Skocz do zawartości

Kryształki


eksplorator

Rekomendowane odpowiedzi

Ogladam sobie zdjecia nadeslane przez Ekploratora i jestem nieco nimi zaskoczony. Jakosc jak na pocztowce !!!? Zdjecia - po obrobce - zarowno krysztalkow z Czochy jak i innych miejsc Dolnego Slaska byly innej jakosci, zas ich powierzchnia niejako spekana". Tu zas jest jakosc wprost zastanawiajaca ?
Eksploratorze, jaka byla wielkosc tych krysztaltow ?
Czy AF13 je widzial ?AF-ie, odezwij sie !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedno ze zdjec Exploratora to Gory Stołowe, i jest to chyba widok na Szczceliniec od drogi prowadzącej na Pasterkę. Drugie cos mi przypomina, ale musze poszukac w zdjeciach.

Co do odkrycia krysztalkow miedzy Wolowem a Malczycami. Potrzebujemy wiecej informacji o tym znalezisku. osoby, ktore na zbior trafily i probke ktorego otrzymalismy, prosze o ponowny kontakt, poprzedni nie abotajet".

Jesli byly w skrytce dokumenty papierowe, a zdaje sie, ze byly ;-) to rozwniez bierzemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Jotki.
Prawdą jest to co pisze eksplorator o wyjęciu kompletnego zbioru kryształków (opieczętowany pojemnik) z parku w Kamieniu Ząbkowickim. Był to największy zbiór kryształków jaki widziałem w całości, faktem też jest to że nie było tam kryształków ze zdjęciami, o czym wspomina eksplorataor. Tak że już z listu eksploratora wynika że zamieszczone zdjęcia nie pochodzą z kryształków znalezionych w Kamieniu Ząbkowickim.
Prawdą jest, że zdjęcia, które są wykonane na znanych mi kryształkach są kiepskiej jakości. Jest to zrozumiałe. Kryształki są wykonane w technice mikrokropki wklejanej za pomocą balsamu kanadyjskiego miedzy dwa elementy szklane, gdzie jednym z tych elementów jest soczewką. Właśnie klejenie na balsam kanadyjski (robi się też w ten sposób preparaty mikroskopowe i szkła okularowe) sprawia, że niektóre z nich rozpadają się po 50 latach. W tamtych czasach Niemcy, niestety nie dysponowali innym spoiwem o takim samym współczynniku załamania światła jak szkło. Więc taką technikę stosowali do zabezpieczenia mikrofilmów wykonanych techniką mikrokropki. Nie jest to jakaś rewelacja technologiczna i mógł to wykonać każdy zakład optyczny w 1945. Tak więc zbiorów tych będzie sporo i nie koniecznie informacje w nich zawarte muszą mięć związek z innym zbiorem.
Co do jakości, to wydaje się bezzasadne stosowanie mikrofilmu do utrwalania zabytków architektury, ponieważ zdjęcia wykonane tą techniką nie mają żadnej wartości dokumentacyjnej dla historyków czy architektó- fotografie są pozbawione szczegółów.
Jest to zrozumiałe gdyż mikrokropka jest bardzo mała (np. 1mm x 1mm), natomiast ziarno może mieć przy takiej fotografii optymalnych ok. 1 mikrometra (jeżeli zdjęcie nie ma przypominać czarno białych koszulek Henrixa z lat 60). Co prawda jest możliwe ziarno dla mikrokropki 0,05 mikrometra , ale wtedy materiał jest mało czuły (cecha mikrofilmów) i praktycznie bez odcieni szarości (tylko czarno biały). Co praktycznie dyskwalifikuje użycie takiego materiału w przypadku fotografii „pejzażowej”. Tak małe ziarno jest pożądane, gdy fotografuje się dokumenty (papier jest zawsze biały, a druk czarny przy bardzo małym ziarnie i doskonałej ostrości. Jednak kiedy rozpiętość tonalna od bieli do czerni wzrasta (pojawiają się szarości) wielkość ziarna wzrasta. W wypadku takiej mikrokropki zdjęcie składa się przykładowo. z 6 odcieni od bieli do czerni, a na długość kadru wchodzi 1000 ziaren, co przy powiększeniu fotografii tylko do formatu 10cm x 10 cm , daje 10 ziaren na 1 mm, co już jest widoczne gołym okiem. Ponadto zdjęcie posiada jedynie 6 odcieni od bieli do czerni, co jest dużym mankamentem tak zrobionej fotografii. Tak więc należy postawić pytanie? - po co w ogóle było dokumentować zabytki (zdjęcia) w technice mikrokropki. Znacznie prościej i taniej, byłoby wykonanie zdjęć lepszej jakości na filmie małoobrazkowym 24x36 czy 12x18, co zapewniłoby doskonałą jakość dokumentacji. Technika ta była znana i szeroko stosowana przez Niemców do archiwizacji dokumentów.
Czym dysponuje Eksplorator nie wiem. Ja znam tylko jeden zbiór mikrokropek na którym są zdjęcia (Czocha). Pozostałe trzy z którymi miałem styczność zawierały tylko dokumenty, w tym jeden miał dwa razy większą kropkę, ale prawdopodobnie nie był wykonany przez Niemców, a jedynie przez nich został ukryty. Zbiór z Kamieńca też zawierał tylko tekst na ponumerowanych stronach i tabele znaków alfanumerycznych.
Prawdopodobnie wiele jeszcze takich zbiorów wypłynie, gdyż jest to standard przechowywania pewnych mikrofilmów (mikrokropek), trudno aby przechowywano je nadal na jesionkach wełnianych , pod znaczkami pocztowymi, czy w filtrach od papierosów. Po prostu tak je zarchiwizowano. Jednak sprawa zdjęć „zabytków” wykonanych w tej technice jest zagadką. Nie można też jednoznacznie powiedzieć co ma eksplorator, ponieważ obecnie minimalne ziarno fotograficzne dopuszczalne w tych technikach to 0.005 mikrona, może Niemcy już wtedy eksperymentowali z mniejszym ziarnem.
PS: Co do Janny, to faktycznie wysłała taki plan do Dzierżoniowa, ale ani ona , ani odbiorca planu- nie wiedzieli czemu miał posłużyć i komu. Pan B. przekazał ten plan (czy kopie) dalej. Natomiast poszukiwacze którzy to wykopali praktycznie nie byli znalazcami, tylko oficerowie Bundeswehry obecni przy kopaniu. Co prawda przy kopaniu Niemcy ci nie nosili mundurów, ale gdy wynikła potrzeba dostarczenia cichego agregatu prądotwórczego do skruszenia betonu. Pojechali z jednym, z poszukiwaczy na poligon Drawski do ćwiczącej tam niemieckiej armii i takowy załatwili. Mogę tu jedynie jeszcze dodać że puszka z kryształkami nie była tylko zakopana, ale znajdowała się wewnątrz betonowego sześciennego bloku. Właśnie przez ten blok betonu, podjęto próbę jego wydobycia za pomocą koparki. Jednak koparka była zasłałaba aby go wydobyć, a samo przewiezienie betonowego bloku tez mogło nastręczyć trudności, dlatego blok otwarto na miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Adamie,

czyli moje podejrzenia co do zdjec exploratora sie sprawdzily. Zamieszczone przez niego foto nie pochodzą z krysztalkow, ale na moje oko to zwykle fotogafie. Nie ta rozdzielczosc i nie ta jakosc :-)

Ta sprawa z Bundeswehrą dosc ciekawa...

bede w okolicy to zajrze

jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Nooo, to przecież rewelacja. Tylko nie wiem czy ja dobrze rozumiem: te zdjecia powyżej to nie z kryształkow, Bundesliga głowi się teraz nad kodami alfanumerycznymi z krysztalkow kamienieckich a w kraju jest pare sztuk w rękach prywatnych? No to szkoda, bo mogła to być Lista tego tam Grundpana w wersji wizualnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Przepraszam że nieodpowiadałem troche czasu ale mam b.mało czasu ostatni czasy co do kryształków tz.zdięć zamieszczonych tutaj to są to zdięcia otrzymane w drodze wymiany tj.dostałem pewien zbiór zdięć od znanej w środowisku osoby (niestety po rozmowie tel.niechce się zgodzić na jej ujawnienie ale do wiadomości jotki jest jego adres mzil) i ten pan potwierdza autentyczność tych zdięć.
Pozatym panowie jeżeli bym chciał kogoś wprowadzić w błą to przecierz mugłbym spreparować zdięcia w jakimkolwiek programie graficznym,mą intencją było poazać państwu zdięcia najlepszej jakości jaką posiadam w kolekcji i zdięć o takiej jakości mam jeszcze pare(wszystki ponoć autentyczne)pozatym mułbym zamieścić zdięcia pisma i tu by niebyło żadnego problemu.Pozatym w najbliszym czasi wyśle zdięcia samych kryształków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • 2 years later...
Odkurzam być może stary wątek,ale właśnie na niego natrafiłem.Jesteśmy krótko po Konferencji na Zamku Czocha,więc temat ten dalej jest aktywny.Czy ktoś ma zdjęcia kryształków?" ... czy ktoś ma zdjęcia kryształków , no właśnie śledzę ten wątek od początku i jak na razie jest to wielka ściema..., nie zobaczę to nie uwierzę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie