Skocz do zawartości
  • 0

krzyz/odznaka/niesmiertelnik po II Korpusie


bolas

Pytanie

Mam do zidentyfikowania pewny krzyz/odznake/itp itd... :)))))))) Dostalem to niedawno od ciotki. Wedle jej slow to pamiatka po zolnierzu II Korpusu gen.Andresa. To powinno sie zgadzac bo po gosciu jest tez caly kmpletny mundur wojenny wraz z ekwipunkiem i nawet walizka demoliizacyjna. Wlasciciel dostal to w Rosji w jakims obozie (prawdopodobnie zaraz na poczatku Armii Andersa w 1941 roku). Podejrzewam ze moze to byc jakis identyfikator w stylu niesmiertelnika bo posiada numer inwentaryzacyjny. Z przodu widac zolnierza na koniu a dookola krzyza po rusku napisane jest cos kraju bogu i ojczyznie" (maja sowietskaja nie dobrajaa...) Czy ktos z Was spotkal sie z czyms takim ? I czy ktos moze przetlumaczyc mi ten napis ? Wielkoscia nie odbiega od zwyklych polskich odnazk pulkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do zidentyfikowania pewny krzyz/odznake/itp itd... :)))))))) Dostalem to niedawno od ciotki. Wedle jej slow to pamiatka po zolnierzu II Korpusu gen.Andresa. To powinno sie zgadzac bo po gosciu jest tez caly kmpletny mundur wojenny wraz z ekwipunkiem i nawet walizka demoliizacyjna. Wlasciciel dostal to w Rosji w jakims obozie (prawdopodobnie zaraz na poczatku Armii Andersa w 1941 roku). Podejrzewam ze moze to byc jakis identyfikator w stylu niesmiertelnika bo posiada numer inwentaryzacyjny. Z przodu widac zolnierza na koniu a dookola krzyza po rusku napisane jest cos kraju bogu i ojczyznie" (maja sowietskaja nie dobrajaa...) Czy ktos z Was spotkal sie z czyms takim ? I czy ktos moze przetlumaczyc mi ten napis ? Wielkoscia nie odbiega od zwyklych polskich odnazk pulkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie sprawa rozbija sie o tego Kralia" - ta to sie czyta fonetycznie. Krol po rosyjsku i ukrainsku to korol" z miekkim znakiem na koncu a wiec nie pasuje. Chyba, ze to jakis archaiczna odmiana rosyjskiego a moze bialoruski? Ale skad u nich krol? Pozostaje wiec serbsko-chorwacki. Po chorwacku krol to wlasnie kralj a skoro jest tu cyrylica wiec jednak chyba chodzi o Serbow. Moze jakas ochotnicza jednostka serbska w armii ros.? Ciekawa sprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz przypomnialem sobie najwazniejsze: Slowo otacbinu" wystepuje w nim slowo otac" co w serbsko-chorwackim znaczy ojciec" tak wiec typuje ponownie jezyk serbski a slowo oznacza prawdopodobnie ojcowizna" czyli napis w calym brzmieniu ma po polsku tak wygladac:  wiarą w Boga za Krola i Ojcowiznę - Ochotnicy"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i juz wszystko jasne ... to odznaka Serbskiego Korpusu Ochotniczego ... co widać na fotce.

info z:
http://images.amazon.com/images/P/1891227386.01.LZZZZZZZ.jpg
http://www.novaiskra.co.yu/
http://www.rec.dzaba.com/Tekstovi/Ljotic.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe a dziś dostałem ciekawe info od kolegi - to juz zupełnie stawia sprawe do góry nogami:

Odznaka jest Serbska. Jest odznaką "Korpusu Serbskich Ochotników ("Korpus Srpskih Dobrovoljaca), formacji kolaboracyjnej utworzonej w 1941.
Organizacja ma niechlubną historię - jej członkowie brali udział w walkach z partyzantką oraz pełnili funkcję milicji obywatelskiej, podporządkowanej Niemcom. W 1944 liczący 5 pułków Korpus wchłonęło Waffen SS."

Waffen SS ????????????????????????? A miała być po armii Andersa !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym tam nic nie ma chyba o królu - teraz patrze na niego i czytajac z moim 2 klasowym ruskim (miałem taki eksperyment w podstawówce) - napis brzmi jak  WIEROM W BOGA ZA KRAJA I (...) - DOBROWOLCY" - czyli jakas ochotnicza odznaka chyba co ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic. Kumpel wiedział, że jego dziadek walczył pod
Monte Cassino. I nawet jest w ZBOWIDzie, czy jak to sie u nas zwie. Ostatnio okazało się, że i owszem, ale po stronie niemieckiej. Ma teraz strasznego kaca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no gość napewno walczył u Andresa bo potwierdzają to zdjęcia. Ale ten krzyż miał dostać niby w obozie u ruskich - więc jedyne co mia pasowało to albo ze był ochotnikiem w wojnie domowej i to jest jakas odznaka z tego okresu, albo ze jest to jakis fant" znaleziony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kojarzy mi się to z jakąś odznaką formacji ochotniczych z czasów wojny domowej - u dołu pisze chyba: dobrowolcy".
Sam napis jest osobliwy. Czy można prosić o wyraźniejszy skan? Nie mogę przeczytać zwłaszcza ostatniego wyrazu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie