Skocz do zawartości

gaz !!! wrzesień 39


Rekomendowane odpowiedzi


witam !!

w kwartalniku Wojna " jest niewielki artykuł o użyciu przez wojsko polskie 8 września w Jaśle trujących gazów bojowych przeciwko atakującym niemcom
w zakończeniu artykułu autor pisze że z powodu nikłych materiałów żrudłowych nie może na 100% potwierdzić faktu takiego użycia
może ktoś posiada jakieś informacje bądż zapiski wyjaśniające tamte wydarzenia ?

pzdr

marecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słuszałem o ludziach(cywilach) popażonych iperytem lub innym świństwem po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.Pociski z tym szajsem były w rozbitych polskich czołgach a ludki szarpali wszystko.Polski chłop potrafi. A co do Jasła to kto wie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozbitych czołgów, to skądinąd wiem ze pocisk do niemieckiej rusznicy ppanc. PzB39 (7,9x94) występował w takiej wersji chemicznej" - zawierał za rdzeniem małą kapsułkę z gazem łzawiązym (chloroacetofeneon zdaje się) który zatruwał wnętrze trafionego czołgu czy wozu bojowego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej babci jej ojciec wrócił z kampanii z zagazowną" dłonią. Nie wiem czy to możliwe, żeby zagazować tylko dłoń. Z opisu wynikałoby, że efekt był podobny do poważnego poparzenia. Oprócz tej ralacji wiem tylko, że pradziadek odbył służbę wojskową w Modlinie w 1924 roku i był ułanem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w moim poście na temat polskich min przeciwpancernych:

I jeszcze o użyciu min z iperytem we wrześniu 1939. Jedyny potwierdzony /także przez stronę niemiecką!/ fakt ich użycia miał miejsce na południu Polski.

8 września w Jaśle i/lub 10 września w Radymnie. Być może relacje te dotyczą tylko jednego wydarzenia gdyż są wyjątkowo zbieżne /zaminowanie mostu, akcja saperów niemieckich, kilkunastu żołnierzy niemieckich zatrutych/.

Muszę spradzić, ale jest o tym chyba w przypisach do monografii Armia Kraków" Steblika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


hmmm autor wymienia Jasło
niestety niemam tego kwartalnika ale jest w empik'ach były chyba też dwie fotografie poparzonych niemców i jeszce jakieś
może ktoś ma tę gazetkę to by wkleił cały tekst z fotkami lub zamiescił skan

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest bardzo ciekawy, artykułu nie czytałem ale poniewarz pada tu nazwa Jasło wypytałem o to babcie która w Jaśle mieszkała aż do końca wojny. Może nie jest to wielki ślad (a właściwie jego brak) ale ona nigdy nie słyszała aby taki fakt w rejonie miasta miał miejsce ani osobiście ani w rozmowach jej ojca czy braci, jest to o tyle ciekawe że ludzie sa generalnie ciekawscy pewnie by sie o tym w ten czy inny sposób dowiedzieli chociażby od któregoś z żołnierzy. Oczywiście od wydażeń mineło już bardzo duzo lat a jak wiadomo pamięć ludzka jest z wiekem coraz gorsza więc pisze to raczej jako cikawostke niz fakt który ma cos wnieść do sprawy" :-).
Pozdrawiam Mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w kiosku. Artykuł widziałem. W sumie zebranie i omówienie informacji już znanych, zdjęcie mostu po usunięciu skutków wybuchu, zdjęcie żołnierza niemieckiego w szpitalu, fotokopie dokumentów, informacje o reakcji międzynarodowej...

Po lekturze nasuwa się smutna refleksja:
Miasta broniły trzy bataliony piechoty /Delatyn", Skole", wykrwawiony Żytyń"/ które uległy dwóm kompaniom piechoty niemieckiej wspieranej przez kompanię saperów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1975 r. w wychodzącym we Wrocławiu miesięczniku Odra" (nr 9) opublikowano tekst pt. Ich war dabei. Dziennik żołnierza Wehrmachtu, wrzesień 1939" (strony 8-24). Autor opublikowanego dziennika wspomina, iż jeden z żołnierzy ich kompanii został poparzony iperytem (podczas walk w pierwszych dniach września na Górnym Śląsku). Chwilowo jestem na wakacjach (siedzę w internet cafe :-)) ale pojutrze wracam do domu i będę mógł wrzucić odpowiedni fragment na forum.

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...
  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie