Poczytaj trochę o rodzinie Korey-Krzeczowki, zanim się skompromitujesz. Ostatnim który nosił ten tytuł był Jerzy Korey-Krzeczowki, zmarł w Kanadzie, w XXI wieku. Tytuł książęcy został mu przywrócony po tym, jak udowodnił pochodzenie. Jego potomkowie w Kanadzie, posiadają oryginalne listy z nadania tytułu z XIII wieku, oraz oryginalne listy od różnych królów, książąt i prezydentów różnych państw od XIV do XXI wieku...
Krótki opis jednej z kamienic, która mieści się w Kielcach, a w której urodził się książę z książąt, pan z panów na Siennie i Krzeczowie Jerzy Korey-Krzeczowki:
Kielce – ul. Sienkiewicza 42
Posesja przy ul. Ruskiej (obecnie Sienkiewicza 42) od Ignacego Halika nabył w roku 1896 Kazimierz Drzewiński, jej część odsprzedał małżonkom Marii i Ludwikowi Szmidtom. Ta część została zagospodarowana w latach 1905 – 1912 i była własnością Marii Szmidt. Mąż Ludwik, pierwszy w Kielcach stroiciel instrumentów muzycznych i właściciel sklepu fortepianów przeniósł z ul. Kapitulnej do oficyny w podwórku skład fortepianów. W oficynie powstał również magazyn mód i pracownia gorsetów „Natalia i Wanda”. Na frontonie budynku w 1987r. umieszczono tablicę poświęconą Edwardowi Meissnerowi (Prezes Zarządu PCK, Harcmistrz, członek Szarych Szeregów ps. „Stanisław”). Druga tablica pamiątkowa, poświęcona Zygmuntowi Czubińskiemu (profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wybitny botanik, badacz flory Gór Świętokrzyskich).
13 lipca 1921r. urodził się w tej kamienicy książę Jerzy Korey Krzeczowski, książę z książąt, pan z panów na Siennie i Krzeczowie. Tytuł książęcy nosili jego przodkowie od rodziny Rurykowiczów (dynastia książąt i carów moskiewskich), używali go aż do roku 1863. Po upadku powstania styczniowego i konfiskacie majątku przenieśli się do Kielc. Ojciec został sędzią. Syn Jerzy uczęszczał do dzisiejszego gimnazjum im. Stefana Żeromskiego. Do 1939r, do wybuchu wojny wydał cztery tomy wierszy: „Siedemnasta wiosna”, „Rytm serca”, „Pamiętnik poetycki” i „Profile młodości”.
Przy Sienkiewicza 42 istniał zakład Fotograficzny „Emalit”, założony przez Jacka Obrzańskiego i Kopla Gringrasa. Cieszył się wielką renomą ze względu na nowoczesne wyposażenie. W roku 1939 zakład przejęli Niemcy, a właścicieli zamordowali.
- opis wg Reginy i Edmunda Gorzkowskich. Autor zdjęcia: Henryk Weber
Krótki rys biograficzny Jerzego Korey-Krzeczowkiego
http://www.ppibl.ibl.waw.pl/mediawiki/index.php?title=Jerzy_KOREY-KRZECZOWSKI
PS Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!