Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie

  1. Z ostatniej godziny
  2. Nigdy w życiu bym sam do tego nie doszedł oraz nie mam pojecia jak pan to znalazl. Dziekuje slicznie za pomoc! Teraz sprobuje znalezc jeszcze jakiekolwiek informacje na jej temat, choc widze ze internet pusty po frazie ktora pan podal. Jeszcze raz dziekuje!
  3. Wczoraj
  4. I jeszcze czwarta wersja pracy " Raszyn, zwyciężyliśmy".
  5. Lekkokonny Gwardii.
  6. Landszaft

    tacka

    chyba czasy Abdulmecida I
  7. Landszaft

    tacka

    oj tyle że to XIX wieczna paterka wewnątrz to co widac to zapis władcy osmańskiego jaki panował w trakcie jej tworzenia. Tak jak Kee napisał można szukać po monetach tureckich osmańskich i znaleźć jaki władca jest widoczny na środku tacy .
  8. Kee

    tacka

    A no ktoś sobie z Turcji pamiątkę przywiózł. Ma to jakieś sygnatury? Po za biciem srebra? (Któremu bym tak szczerze nie wierzył) Wewnątrz motyw z momenty osmańskiej
  9. VID_20250105_225258_153.mp4
  10. Sedco Express – dzięki za informacje ! Mam jeszcze drugiego dość tajemniczego lotnika i bardzo niewiele o nim znalazłem. Paul MÜLLER - W czasie I w.ś. latał bojowo jako obserwator w Flieger Abteilung 30 i 54. Po porzuceniu służby w armii niemieckiej, objął pod koniec stycznia 1919 r. funkcję doradcy w wydziale politycznym Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. Jednocześnie pełnił funkcję lotnika obserwatora do zadań specjalnych NRL. W lutym 1919 r. rząd niemiecki wydał za nim list gończy oskarżając go o zdradę stanu. Paul Müller zmienił nazwisko na Sochacki. Służył m.in. w sztabie Dywizji Pomorskiej, a w okresie luty-czerwiec 1920 r. w 18 EW. Zwolniony do rezerwy w stopniu majora. W sierpniu 1920 r. zgłosił się ochotniczo do wojska i objął dowództwo baonu w ochotniczym 263 pp. Jedyne co znalazłem, to wzmianka w albumie „Ku czci poległych lotników” (str. 200), że w 18 EW służył kpt. obs. Müller-Sochacki. Imienia tam nie podano. I tu mi się ślad urywa …W różnych spisach figuruje jakiś mjr Paweł Sochacki (z byłej armii niemieckiej). Sochacki Paweł Karol (24.08.1883) figuruje w RO 1924 jako major wśród Oficerów Rezerwowych 62 pp. W ROR 1934 ten sam oficer jest wykazany jako stale przebywający zagranicą.
  11. Znalazłem za granicą inne takie monety oznaczone jako monometal w kolosalnych cenach ale nie wiem dlaczego taka emisja wyszła. Takiej jak ta moja nie znalazłem w ogóle. Podejrzewam że pewnie cały worek menniczy był takich monet.
  12. Obszerny biogram P. Krenza jest zamieszczony w t 2 "Pionierzy - Polscy w siłach powietrznych Wielkiej Wojny 1914-1018" - Stanisław Januszewski, Wrocław 2019. W biogramie są istotne różnice w stosunku do zamieszczonego tekstu. Np. ur. w Chojnicach, Ojciec Aureliusz był kierownikiem domu obłąkanych w Berlinie, matka Elżbieta z d. Zawadzka. Od kwietnia do sierpnia 1925 r. był dcą Parku Lotniczego w MDLot w Pucku i wiele innych info.
  13. Kilka lat temu w internecie ukazały się krótkie artykuły o kapitanie polskiego lotnictwa, który później wstąpił do Luftwaffe. Paul KRENZ, bo o niego chodzi, ur. się 03.12.1896 w m. Biskupnica / Bischofswalde koło Człuchowa. Ojcem był niemiecki nauczyciel, a matka Polka. Rodzina przed 1914 mieszkała w Berlinie i tam, po wybuchu wojny, Paul wstąpił na ochotnika do armii. Służył w kawalerii i w oddziałe km. Miał ukończyć również szkołę obserwatorów lotniczych i wziąć udział w walkach na froncie zachodnim. W styczniu 1919 Leutnant Krenz przyłączył sie do powstańców wielkopolskich (czyli zdezerterował z armii niemieckiej). Wziął udział w walkach przeciwko Niemcom m.in. w szeregach 9 p.strz.wlkp. Od lipca w 3 wielkopolskiej eskadrze lotniczej. W lutym 1920 samolot z załogą por. obs. P. Krenz i sierż. pil. Ludwik Juraszek został zestrzelony, a obaj lotnicy dostali się do niewoli, z której udało im się wydostać po kilku miesiącach. Wrócili do eskadry w czerwcu 1920. Paweł KRENC został odznaczony KW i służył później w 4 pułku lotniczym. Odszedł z wojska w 1926 w stopniu kapitana. Wyjechał z żoną (Polką) i córką do rodziny mieszkającej w Berlinie. Nie wiodło mu się najlepiej, żona chorowała na gruźlicę. W 1934 r. został przyjęty do Luftwaffe. Pracował w szkołach wojskowych m.in. od 1940 w Große Kampfliegerschule 3 na Okęciu. W 1942 ożenił się powtórnie – także z Polką. W 1945 Hauptmann Paul KRENZ dostał się do niewoli angielskiej, gdzie przebywał do 1948. Zmarł w 1955 w Pürgen w Bawarii. To tyle z tych trzech artykułów : https://www.tygodnikpowszechny.pl/cudzoziemiec-ktory-czul-polska-157134 https://kulturaupodstaw.pl/miedzy-niemcami-a-polska/ https://polska-zbrojna.pl/Mobile/ArticleShow/29914 W jednym z nich jest takie zdanie : "Dodajmy, że udział w powstaniu wielkopolskim i służbę w polskiej armii Krenz skutecznie zataił w swej niemieckiej dokumentacji” Nie kupuję tego. Napewno musiał się "wyspowiadać" z dezercji i wieloletniej służby w Polskim lotnictwie. W Luftwaffe i w Abwehrze nie służyli idioci. Album "Ku czci poległych lotników" (1933) (str. 188 i 190 – 14 eskadra por. obs. Paweł Krenz) i Roczniki Oficerskie, to były ogólnodostępne pozycje. Rocznik Oficerski 1924 str. 855 – 4 Pułk Lotniczy – kpt. KRENC Paweł (a przy nim miniaturka KW).
  14. Wpinka na bok czapek RAD z okręgu IV - Słupsk. Reichsarbeitsdienst Arbeitsgau IV Pommern-Ost (Stolp). Stan doskonały - te z ziemi prezentowały się znacznie gorzej… Dawne dzieje. M.
  15. Pogoń ułana 1 Pułku za huzarem rosyjskim.
  16. Ułan płk. Konopki.
  17. Zaawansowana ruska technika przeciwdronowa: kij z dronem na drony https://x.com/War_Gang_/status/1875881561968488600
  18. Jest to klasyczne przedstawienie herbowego gryfa, szukał bym po tarczy
  19. A co to za napis na odwrocie ? Ze zdjęcia trudno odczytać dokładnie wszystkie litery.
  20. Witam, przychodze z wpinka, odznaczeniem. Gryf bardzo podobny do gryfa z herbu pomorza, lecz mam wątpliwości czy czasami nie jest to wpinka luftwaffe. Proszę o pomoc oraz opinie.
  1. Pokaż więcej elementów aktywności
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie