widzial ktos?
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz przeczytałem tę pasjonującą dyskusję o polskiej" Matildzie. Może jeszcze niezbyt dokladnie. A co powiecie Panowie o tym znaku na wieży - myślę o prostokącie z ączką parasola" i dwójką obok?

Pzdr,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zle narysowany znak drugiej kompanii pancerno-rozpoznawczej?
Takiej aczki parasola" jakos sobie nie przypominam.
Acha - odpowiedz z Allied forum M-L:
Niejaki David Fletcher w Mechanized Force - British Tanks Between the Wars" zamieszzca ponoc zdjecie wysylanej do Polski Matildy, zaznaczajac, ze nie znalazl zadnych dokumentow potwierdzajacych ten fakt.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jotes,
Tez juz o tym myslalem.Masz gdzies pod reka oznaczenie szkolnej kompanii pancernej?
BTW - kto sie szkolil na rembertowskim poligonie zima 1940/41?Wie ktos?Jakie jednostki pancerne stacjonowaly wtedy w okolicach?
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieoceniony Andrew Hall (znany coniektorym z Axis M-L)
tak zanalizowal zdjecie:
That German walking stick marking, to my knowledge, is only seen on abandoned-captured British, French, Belgian etc vehicles on the west front after the 1940 battles. It always has a 2 next to it. AFAIK there's no firm evidence as to what it signifies yet but there has to be a connection."
To zdaje sie rozwiewac watpliwosci.Wyglada na to, ze jest to symbol jakiejs jednostki odpowiedzialnej za przeglad pojazdow zdobycznych, czegos w rodzaju amerykanskiego Ordnance Corps.
Przyznaje, ze oznaczenie to intrygowalo mnie od poczatku, ale, ze nie moglem go znalezc w moich podrecznych zrodlach, to sie nim i nie zajmowalem.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczułem się wywołany do tablicy pytaniem Grendela o zamalowany kwadrat, ale niestety nadal go nie dostrzegam. No cóż, pewnie jestem stronniczy, więc może ktoś inny...:)

Nie słyszałem o Matildzie w Rembertowie /jest to ciekawa informacja/ - szkoda że brak jest źródła i owego zdjęcia z poligonu.

Co do niemieckiego znaku na wieży nie wypowiadałem się, bo nie jestem tu specjalistą. W Polsce jest wielu znawców od niemieckiej broni pancernej, którym wystarczy pokazać kawałek zimmeritu, żeby po kształcie prążków odtworzyli całą historię pojazdu, jego załogi oraz jednostki, w której służył. Miałem więc cichą nadzieję, że na podstawie tego znaku ktoś zidentyfikuje jednostkę i napisze gdzie się ona znajdowała w latach 1939-1940.A tu nic:(

To co napisał Andrew Hall nie rozwiewa niestety moich wątpliwości. To, że owa niemiecka jednostka znajdowała się latem 1940 we Francji wcale nie wyklucza, że jesienią 1939 mogła być w Polsce.

Zwrócę uwagę na jeszcze jeden szczegół widoczny na zdjęciach Matildy 834:
Na pierwszym zdjęciu widać, że czołg stoi na suchym gruncie. Na drugim grunt rozmiękł i czołg się w niego zapadł.
Wrzesień 1939 był suchy i słoneczny, po nim nastąpiła słotna jesień. Kampania na zachodzie to maj-czerwiec 1940.

Drobna uwaga do Grendela, a właściwie do tego co zamieścił na M-L:
W rosyjskim czasopiśmie widziałem to zdjęcie Matildy 834, na którym pozuje przy niej duża grupa niemieckich żołnierzy. Zdjęcie, które pokazałeś na M-L pochodzi z niemieckiego eBay.

Pozdrawiam
coe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna seria zdjęć SdKfz 250/10 z dziłkiem 37 mm Pak 36 (chyba, że się mylę):
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=15504&item=6136807717&rd=1
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=15504&item=6136807709&rd=1
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=15504&item=6136807686&rd=1
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=15504&item=6136807678&rd=1
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=15504&item=6136807661&rd=1
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=15504&item=6136807656&rd=1
Pzdr
Bodziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie