Skocz do zawartości

Panzertrupenschule Mielau


Gość Bender

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Panzer 24 czy nie pomyliłeś(przestawiłes cyferek) w nazwie batalionu? Nie istniał 563 batalion. Do życia powołano 653 batalion wyposażony w Ferdynandy, póżniej w Jagdtigery. Moje wątpliwości budziła sprawa obecności Jagdtigera na podwoziu Porschego z numeracją podwozia zakończoną na 003.Być może na terenie poligonu testowano tegoż właśnie Jagdtigera, a sciślej jakość gąsienic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Truppenübungsplatz Mielau" należący do Wehrkreis I (Königsberg)" był rzeczywiście bardzo intensywnie wykorzystywany przez niemieckich pancerniaków.
Odbywały się tam kursy szkoleniowe, ćwiczenia oraz testy pojazdów, między innymi:
- w grudniu 1941 r. formowała się tam 328 DP,
- na jesieni 1943 r. formowały się tam pułki ochotników w ramach XV. Kosaken-Kavallerie-Korps",
- na początku 1944 r. pierwsze egzemplarze Jagdpanther były testowane właśnie na tym poligonie,
- od 4 sierpnia 1944 organizowała się tam 105 Panzer-Brigade.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Tominew: te słupki to moim zdaniem fundament" pod baraki (ew. poprawcie mnie). Widzieliscie szkielet hali naprawczej (?) we wsch. części? Robi wrażenie. Niestety byłem tam ze 2 lata temu przejazdem bo zaciekawił mnie widok terenu na mapie (drogi betonowe), wniosek że trzeba wrócić. Myślałem że to był duuużo mniejszy teren niż mówi Forteca!
Bunkrów jako takich to tam specjalnie nie ma, bodaj 2 w pobliżu waskotorówki, chyba wart. ale juz nie pamiętam.
pzdr,slw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem 1944 roku poligon stał się wylęgarnią" samodzielnych brygad pancernych (zgodnie z rozkazem OKH z 24 i 28 lipca o ich budowie na bazie zniszczonych dywizji pancernych i grenadierów pancernych). I tak koło Mławy rozpoczęto budowę brygad na bazie resztek dywizji zniszczonych na Białorusi (np. 18 DGrenPanc). Drugim poligonem odpowiedzialnym za to był Orzysz. Na przełomie lipca i sierpnia 1944 koło Mławy powstawały 101, 105, 106 (F) oraz 107 BPanc.
Jak widać cała masa szkopów i sporo sprzętu (dla brygad przewidywano np. batalion Panter).
W styczniu 1945 miejsce walk m.in oddziałów z dywizji GD", 7 DPanc oraz 18 DGrenPanc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, znam trochę tylko rejon Krzywonoś, ten z drogami. Reszta dopiero na mnie czeka. Czy ktoś zdradzi gdzie znaleźć jakiś plan, mapkę poligonu? Gdzie w okolicach Kzrynowłogi M.są te bunkry?
Czy rejon Grabowo-Kawieczyno-Brzozowo na Pn-Zach od Krzynowłogi M. należał do poligonu, bo też wygląda podejżanie"?
Tominew pochwal się.
pzdr,slw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem info że były tu testowane pociski zdalnie sterowane Schmetterling?
Dokładam zdjęcie resztek hali (remontowej?), z góry zastrzegam że nie moje, wzięte z Olsztyńskiej Str. Rowerowej. Mam nadzieję że cholera nie naruszam jakichś praw autorskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duncam zapomniałeś dodac jeszcze 904 brygady dział, która razem z tymi dywizjami koontratakowała. Mam nawet gdzieś foty 3 dział zniszczonych w tym rejonie, ale muszę poszukać w swoim archiwum. Jeden ze stugów mija nawet kawalerzysta z 3KKG Oslikowskiego. Może ma ktoś te zdjęcia pod ręką??
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panzer24, to nie kwestia pamięci. No bo mam wypisywać wszystkich (np do 15 stycznia stały tam też elementy dywizji Brandenburg - batalion ppanc - potem koleją rzucone pod Tomaszów Mazowiecki)?

Co do poligonu. Na formu feldgrau było swego czasu na ten temat (w dziale dywizje, formacje). Bodaj cała struktura na dzień 1 07 1944. Tytuł: Panzerjager-Schule Mielau, nadawca Piet Duits.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie