Skocz do zawartości

Panzertrupenschule Mielau


Gość Bender

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Panzer24 ->
Ja posiadam fotke o którą Ci chodzi (ta pierwsza z lewej)-podaj adres mailowy to prześle.
Jednak u mnie ma ona podpis że jest zrobiona w prusach koło Neidenburg w styczniu 1945(!?)

Czy ta dywizja nie posiadała godła z konikiem? Mam troche fotek jej sprzętu z tym godłem-moge przesłać

Pzdr.
@ndrew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam @ndrew!
Jak byś mial ochotę, to podeślij mi fotki na panzer.24@wp.pl
Ten podpis pod zdjęciem jes prawidlowy, bo Neidenburg to Nidzica, a walki toczyy się na poludnie od miasta.
A w zalączeniu godlo 904 brygady, może takie jest??
Pozdrawiam
Panzer24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Jestem ciekaw czy ktoś z obecnych na forum znalazł jakieś interesujące fanty na mławskim poligonie ( nieśmiertelniki odznaczenia itp). Aha - a może coś po stacjonujących tam Kozakach?
pozdrawiam
A.Rostocki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Zupełnie przypadkowo tu trafiłam wspisując hasło Nowy Berlin. Otóz po pierwsze: mieszkałam jako dziecko na terenie byłego poligonu( w miejscowosci Trzcianka-Suwin) i to do tego w domu zbudowanym z desek baraków, w których mieszkali oficerowie niemieccy, po drugie: moja mama pacowała przymusowo dla Niemców na tym poligonie, po trzecie szukam nazwy firmy niemieckiej, która budowała ten poligon, bo chciałam mamie załatwić odszkodowanie za pracę dla Niemców. Moja mama jest w tej chwili staruszką, która pamięta tamte czasy piąte przez dziesiąte i mówi, że firma nazywała się Otto Hel(nie wiem nawet, czy nazwę dobrze piszę). Może coś ktoś wie na ten temat? A co ja wiem na temat poligonu Nowy Berlin:Korzystając z książki Edwarda Lewandowskiego pt:Alfred Borkowski", cytuję: Okupant przystąpił do planowanej wcześniej budowy poligonu wojskowego, ciągnacego sie od Mchowa w kierunku Kijewic, Suwina, Brzęczek i z powrotem do szosy na Chorzele. Poligon miał pomieścic 10 tys. żołnierzy. Aby oczyścic teren, Niemcy rozpoczęli masową wywózkę mieszkańców.
Poligon, tzw. "Nowy Berlin ciągnął się od gminy Szydłowo w powiecie mławskim, przez pólnocne rubieże gminy Grudusk w powiecie ciechanowskim, całą gmine Dzierzgowo i Duczymin, częściowo przez gminyWęgra i Krzynowłoga Mała oraz przez większą część gminy Krzynowłoga Wielka w powiecie przasnyskim. Ludnośc z tych miejscowościwysiedlano na wiosnę 1941 roku bez uprzedzenia, najczęściej w nocy, nie pozwalając jej zabrać nawet najpotrzebniejszych rzeczy." Ponieważ mój ojciec i matka mieszkali na terenie powstawania poligonu, też zostali wysiedleni. Dochodzili do pracy na poligonie z odległych wiosek.
Być może komuś przydadzą sie powyższe informacje, a ja może dowiem sie w końcu, jak nazywała się ta firma niemiecka, która zbudowała poligon, bo nie ma na to żadnych dokumentów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem kontakt mailowy z pewnym panem z Mławy.
Oto cytat z jednego z maili, może w czymś pomoże:
Od kwietnia 1940r. do stycznia 1945r. w miejscowosci Nosarzewo Borowe gm. Szydłowo, pow. Mława, woj.mazowieckie, niemickie firmy budowlane o nazwach Babel, Berś, Colin, Francke Werkei inne wybudowały poligon Północ po niemicku ów poligon nazywał sie
TRUPPENUBUNGSPLATZ "NORD koło Mielau (Bz Zichenau) oraz wykopały ok. 10-cio kilometrowy wykop na pociąg."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Co prawda te nazwy nie przypominają w niczym nazwy Otto Hel i w okolicy Przasnysza Niemcy nie budowali kolei,tylko betonowe drogi, ale dziekuje i poszperam jeszcze w tym temacie.
Przy okazji jednak, jak już tu jestem, proszę o radę.
Otóż w mojej miejscowości planujemy zorganizować Izbę Pamieci Regionalnej. Mamy sporo eksponatów, również z okresu II w.św., ale nie tylko. Wiadomo, że każdy z nich trzeba skatalogowac i opisać, a posiadamy niewielką wiedzę, szczególnie na temat uzbrojenia (wojsk niemieckich i polskich), np. łuski od pocisków, bagnety itd. Czy na tym Forum istnieje mozliwość zamieszczenia zdjęć niektórych eksponatów, czy są tu ludzie, którzy mogliby podzielić się wiedzą w tym temacie, lub prosze odpowiedziec, gdzie i do kogo zwrócić się o radę.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 1 month later...
  • 9 months later...
  • 2 years later...
Witam, temat już bardzo dawno nie poruszany, ale chciałbym uściślić wypowiedź Pani orowa" napisała ona, że Niemcy nie budowali w okolicach Przasnysza kolei.
Otóż budowali i mieli w planach jednakże do Przasnysza jej nie dokończyli (dlaczego tak się stało dokładnie nie wiem), dowodem są pozostałości budynków znajdujących się w Przasnyszu przy ulicy Szpitalnej dawny Przasnyski szpital są to budynki, które miały być dworcem kolejowym. Są podobne do poniemieckich dworców w innych miastach, a także przed budynkami znajduje się dziwnie szeroka" ulica asfaltowa, chyba najszersza w całym mieście, która raczej miała być torowiskiem.
Co do zdjęć poligonu znalazłem takie: http://picasaweb.google.com/jooot23/TruppenuebungsplatzMielau
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie